sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Smog szkodzi i trzeba z nim walczyć

Samorząd Mazowsza podjął zdecydowane kroki, przyjmując w zeszłym roku uchwałę antysmogową. Właśnie wchodzi w życie jeden z jej najważniejszych zapisów. Od 1 lipca bieżącego roku nie będzie można używać wskazanych w uchwale paliw.

- Termin wprowadzenia tych ograniczeń nie jest przypadkowy. Często na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego decydujemy o rodzaju opału, którego będziemy używać zimą. Wielu z nas w czasie wakacji podejmuje również decyzję o zmianie sposobu ogrzewania. Warto przed podjęciem obu tych decyzji zapoznać się z zapisami uchwały antysmogowej - podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych UMWM.

ReklamaUchwała antysmogowa weszła w życie 11 listopada 2017 r. Za jej przyjęciem jednogłośnie zagłosowali radni województwa mazowieckiego wszystkich partii - PiS, PSL, PO, PR oraz niezrzeszeni. Zanim przyjęto dokument prowadzono szerokie konsultacje społeczne oraz eksperckie. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza przede wszystkim wskazuje rodzaje pieców, które mogą być stosowane, a których używanie zostanie ograniczone. Ściśle określa parametry instalacji grzewczych, a także rodzaje spalanych w nich paliw.

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie można używać:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).

Warto wiedzieć, że kupując opał mamy prawo prosić o certyfikaty lub inne dokumenty potwierdzające odpowiednie parametry zakupionego towaru. Co ważne zakup powinien mieć dowód sprzedaży (paragon lub fakturę). Ten dokument będzie dowodem w trakcie przeprowadzania ewentualnych kontroli jakości stosowanych paliw. Warto wiedzieć, że naruszenie przepisów uchwały może być ukarane mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną do 5 tys. zł.

ReklamaUchwała antysmogowa dla Mazowsza. Przede wszystkim dobry piec

Wymieniając przestarzały piec, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ekologiczne źródła ogrzewania, tj. gazowe, elektryczne, systemy ciepłownicze i odnawialne źródła energii. Co ważne, uchwała nie wyklucza możliwości użytkowania kotłów na paliwa stałe, a wprowadza jedynie ograniczenia w odniesieniu do ich klasy. Warto pamiętać, że 5 klasa pieca nie jest równoznaczna z ekoprojektem, jednakże posiadacze kotłów 5 klasy, którzy dokonali ich uruchomienia przed dniem wejścia w życie uchwały antysmogowej, mogą korzystać z nich do końca ich żywotności. Informacja o klasie kotła znajduje się na jego tabliczce znamionowej oraz w instrukcji obsługi. Jeśli nie ma jej w żadnym z tych miejsc - kocioł nie spełnia kryteriów żadnej z klas. Dlatego podczas zakupu pieca należy upewnić się u sprzedawcy bądź producenta czy posiada on certyfikat i jest zgodny z wymaganiami ekoprojektu.

Więcej informacji o uchwale antysmogowej można znaleźć na stronie internetowej UMWM w Warszawie.
Wyświetleń: 1175 komentarze: -
11:25, 30.06.2018r. Drukuj