czwartek, 25 kwietnia 2019 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Aktualności

O losach rodziny Scheurów z Gucina (zdjęcia)

W tymczasowej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych spotkali się miłośnicy historii i odkrywania losów postaci związanych z naszym regionem oraz czasami wojny i okupacji. Spotkanie poświęcono tym razem rodzinie Scheurów pochodzących z Gucina w gminie Czerwin.

Spotkanie poprowadzili Jacek Karczewski i Jolanta Żubrowska.

Reklama Listopadowe spotkanie poświęcono mało znanej, a niezwykle ciekawej historii rodziny Scheurów z Gucina (gm. Czerwin). Jan Scheur, weteran wojny francusko-niemieckiej z 1870 r., osiedliwszy się w Polsce, pokochał ją jak swoją drugą ojczyznę. Wraz z żoną, Marią z Włodarkiewiczów, aktywnie działali na rzecz rozwoju lokalnego rolnictwa i przemysłu, zaś sama Maria, po śmierci męża, angażowała się w działalność społeczną, oświatową i odbudowę Ostrołęki ze zniszczeń po I wojnie światowej. Losy ich dzieci i wnuków splatają się z wydarzeniami kampanii wrześniowej 1939, Powstania Warszawskiego, aż do opozycji w czasach PRL.

Reklama Cykl spotkań w muzeum skierowany jest do wszystkich zainteresowanych historią Polski i naszego regionu, odkrywaniem i poznawaniem postaci związanych z Ostrołęką, powiatem ostrołęckim, polskim podziemiem antykomunistycznym i nie tylko. Wydarzenia odbywają się cyklicznie i są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców.

Spotkanie odbyło się w środę 7 listopada br.

Zobacz zdjęcia:
Muzealna środa: losy rodziny Scheurów z Gucina

Wyświetleń: 1200 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 09.11.2018, 09:34r. Drukuj
Powrót