piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Firmy bukmacherskie działające legalnie dominują na rynku zakładów

Działalność firm bukmacherskich w Polsce przez wiele lat wywoływała wiele kontrowersji z uwagi na nieprecyzyjne lub kwestionowane co do zgodności z prawem Unii Europejskiej regulacje ustawowe. Na polskim rynku można było obserwować wiele zagranicznych firm bukmacherskich.

Firmy to, pomimo iż kierowały swoją ofertę do osób przebywających na terytorium Polski, to nie odprowadzały w naszym kraju podatków. W celu rozwiązania problemów trapiących tę branżę oraz samych graczy obstawiających wyniki wydarzeń sportowych, w 2017 r. wprowadzono poważną nowelizację ustawy hazardowej. Przyjrzyjmy się jej najważniejszym zapisom.

Pierwsza ustawa określająca przepisy regulujące działalność firm organizujących zakłady bukmacherskie na polskim rynku powstała na początku lat 90. XX wieku. Dynamiczny rozwój technologiczny spowodował, że jej zapisy z roku na rok stawały się coraz bardziej przestarzałe i nie nadążały za rzeczywistością (głównie z powodu rozwoju Internetu), w związku z czym w 2009 roku uchwalono nowe prawo. Ustanowione przepisy od początku wywoływały jednak wiele kontrowersji i powodowały liczne niejasności, dlatego kilkukrotnie je nowelizowano. Pomimo funkcjonowania zapisów prawnych wprowadzonych tą ustawą, na polskim rynku bez problemu działali również zagraniczni bukmacherzy, którzy nie posiadali polskiej licencji na oferowanie zakładów. Stan ten utrzymywał się przez wiele lat, przez co osoby zainteresowane obstawianiem zakładów miały wiele wątpliwości co do określenia, która firma działa w Polsce legalnie, a która nie koniecznie. Prawdziwą rewolucją okazała się dopiero nowelizacja z 2017 r., która spowodowała poważne zmiany w tym sektorze gospodarki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 r. (część zapisów zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia 2017 roku, a druga część od 1 lipca tego samego roku) pojawiła się możliwość blokowania stron internetowych firm, które nie posiadają polskiej licencji. Wymagane zezwolenie można uzyskać od Ministerstwa Finansów, jeśli dana firma wywiąże się z określonych wymagań dotyczących m.in. formy prowadzenia działalności i minimalnego kapitału finansowego. Jednak wymagań stawianych firmom jest oczywiście znacznie więcej, lecz nie ma sensu przeprowadzania ich szczegółowej analizy. Efekt jest jednak czytelny - tylko bukmacherzy, którzy uzyskali wymagane zezwolenie, mogą działać na polskim rynku zakładów. Na swoich stronach internetowych Ministerstwo Finansów prowadzi uaktualnianą na bieżąco listę bukmacherów, którym przyznano taką licencję, co pozwala graczom na sprawdzenie w "pewnym" miejscu, czy dana firma działa legalnie. Często jednak o tym, że konkretny bukmacher nie posiada zezwolenia, gracz dowiaduje się przypadkiem, ponieważ nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 r. ustanowiła prawo umożliwiające odgórne blokowanie witryn internetowych należących do firm, które nie dysponują licencją od Ministerstwa Finansów. W efekcie użytkownicy łączący się ze stroną bukmachera nieposiadającego odpowiedniego zezwolenia po prostu nie mogą jej wyświetlić, a w zamian otrzymują informację o tym, że bukmacher ten nie posiada zezwolenia. Wszystko to oczywiście z myślą o bezpieczeństwie graczy, którzy dzięki temu nie muszą się obawiać, że złamią prawo, obstawiając wyniki w firmie nie posiadającej zezwolenia. Zawsze warto jednak upewnić się na stronie Ministerstwa czy aby na pewno wybrany bukmacher znajduje się na oficjalnej liście legalnych bukmacherów.

