piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: problemy z funkcjonowaniem przedszkola w Czerwinie

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Chciałabym zgłosić problemy dotyczące Przedszkola Samorządowego w Czerwinie. Jako rodzic dziecka, które uczęszcza do tej placówki codziennie, borykam się z wieloma problemami.

Przedszkole w Czerwinie pracuje od 7.00 do 16.00. W tych godzinach są tylko dwa posiłki: śniadanie o 9.00 i i obiad o 12.00. Dzieci, które zostają dłużej w przedszkolu mogą przynieść w pudelku swoje jedzenie.

ReklamaJednak zdarzyło się, że dziecko tego pudełka nie dostało i chodziło głodne do godziny 15.00 lub dłużej. Powinien być jeszcze jeden posiłek - podwieczorek i nie byłoby wówczas takich sytuacji. W przedszkolu są też dzieci, które nie chcą jeść podawanych tam posiłków a personel nic z tym nie robi, nie pozwala też, aby dziecko przyniosło swoje jedzenie, które jada w domu. Przez takie podejście dziecko siedzi głodne od rana aż do odebrania go z przedszkola. Moim zdaniem, jeśli dziecko nie chce jeść jedzenia przedszkolnego, to nauczyciel prowadzący, dla którego najważniejsze jest dobro dziecka, powinien pozwolić mu na serek lub bułkę, aby dziecko nie było głodne. W innych przedszkolach nie ma takiego problemu i dzieci mogą mieć własne posiłki.

ReklamaKolejną sprawą są opłaty za przedszkole. Dziecko, które dojeżdża autobusem jest w przedszkolu o 7.50, ale trzeba zapłacić za nie jak by było w przedszkolu już od 7.00. Przedszkole jest bezpłatne do godziny 13.00, później za każdą dodatkową godzinę płaci się 1 zł. Według pani dyrektor jest nowa ustawa w której dziecko musi być 5 godzin w przedszkolu czyli od 8.00 do 13.00, ale śniadania i obiadu, które zajmują po pól godziny się w to nie wlicza, dlatego trzeba płacić tak, jakby dziecko było w przedszkolu do 14.00, chociaż jest do 13.00 a nawet krócej. Dzieci do przedszkola muszą przynosić swój papier toaletowy, płyn do naczyń i mydło w płynie! Czy można coś z tym zrobić, aby naszym dzieciom było lepiej w tym przedszkolu?

Odpowiada Beata Zera, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Czerwinie:
Obecnie dyrektor przedszkola nie ma obowiązku podpisywania z rodzicami umów cywilnoprawnych na świadczenie usług przez przedszkole. W związku z tym, na początku roku szkolnego, rodzice byli zobowiązani do zadeklarowania godzin dziennego pobytu swojego dziecka w placówce w roku szkolnym 2018/2019. Wszyscy rodzice wyrazili również chęć, aby ich dziecko uczestniczyło w zajęciach dodatkowych z religii, które to odbywają się w godzinach 13.00-14.00. Nieprawdą jest stwierdzenie rodzica, że "Według pani dyrektor jest nowa ustawa, w której dziecko musi być 5 godzin w przedszkolu czyli od 8.00 do 13.00". Owszem, jest nowa ustawa, ale o finansowaniu zadań oświatowych, która zwalnia dyrektora przedszkola z podpisywania z rodzicami umów cywilnoprawnych.

Przedszkole jest czynne w godzinach 7.00-16.00 i zapewnia dziecku bezpłatne korzystanie z zajęć w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego w czasie 5 godzin dziennie. Bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka realizowane są w przedszkolu od 8.00 do godz. 13.00. Pozostałe godziny są godzinami płatnymi. O tym rodzice zostali poinformowani na pierwszym zebraniu. To rodzic podejmuje decyzję, o której chce odebrać dziecko z przedszkola danego dnia. Zasady opłat za usługi świadczone przez przedszkole określa uchwała nr XXVIII/3/17 Rady Gminy Czerwin z dnia 3 luty 2017 r. oraz zarządzenie nr 10/2012/2013 dyrektora Przedszkola Samorządowego w Czerwinie w sprawie opłat za wyżywienie w przedszkolu, do których się stosuję. Przedszkole zapewnia dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiad. Przygotowywane posiłki są zgodne z normami żywieniowymi dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz przepisami prawa. (art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2017 r., poz. 59 z późn. zm. "Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej" Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie 2016 r. Przerwy między posiłkami nie przekraczają trzy godzin. Myślę, że w każdym przedszkolu znajdują się dzieci, które jedzą wszystko co otrzymają, są takie które wybierają z talerza to co lubią oraz te, które zamykają się w sobie i odmawiają jedzenia. Dziecko w pierwszych dniach w nowym miejscu może czuć się niepewnie. Początki przedszkola to stres dla niektórych dzieci. Dziecko potrzebuje czasu, musi przekonać się, że nic mu nie grozi i wszystko jest w porządku. Zapewniam, że personel przedszkola robi wiele, by zachęcić dzieci do jedzenia. Nigdy nie zmusza a zachęca, jednak nigdy w takiej formie, która mogłaby dziecko przestraszyć. A przyzwolenie na jedzenie potraw podczas posiłków głównych przynoszonych z domu przez dziecko, wprowadzałoby chaos i dezorganizację.

ReklamaDo przedszkola uczęszcza w tym roku szkolnym 133 dzieci. Większość dowożona jest do placówki autobusem szkolnym. Odwozy dzieci z przedszkola rozpoczynają się od godziny 14.00. W latach ubiegłych po godzinie 14.00 zostawało bardzo mało dzieci. Po rozmowach z rodzicami i za ich zgodą ustalono, że te dzieci, które zostaną dłużej w przedszkolu, będą przynosiły podwieczorek z domu, ponieważ zapewnienie go przez przedszkole, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zarzut, że było dziecko, które nie przyniosło tzw. podwieczorku do przedszkola i chodziło głodne jest nieprawdziwy. Zawsze w takiej sytuacji dziecko otrzymuje kanapkę przygotowaną w kuchni przedszkolnej. Najwyższa opłata za pobyt dziecka w naszym przedszkolu za 1 miesiąc od godz. 7.00 do 16.00 wynosi 190 zł. Zwyczajem większości przedszkoli w kraju, w tym naszego, jest wyprawka przedszkolaka finansowana przez rodziców. Rodzice przynoszą na początku roku szkolnego jednorazowo artykuły znajdujące się na liście wyprawki (m.in. dwie rolki papieru toaletowego, dwa mydła w płynie). Korzystamy z pomocy rodziców w tym zakresie właśnie dlatego, żeby naszym dzieciom było lepiej. Przedszkole również zakupuje środki higieny osobistej, ale nasz budżet nie jest z gumy a taka pomoc rodziców wspomaga działalność przedszkola. Cały personel placówki oraz organ prowadzący dba o odpowiednie warunki dla harmonijnego rozwoju dzieci z naszego przedszkola oraz podejmuje działania, aby dzieciom było coraz lepiej. Do naszego przedszkola dowożone są wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat, choć obowiązkiem organu prowadzącego jest zapewnienie bezpłatnego dowozu tylko dzieciom 6-letnim. Część dzieci ma refundowane posiłki, część jest zwalniana z opłacania składki na ubezpieczenie NNW. Szkoda, że rodzic, który widzi w przedszkolu tyle problemów, nie przyszedł z tym do mnie i nie zaproponował konstruktywnych rozwiązań. Jeżeli nie chciał rozmawiać ze mną, to miał jeszcze inne możliwości. W przedszkolu działa Rada Rodziców do której można zgłaszać uwagi a na korytarzu w widocznym miejscu znajduje się "Skrzynka uwag i pomysłów". Rodzic, zapisując dziecko do przedszkola, powinien zapoznać się z ofertą placówki, regulaminami, procedurami i wybrać takie, które najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom a rozpowszechnianie fałszywych informacji w mediach przez skarżącego rodzica niekorzystnie wpływa na pracę oraz wizerunek przedszkola wypracowany w środowisku lokalnym.

Wyświetleń: 8226 komentarze: -
10:41, 07.10.2018r. Drukuj