poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Aktualności

Irena Duchowska z wizytą w Kadzidle (zdjęcia)

Irena Duchowska, fot. Urząd Gminy w KadzidleIrena Duchowska, wilnianka, założycielka Polskiego Zespołu Pieśni na Żmudzi "Issa", prezes Związku Polaków na Laudzie, organizatorka Dni Kultury Polskiej na Litwie, spotkała się z czytelnikami w kadzidlańskiej bibliotece. To nie pierwsza wizyta poetki w Kadzidle.

Irena Duchowska to laureatka kadzidlańskiego Nepomuka, odznaczona tytułem Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło.

Reklama Autorka zaprezentowała tomik poetycki, zatytułowany "W zielonej dolinie". Poetka jest autorką sześciu zbiorów poezji. Za swoją działalność i miłość do Polski została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. Otrzymała również literacką nagrodę im. Witolda Hulewicza.

- Spotkanie było znakomitą okazją do posłuchania wierszy, ale także ciekawej rozmowy o losie Polaków na Kresach, o trudnym trwaniu przy polskości, o relacjach polsko-litewskich, o niszczejącej Rossie i społecznikach podejmujących mozolny trud jej renowacji, Wilnie, nazywanym czule Miłym Miastem, o Żmudzi, Kiejdanach, Szetejnach Miłoszów, Kiejdanach Radziwiłłów. Irena Duchowska wspominała dom rodzinny, lata szkolne, bolesną sowietyzację i ateizację, osobisty opór przed utratą cennej tożsamości, potrzebę codziennego świadectwa - czytamy w relacji z wydarzenie.

Spotkanie odbyło się w piątek 2 marca br.

Zobacz zdjęcia na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle.

Wyświetleń: 656 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 13.03.2018, 09:14r. Drukuj
Powrót