sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Boli Cię gardło i masz chrypkę? To mogą być objawy poważnej choroby

W trzech województwach: łódzkim, świętokrzyskim i mazowieckim, przyjmowane są zapisy na bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Regionalnego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi.

Program skierowany jest do osób w wieku od 40 do 65 lat.

Oprócz bólu gardła, także przewlekła chrypka, wyczuwalne na szyi nienaturalne zgrubienia, zaczerwienienie i owrzodzenie śluzówki w jamie ustnej, problemy z połykaniem, częsta niedrożność nosa - takie objawy dają choroby nowotworowe głowy i szyi. To grupa tzw. nowotworów laryngologicznych.

Nowotwory głowy i szyi nie należą do najczęstszych nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce i na świecie, ale stanowią one istotny problem kliniczny i społeczny. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat zaobserwowano prawie 20-procentowy wzrost zachorowań na raka głowy i szyi.

Podstawą wyleczenia i trwałego powrotu do zdrowia jest wysoka świadomość społeczna, szybka diagnostyka i rozpoznanie na wczesnym etapie choroby, co umożliwia zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej.

Przyczyny zachorowań
Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi należą:
- palenie papierosów,
- nadużywanie wysokoprocentowych produktów alkoholowych (za nadużywających alkoholu uważa się osoby spożywające codziennie wysokoprocentowy alkohol w ilości 60g w przypadku mężczyzn i 40g w przypadku kobiet),
- przewlekłe mechaniczne drażnienie śluzówki jamy ustnej przez źle dopasowane protezy stomatologiczne lub ukruszone zęby,
- ryzyko zachorowalności na nowotwory regionu głowy i szyi rośnie z wiekiem osiągając maksimum w piątej/szóstej dekadzie życia,
- wśród czynników predysponujących do rozwoju nowotworów gardła wskazuje się także niedobór żelaza, witaminy B12 i witaminy C,
- niedostateczna higiena jamy ustnej,
- ryzykowne zachowania seksualne jako przyczyna rozwoju nowotworów pochodzenia wirusowego (zakażenie wirusem HPV może być przyczyną rozwoju nowotworów ustnej części gardła, rzadziej jamy ustnej i krtani).

Wzrost zachorowań spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego HPV
Szczególną uwagę w ostatnich latach zwraca się na zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zainfekowanym naskórkiem lub błoną śluzową. HPV należy do grupy wirusów przenoszonych drogą płciową. Wywołuje zmiany w postaci brodawek lub kłykcin na skórze lub okolicy wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych, rzadziej jamy ustnej i gardła. Wirus ten związany jest także z rozwojem raka szyjki macicy. Częstość zachorowań związanych z HPV rośnie, co jest związane ze zmianą zachowań seksualnych - częsta zmiana partnerów sprzyja przenoszeniu wirusa. Na nowotwory głowy i szyi związane z zakażeniem HPV chorują zwykle ludzie młodzi przed 40 rokiem życia, niepalący i nienadużywający alkoholu.

Fiberoskopia
Podstawowym badaniem w programie jest przeprowadzenie fiberoskopii. Badanie to polega na wprowadzeniu poprzez nos do gardła cienkiego endoskopu, zakończonego światłem oraz mikrokamerą. Jest bezbolesne - przeprowadzane z miejscowym znieczuleniem. Pozwala na dokładne obejrzenie obszaru, gdzie mogą występować ogniska chorobowe, jak i przyjrzeć się ewentualnym zmianom. Obraz przekazywany na monitor jest powiększony, więc lekarz laryngolog wykonujący badanie może ocenić czy zaobserwowane zmiany należy zbadać dokładniej.

Badania profilaktyczne realizują poradnie laryngologiczne, które są partnerami Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim. Tomaszowski szpital specjalistyczny jest jednym z 11-tu ośrodków w Polsce realizującym Ogólnopolski Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał z udziałem ekspertów medycznych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Badania profilaktyczne na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego prowadzi poradnia laryngologiczna NZOZ Ewa Białobrzewska (Ostrołęka, ul. Madalińskiego 27 lok. 17). Rejestracja telefoniczna w godzinach 8.00-16.00, pod numerami: 790-223-981, 603-696-665. Realizator programu zapewnia wsparcie dla pacjentów niepełnosprawnych, np. przewóz do ośrodka realizującego badania.

Więcej o programie profilaktycznym na portalu www.profilaktygis.pl.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 5555 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 10:46, 04.12.2018r. Drukuj


Powrót