środa, 22 maja 2019 r., imieniny Heleny, Wiesławy, Romy

Aktualności

Gminy powiatu ostrołęckiego: Kadzidło (wideo)

Fot. kadr z filmu Mazowszanie.euW ramach projektu M@zowszanie, realizowanego ze środków Unii Europejskiej oraz samorządu województwa mazowieckiego, powstają filmy na temat gmin Mazowsza. Prezentacje promują nasz region, rodzimą kulturę i tradycje. W tym odcinku Kadzidło.

Filmy pokazują zwyczajne życie mieszkańców, kamera zagląda do gminnych ośrodków kultury, szkół i na boiska sportowe. Narrator informuje o charakterystyce gminy, wskazuje miejsca ciekawe turystycznie oraz podpowiada jak aktywnie spędzać czas w danej gminie.

Reklama W projekcie M@zowszanie o Kadzidle
W samym sercu Puszczy Zielonej leży Kadzidło. To gmina, która czerpie z bogatej kultury kurpiowskiej, bardzo silnej i wciąż żywej w tym regionie. Sama nazwa miejscowości związana jest z wydobywanym i obrabianym kiedyś bursztynem, który w drobnych kawałkach był mieszany z jałowcem i stosowany jako kadzidło w kościołach.

Mało kto wie, że to właśnie na Mazowszu, na Kurpiach znajdowały się największe pokłady bursztynu przyniesione tutaj przez lodowiec. To dlatego niegdyś każda kurpiowska panna była posiadaczką przynajmniej jednego sznura bursztynowych korali, który miał jej zapewnić rychłe zamążpójście.

Reklama Ci, którzy uwielbiają historię i cenią sobie tradycję koniecznie muszą się wybrać do Kadzidła na słynny już Festiwal Ginących Zawodów, Wesele Kurpiowskie, Niedzielę Kadzidlańską czy Święto Kukurydzy. To tutaj odbywa się przed każdą Wielkanocą najpopularniejszy w naszym kraju Konkurs na Palmę Kurpiowską. Mieszkańcy tego regionu to ludzie serdeczni i kochający swoje tradycje, ale też otwarci na przyszłość. Udało im się zachować swoją tożsamość kulturową, ale także unowocześnić swoją małą ojczyznę. Dzięki pozyskanym środkom wieś została skanalizowana, powstała nowa biblioteka przy Centrum Kultury.

Władze samorządowe i organizacje pozarządowe dbają o rozwój infrastruktury, edukacji, a także podtrzymują tradycje kurpiowskie. W gminie Kadzidło znajdują się trzy lokalne centra kompetencji powstałe dzięki projektowi M@zowszanie . A jeśli jeszcze do tego bogactwa kulturowego dodamy piękno natury, nieprzebrane lasy Puszczy Zielonej, czyste wody Narwi i Pisy, to być może zostaniemy tu nie tylko na chwilę, ale na dłużej. Kto wie, może jeszcze i dzisiaj wytrawni zbieracze trafią na bursztynowe złoża?


Wyświetleń: 1903 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 09.08.2018, 09:22r. Drukuj
Powrót