sobota, 24 marca 2018 r., imieniny Gabriela, Marka, Gabora

Aktualności

Mammobus w Ostrołęce

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Specjalny mammobus z nowoczesnym sprzętem sukcesywnie odwiedza wszystkie, nawet najmniejsze gminy na Mazowszu. Zapoznaj się z najnowszym harmonogramem.

Z bezpłatnych badań i konsultacji mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.

ReklamaObserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi oraz obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy nie uczestniczyły w programie.

Należy wiedzieć, że czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie są m.in.
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, babka, siostra),
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
- późna menopauza po 55 roku życia,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność.

ReklamaProgram daje możliwość wykonania i oceny mammografii w zakładach opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2 x 2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie karty badania mammograficznego.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.

W trakcie porady na etapie pogłębionej diagnostyki, lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur (badań diagnostycznych) należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

Harmonogram postoju mammobusów:
14 marca, ul. Kopernika 7/15 w Ostrołęce, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med).

Odsłon: 770 komentarze: 6 Wrzuć na Facebooka 10:11, 11.03.2018r. Drukuj
Powrót


Ewa @ 18:09, 11.03.2018

IP: *.*.171.191

A dlaczego niea takich badan dla mlodszych kobiet nawet od 20 roku chyba im wczesniej tym lepiej .nikt o tym nie pomysli

Radek @ 18:27, 11.03.2018

IP: *.*.251.183

A dlaczego nie ma takich badań dla mężczyzn? Mężczyzna to już może dostać raka?

Małgorzata @ 18:34, 11.03.2018

IP: *.*.137.163

Zgadzam się z przedmówczynią.Tyle się mówi o profilaktyce to dlaczego badania nie są dla wszystkich kobiet, które chcą się zbadać!!!!!

Efka @ 22:01, 11.03.2018

IP: *.*.165.103

Po co ten mammobus skoro w odtroleckim szpitalu w godnych warunkach można zrobic mammografie. Mammobus potrzebny jes miasteczkach i wsiach, gdzie nie ma dostepu do szpitala.

małpi_król @ 10:02, 12.03.2018

IP: *.*.133.118

Nie warto się naświetlać sprzętem z mammobusu - bo to stary strudel i nic nie widać na tych badaniach. Niech naświetlają wiejskie baby na Ukrainie. W OStrołęce w szpitalu jest nowoczesny sprzęt

elfik @ 14:55, 12.03.2018

IP: *.*.225.184

a w Szwajcarii zakazano mammografii bo jest szkodliwa , zastanówcie się drogie panie czy warto korzystać

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

PartnerAGD
DietMed
LUSAR
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja