czwartek, 26 kwietnia 2018 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Aktualności

Czarnowieckie Stonehenge - pradawne tajemnice miejscowych lasów

Fot. Czarnowiec/FacebookLasy w miejscowości Czarnowiec w gminie Rzekuń kryją wiele archeologicznych tajemnic. Niewiele osób wie, że na tym terenie prowadzono wnikliwe badania zabytków skrytych w ziemi, a w lesie, niedaleko szosy goworowskiej, znajduje się kamienny krąg, który może mieć nawet dwa tysiące lat.

Niezwykle ciekawy tekst dotyczący Czarnowieckiego Stonehenge - jednego z najbardziej interesujących zabytków archeologicznych w skali kraju - ukazał się na facebookowej stronie wsi Czarnowiec.

ReklamaChociaż czarnowiecki obiekt trudno porównać do słynnej na cały świat megalitycznej budowli w angielskim hrabstwie Wiltshire, to przecież w skali lokalnej też mamy do czynienia z kamiennym kręgiem, który skrywa w sobie tajemnice sprzed wielu tysięcy lat.

Jak czytamy na facebookowej stronie, badania archeologiczne prowadzono w czarnowieckim lesie od 1992 roku. Antoni Smoliński i Sławomir Żółkowski przeprowadzili tam tak zwane ratownicze badania wykopaliskowe, które miały na celu odkrycie, rozpoznanie, zbadanie i dokumentowanie obiektów archeologicznych na obszarach zagrożonych zniszczeniem potencjalnych stanowisk archeologicznych.

Jak doszło do odkrycia tego miejsca? Podobno wiele lat temu ktoś w tym miejscu kopał piasek i żwir, natrafił jednak na jakieś dziwne przedmioty, których nie sposób użyć do zaprawy, albo do betonu. Tak doszło do badań archeologicznych, które ujawniły ukryte skarby. W sprawozdaniu zamieszczonym w "Informatorze Archeologicznym" napisano, że wykopaliska ujawniły kamienne kręgi, fragmenty glinianych naczyń, ludzkie kości, przedmioty z żelaza i brązu oraz ślady drewnianych konstrukcji.

- Wyobraźmy sobie puszczę porastającą naszą wioskę, a w puszczy pradawną osadę, ludzi odzianych w skóry i futra. Mężczyzn wracających z polowania z dzidami i trofeami. Kobiety warzące jakąś strawę ze zbóż, mleka, może jakichś leśnych owoców. Odgłosy zwierząt, popiskiwania dzieci. Ludzie rodzą się, żyją i umierają. To, co 26 lat temu archeolodzy odkopali w Czarnowcu było najprawdopodobniej miejscem pozbywania się zwłok zmarłych. Czarnowieckie stanowisko archeologiczne opisywane jest w fachowej literaturze jaki wykopalisko, w którym znaleziono ślady kultury wielbarskiej i kultury przeworskiej - czytamy na Facebooku

ReklamaWięcej na temat czarnowieckiego wykopaliska można dowiedzieć się z pracy Małgorzaty Balcerzak pt. "Zarys pradziejów ziem położonych między Narwią a Orzem" a także innych publikacji, w których dokonano szczegółowych opisów miejsca wykopalisk. Autor tekstu przywołuje też mapę geośrodowiskową Polski Państwowego Instytutu Geologicznego, gdzie w objaśnieniach można przeczytać, że fragmenty ceramiki, przepalonych kości i węgli drzewnych, mogły być pozostałością po ucztach ofiarnych, związanych z ówczesnymi zwyczajami pogrzebowymi, a odkrycia w Czarnowcu są zaliczone do najbardziej interesujących zabytków archeologicznych w skali kraju.

Niestety nie wiadomo, czy kamienne kręgi zostały zachowane, czy też archeolodzy je zakopali, bo nie było funduszy na konserwację i eksponowanie wydobytych obiektów.

Więcej o tajemnicach wsi Czarnowiec dowiesz się na stronie miejscowości na Facebooku.

Odsłon: 4635 komentarze: 9 Wrzuć na Facebooka 11:28, 15.04.2018r. Drukuj
Powrót


Jh @ 12:48, 15.04.2018

IP: *.*.38.239

Czy ktoś zna jeszcze jakieś miejsca tego typu w powiecie?

PiSuardessa @ 14:37, 15.04.2018

IP: *.*.*.*.*.bae8.3079.58c8

@up
W ratuszu jest krąg wzajemnej adoracji

do PiSuardessa @ 15:17, 15.04.2018

IP: *.*.*.*.*.7d16.f2a7.5e52

wszedzie musisz te polityke wciskac..? angry

Xx @ 18:11, 15.04.2018

IP: *.*.209.39

W Rostkach w gminie Troszyn również znajdują się kamienne kręgi.

Dzwonkordessa @ 20:21, 15.04.2018

IP: *.*.167.166

W Rzekuniu też jest krąg wzajemnej adoracji.

A czy pani radna nauczyła się już budżetu? Czy nadal nieświadomie wstrzymuje się w głosowaniach nad inwestycjami na Czarnowcu? Mieszkańcy już niedługo pani podziękuja.

Pani arogancja jest przerażająca

do Dzwonkordessa @ @ 21:18, 15.04.2018

IP: *.*.*.*.*.7d16.f2a7.5e52

H....j cie to obchodzi,ale zapytac mozesz laughingdziwolagu.

Dd @ 22:07, 15.04.2018

IP: *.*.167.166

A już wie co to inwestycja? Czy 4 lata to za mało żeby się dowiedzieć . Ha ha toście sobie wybrali

Dzidzi @ 22:23, 15.04.2018

IP: *.*.162.121

Czy dzielenie kółek różańcowych w Czarnowcu to też zasługa tej Pani? Co za hipokryzja do kościoła chodzić i takie rzeczy robić.

do komentujacych @ 09:49, 16.04.2018

IP: *.*.181.46

Czy wy Pzpr-owskie burki nie potraficie zyc bez polityki ? Artykul jest calkowicie z innej bajki a wy zatruwacie go swoim go..w..nem

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

PartnerAGD
LUSAR
Kucharski
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja
LuxKredyt
Zbyszko