sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nagrody marszałka przyznane (zdjęcia)

Za nami XIX edycja konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Samorząd nagrodził wybitnych mieszkańców Mazowsza za zasługi w promowaniu regionu. Wśród nich znaleźli się ostrołęczanie. Każdy z laureatów otrzymał statuetkę, a także nagrodę pieniężną.

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień.

ReklamaPrzyznawane już po raz dziewiętnasty nagrody, są uhonorowaniem pracy i talentu ludzi wybitnych, zaangażowanych w rozwój oraz promocję naszego regionu. Wśród tegorocznych laureatów są przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Podczas gali każdy z laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

- W tym wyjątkowym jubileuszowym roku 20-lecia samorządu Mazowsza oraz 100-lecia Polski niepodległej nagroda trafia do 10 wyjątkowych artystów. To prawdziwi ambasadorzy kultury i tradycji naszego regionu - podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

ReklamaWśród laureatów XIX edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego znaleźli się:
Stanisław Bacławski (Ostrołęka). Sztuką zajmuje się od 1995 r. W jego pracowni powstają rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej. Wykonuje również polichromie. Od lat uczestniczy w warsztatach "Ginące zawody" w Kadzidle. Szkoli adeptów sztuki ludowej w całej Polsce, bierze udział w plenerach. Jego prace znajdują licznych odbiorców wśród kolekcjonerów. Jego rzeźby stoją m.in. przy ul. Kościuszki w Kadzidle i na dworcu autobusowym. Otrzymał m.in. Medal Pamiątkowy "Pro Masovia" (2009 r.) i Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów "Kurpik" (2011 r.).

Czesława Lewandowska (Ostrołęka). Wielokrotnie wyróżniana twórczyni ludowa, specjalizująca się w koronkarstwie i plastyce obrzędowej Kurpi Puszczy Zielonej. Mieszka i działa w Ostrołęce. Umiejętności wykonywania koronki, haftu i tkactwa nauczyła się od rodziny. Szydełkuje wstawki do fartuchów zespołów regionalnych, obrusy, serwetki, a także wykonuje kolorowe kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne. W pracy inspiruje się naturą, lokalnymi obrzędami i zwyczajami kurpiowskimi. Prowadzi warsztaty. W 2017 r. obchodziła 30-lecie pracy twórczej.

ReklamaMłodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa i okolic. Powstała w 1904 r. i jest jedną z najstarszych tego typu orkiestr w Polsce. Od 1985 r. kapelmistrzem jest Franciszek Józef Bieganowski, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Grupę tworzą młodzi muzycy amatorzy z Wyszkowa i okolic. Dwukrotnie występowali w Stanach Zjednoczonych oraz m.in. w Niemczech, Szwecji, Estonii i Grecji, a także przed papieżem Janem Pawłem II. W repertuarze mają około 800 utworów. Najmłodszy członek zespołu ma 8 lat, najstarszy 25.

Wydarzenie odbyło się w piątek 12 października. Zdjęcia można obejrzeć na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wyświetleń: 2124 komentarze: -
14:48, 15.10.2018r. Drukuj