sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rusza "Akademia wycinanki kurpiowskiej" w muzeum

Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w OstrołęceMuzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza do udziału w projekcie pt. "Akademia wycinanki kurpiowskiej". Zapisy na zajęcia trwają do 27 kwietnia 2018 r. Terminy spotkań uzgodnione zostaną po zamknięciu listy zgłoszeniowej.

"Akademia wycinanki kurpiowskiej" to szkolenie dla członków najmłodszych pokoleń, trwające od kwietnia do grudnia 2018.

ReklamaCelem jest przekazanie wiedzy, a przede wszystkim praktycznych umiejętności w sferze wybranej dziedziny sztuki ludowej - wycinanki - najcharakterystyczniejszej gałęzi plastyki kurpiowskiej.

Jak informuje Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, w ramach projektu przewiduje się osiemnaście spotkań, z których pierwsze dwa mają charakter wprowadzający, realizowane przez muzealników, natomiast pozostałe szesnaście - przez "mistrza tradycji" - Czesławę Kaczyńską. Końcowe efekty w postaci prac uczniów będzie można oglądać na nowej wystawie stałej "Wycinanka kurpiowska" w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Ponadto, w ramach projektu, przewidziano wykonanie dokumentacji filmowej szkolenia.

Spotkania szkoleniowe odbywają się w najodpowiedniejszym do tego miejscu - Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle - gdzie znajduje się chałupa kurpiowska z odtworzonym wnętrzem i umieszczonymi na ścianach wycinankami. Do nauki wykorzystane są materiały (papier glansowany) i narzędzia (nożyce do strzyżenia owiec), które używane były zarówno w przeszłości, jak i współcześnie przez wycinankarki, by zachować jak największą autentyczność zjawiska.

ReklamaWśród wycinanki kurpiowskiej można wydzielić wycinankę z Puszczy Zielonej i wycinankę z Puszczy Białej. Wycinanka z Puszczy Zielonej posiada dwie odmiany: kadzidlańską i myszyniecką. Twórczynie wykonujące prace zaliczane do pierwszej są najaktywniejszą i najliczniejszą grupą wycinankarek kurpiowskich. Obserwacje z ostatnich lat pokazują, że i to grono stale się uszczupla - twórczynie należą do najstarszego pokolenia, a następców jest zbyt mało, by nie zagrażał tej twórczości zanik. Z tych względów projekt wpisuje się w założenia ratyfikowanej w 2011 roku przez RP Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 kwietnia br. pod numerem tel. (29) 764-35-00.

Więcej na temat projektu na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Wyświetleń: 504 komentarze: -
10:45, 21.04.2018r. Drukuj