sobota, 23 marca 2019 r., imieniny Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Ubieram

Aktualności

Nieudane próby oszustw metodą na policjanta

Ostrołęccy mundurowi otrzymali dziś dwa sygnały o próbach oszustw metodą na policjanta. Na szczęście seniorzy, do których zadzwonili sprawcy, nie pozwolili się oszukać. W trosce o bezpieczeństwo starszych osób policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrzeganie rodziny.

Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody działania. Ostatnio często stosują metodę na policjanta. Cel jest jeden - pieniądze.

Reklama - Do osoby w podeszłym wieku dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant czy też funkcjonariusz innych służb np. funkcjonariusz CBA. Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi akcję przeciwko oszustwom lub też, że grupa hakerów zaatakowała konto bankowe należące do seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji, pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści tu również cały czas wywierają na seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu - mówi asp. Tomasz Żerański, oficer prasowy.

Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Reklama - Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na policję (wcześniej dokładnie odkładając słuchawkę, a najlepiej zatelefonować z innego telefonu). Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji czy też nazwisko funkcjonariusza, który do nas dzwoni, ale zapytajmy także czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu - podkreśla rzecznik.

Funkcjonariusze ostrołęckiej komendy policji apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi.

- Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy - dodaje asp. Żerański.

Wyświetleń: 1534 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 10.07.2018, 12:40r. Drukuj
Powrót


Reklama

Polbram
LUSAR
Toyota
SubWay
Carpexim
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

MarketPozyczkowy.pl
Ynet.pl
Spaja
LuxKredyt
Hydraulika
KurpiaArte