Na stronie www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy możemy także znaleźć informację, że bukmacherzy posiadający wymaganą prawem licencję, oferują szerszy pakiet metod dokonywania płatności, które to metody nie są dostępne u firm bez zezwolenia. Do takich metod możemy zaliczyć głównie możliwość wykonywania transakcji finansowych przy użyciu karty kredytowej/debetowej, a także z wykorzystaniem szybkich przelewów bankowych przez Internet. Są to jedne z bezpieczniejszych i najczęściej wybieranych metod wykonywania płatności, dlatego ich brak jest poważnym utrudnieniem w działalności dla firm, które polskiej licencji nie posiadają, a tym samym firmy takie skutecznie eliminowane są z polskiego rynku zakładów.

Obowiązki podatkowe i informacyjne bukmacherów
W omawianej nowelizacji ustawodawca pochylił się również nad kwestią obciążenia podatkowego bukmacherów. Temat ten przez wiele lat powodował liczne problemy, ponieważ firmy działające za granicą nie płaciły w Polsce podatków, a mimo to kierowały ofertę do graczy znajdujących się w Polsce. Zgodnie z przepisami prawa, firmy organizujące zakłady bukmacherskie są zobowiązane do odprowadzania podatku w wysokości 12% od obrotów. Mówiąc prościej, od stawki każdego obstawionego zakładu pobierany jest podatek w wysokości 12% kwoty tej stawki. Dodatkowo, od każdej wygranej przewyższającej kwotę 2.280 zł, od zwycięzcy pobierany jest jeszcze 10 procentowy podatek. Należy podkreślić, że owe 10% odnosi się do całej kwoty, a nie tylko nadwyżki ponad 2.280 zł. Co ważne, firmy które nie płacą podatków w Polsce, nie mogą otrzymać licencji od Ministerstwa Finansów - sytuacja więc wydaje się być unormowana.

Bukmacherzy posiadają także obowiązek informowania graczy o tym, że obstawianie zakładów może prowadzić do uzależnienia. Jest to oczywiście prawda, gdyż zakłady, choć nie kojarzą się tak jednoznacznie z hazardem jak np. kasyno czy automaty do gier, to jednak również są jedną z form hazardu, a co za tym idzie obciążone są również możliwością niekorzystnego oddziaływania na gracza. Ustawodawca nałożył również obowiązek weryfikacji wieku gracza. Powody są oczywiste - udział w zakładach mogą brać wyłącznie osoby pełnoletnie. Mocno ograniczone są również możliwości promocji i reklamy usług bukmacherów, aczkolwiek reklama w ograniczonym zakresie jest dozwolona (nawet w radiu i telewizji). Szczególne korzyści odniosły natomiast kluby sportowe, ponieważ legalnie działające firmy mogą zostać ich sponsorami, co powinno znacząco przełożyć się na budżety tych klubów, tym bardziej, że wraz z rosnącą liczbą firm z licencją, liczba potencjalnych sponsorów również będzie wzrastała.

Jak obecnie wygląda sytuacja w branży?
Nowelizacja ustawy hazardowej w dużym stopniu uporządkowała sytuację na rynku bukmacherskim. Przede wszystkim niemal całkowicie zniknęły z niego firmy nieposiadające zezwolenia od Ministerstwa Finansów, a te, które posiadają zezwolenie, przestrzegają obowiązującego prawa, odprowadzają podatki do budżetu polskiego państwa i zapewniają pełne bezpieczeństwo transakcji dokonywanych przez gracza. Pamiętaj jednak, że nawet legalni bukmacherzy nie są w stanie zagwarantować, że obstawianie wyników nie doprowadzi Cię do nałogu, dlatego jeśli zamierzasz skorzystać z usług bukmachera, miej na uwadze uzależniający wpływ hazardu. Między innymi z tego właśnie powodu, zakłady bukmacherskie są dostępne wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 783 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:48, 09.03.2018r. Drukuj


Powrót