piątek, 16 listopada 2018 r., imieniny Edmunda, Marii, Gertrudy

Aktualności

O losach rodziny Scheurów z Gucina (zdjęcia)

W tymczasowej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych spotkali się miłośnicy historii i odkrywania losów postaci związanych z naszym regionem oraz czasami wojny i okupacji. Spotkanie poświęcono tym razem rodzinie Scheurów pochodzących z Gucina w gminie Czerwin.

Spotkanie poprowadzili Jacek Karczewski i Jolanta Żubrowska.

ReklamaListopadowe spotkanie poświęcono mało znanej, a niezwykle ciekawej historii rodziny Scheurów z Gucina (gm. Czerwin). Jan Scheur, weteran wojny francusko-niemieckiej z 1870 r., osiedliwszy się w Polsce, pokochał ją jak swoją drugą ojczyznę. Wraz z żoną, Marią z Włodarkiewiczów, aktywnie działali na rzecz rozwoju lokalnego rolnictwa i przemysłu, zaś sama Maria, po śmierci męża, angażowała się w działalność społeczną, oświatową i odbudowę Ostrołęki ze zniszczeń po I wojnie światowej. Losy ich dzieci i wnuków splatają się z wydarzeniami kampanii wrześniowej 1939, Powstania Warszawskiego, aż do opozycji w czasach PRL.

ReklamaCykl spotkań w muzeum skierowany jest do wszystkich zainteresowanych historią Polski i naszego regionu, odkrywaniem i poznawaniem postaci związanych z Ostrołęką, powiatem ostrołęckim, polskim podziemiem antykomunistycznym i nie tylko. Wydarzenia odbywają się cyklicznie i są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców.

Spotkanie odbyło się w środę 7 listopada br.

Zobacz zdjęcia:
Muzealna środa: losy rodziny Scheurów z Gucina

Odsłon: 939 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 09:34, 09.11.2018r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót