środa, 20 marca 2019 r., imieniny Klaudii, Eufemii, Cyriaki

Aktualności

Policja ostrzega: kolejne próby oszustw seniorów

Ostrołęccy policjanci otrzymali wczoraj informację o próbie oszustwa metodą na córkę. Na szczęście, przestępcom nie udało się dopiąć swego i wyłudzić od ostrołęczanki pieniędzy. Mundurowi po raz kolejny apelują do seniorów o ostrożność w kontaktach z obcymi osobami.

Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkanki naszego miasta pod pretekstem zdarzenia drogowego.

Reklama - Osoba, która zadzwoniła do seniorki powiedziała, że jest "córką" i że doszło do zdarzenia drogowego z jej udziałem. Żeby mogła ona uniknąć odpowiedzialności karnej, potrzebne są jej pieniądze, które ostrołęczanka miałaby dla niej wypłacić. Na szczęście seniorka zachowała trzeźwość umysłu i nie pozwoliła się oszukać. O wszystkim powiadomiła też policję - informuje asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce.

Schemat działania przestępców zawsze jest taki sam. Sprawcy kontaktują się telefonicznie z wybraną osobą przedstawiając się za członka najbliższej rodziny. Sprawcy przeważnie dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, córka, siostrzeniec lub siostrzenica. Tłumaczą "dziadkowi" lub "babci" np., że są w hipermarkecie i mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej np. wypadek drogowy. W związku z tym proszą o pożyczkę finansową. Oszuści twierdzą, że nie mogą przyjechać po pieniądze i wysyłają po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę. Po jakimś czasie znajomy - "wnuczka" zjawia się w mieszkaniu ofiary i odbiera przekazaną dobrowolnie w dobrej wierze kwotę pieniędzy przeznaczoną przez seniora na pomoc łakomemu wnuczkowi.

Reklama - Pamiętajmy, że przestrzegając podstawowych zasadach bezpieczeństwa zminimalizujemy w dużym stopniu działania przestępców. Dlatego bądźmy bardzo ostrożni w kontaktach z osobami nieznajomymi, a także nie przekazujmy żądnych pieniędzy obcym osobom, bez względu na to za kogo się podają. Należy także pamiętać, że żaden pracownik opieki socjalnej, czy też innej instytucji nie ma prawa żądać od nas pieniędzy. W każdym przypadku, kiedy mamy wątpliwości bez wahania dzwońmy na policję - mówi asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Mundurowi zwracają się też z prośbą do rodzin seniorów, aby rozmawiali z nimi w domu o powyższych zagrożeniach.

Oszuści próbowali też posłużyć się się metodą na policjanta. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek 14 maja.

Reklama - Najpierw do seniorki zadzwoniła na telefon stacjonarny kobieta, podająca się za kuriera i oświadczyła, że ma dla niej paczkę. Po kilku minutach zadzwoniła kolejna osoba, tym razem był to mężczyzna przedstawiający się za policjanta. Poinformował on, że poprzedni telefon od kuriera pochodził od oszustów, którzy grasują na terenie Ostrołęki. Mężczyzna chcąc uwiarygodnić podaną sytuację polecił zadzwonić kobiecie na numer tel. 112 bez rozłączania połączenia. Kobieta fałszywemu policjantowi podała nazwę banku, w którym trzyma gotówkę oraz jej wysokość. Na szczęście nie doszło do oszustwa - informuje asp. Żerański.

Wyświetleń: 1324 komentarze: 1 Wrzuć na Facebooka 16.05.2018, 09:50r. Drukuj
Powrót


dan @ 17:19, 16.05.2018

IP: 94.254...37

Tytuł na MO - "Policja ostrzega: kolejne próby oszustw seniorów" daje do zrozumienia że to seniorzy oszukują i są oszustami. tongue