piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spotkanie w ramach Ostrołęckiego Uniwersytetu III Wieku (zdjęcia)

Fot. Zbigniew GołąbekW Ostrołęckim Centrum Kultury odbyło się spotkanie w ramach Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod tytułem "Kapitan Aleksander Bednarczyk "Adam" (1913-1946), jeden spośród wielu Bohaterów Ziemi Ostrołęckiej lat wojny i powojnia".

Wydarzenie rozpoczął rektor Ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Janusz Chojnowski witając gości.

ReklamaW spotkaniu udział wzięli Żołnierz Wyklęty, mjr. Antoni Zienkiewicz "Cichy", Sybirak Bronisław Kurpiewski - prezes Związku Sybiraków Okręg Ostrołęka, Jerzy Dziewirski - historyk i kronikarz Małych Ojczyzn, Jacek i Piotr Zalewscy z GRH Reduta Kurpiowska, członkowie Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama": Anna Nosek, Ewa Oszczak z synem Bartkiem, Wojciech Andrzejewski, Andrzej Bojarski oraz Zbigniew Gołąbek wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie oraz licznie przybyli słuchacze Uniwersytetu III Wieku.

Wykład poprowadziła Anna Nosek, bratanica kapitana Bednarczyka "Adama". Prezentację multimedialną o Żołnierzach Wyklętych oraz wiersze przedstawił uczestnikom Ryszard Makowski, pedagog, autor kilku książek, m.in. pod tytułem "Za murami poprawczaka" i wierszy, społecznik, miłośnik gór, dzikiej przyrody i Kurpiowszczyzny. Na koniec swojego wystąpienia poprosił zgromadzonych o uczczenie pamięci o bohaterach minutą ciszy.

Głos zabrała również Anna Staszewska - przewodnicząca uniwersytetu, autorka wielu wierszy patriotycznych i okolicznościowych, pasjonatka historii, w szczególny sposób zaangażowana w propagowanie wśród młodzieży szkolnej pamięci o losach Zesłańców na Nieludzką Ziemię, która zaprezentowała własny wiersz pt. "Żołnierze Wyklęci".

W programie znalazło się również miejsce na zaśpiewanie pieśni patriotycznych, do którego włączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej w Czerwinie, którym akompaniował na instrumencie klawiszowym Zbigniew Gołąbek.

Reklama- Anna Nosek przedstawiła swoją rodzinę i jej losy wykorzystując prezentację multimedialną przygotowaną z Wojciechem Andrzejewskim. Z zainteresowaniem i wzruszeniem oglądano wyświetlane zdjęcia, stanowiące dziś szczególną rodzinną pamiątkę po swoich bliskich, po bohaterach, zdjęcie domu rodzinnego w Rzekuniu od strony Czarnowca, którego już nie ma, zdjęcie swojego taty Władysława Bednarczyka, brata "Adama", żołnierza AK, aresztowanego przez NKWD w 1944 r. razem z bratem Stanisławem, wywiezionych do Ostaszkowa, skąd powrócili do Rzekunia w 1946 r. W lipcu 1951 r. Władysław został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, skazany na dwa lata więzienia, skąd nie powrócił. Rzekomo popełnił samobójstwo. Ciało z Warszawy zostało przywiezione saniami. Anna Nosek miała wówczas cztery lata. Kolejny brat "Adama" Wacław był podoficerem WP, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., z której nie powrócił. Najmłodszy brat Franciszek, też był żołnierzem AK. Kolejne szczególne zdjęcie ukazywało kamienicę Ostaszewskich w Ostrołęce, w której mieściła się siedziba UB, obok której za płotem leżało ciało "Adama". Ten moment widział Stanisław Bednarczyk. Była to bardzo przejmująca i wzruszająca opowieść - czytamy w relacji Zbigniewa Gołąbka.

Uzupełnieniem opowieści o kpt. Aleksandrze Bednarczyku "Adamie" był zaprezentowany film pt. "Przypadek" - ballada o kpt. Aleksandrze Bednarczyku "Adamie" w reżyserii Sławomira Górskiego, który został nakręcony z okazji 70 rocznicy śmierci "Adama". Podczas spotkania, na scenie był ustawiony portret "Adama", który zostanie przekazany Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Uczestnicy mieli okazję poznania działalności "Reduty Kurpiowskiej", o której opowiedział Jacek Zalewski, dowódca GRH "Reduta Kurpiowska" przedstawił działalność swojej grupy, formy upamiętniania Żołnierzy Wyklętych.

Jerzy Dziewirski, historyk i kronikarz "Małych Ojczyzn" przedstawił w skrócie tworzenie się Polskiego Podziemia Niepodległościowego na terenie Ziemi Ostrołęckiej w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Reklama- Szczególnym gościem spotkania był mjr Antoni Zienkiewicz "Cichy" Żołnierz ZWZ-AK, WiN-u, NZW, mający dziś 95 lat, który osobiście znał kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama". Zapamiętał go jako dobrego człowieka, odważnego, często zamyślonego, potrafiącego mówić do żołnierzy, wymagającego. W 1944 r. w Sawałach w gminie Troszyn kpt. Aleksander Bednarczyk szkolił żołnierzy oddziału Edwarda Filochowskiego "Sana". Podczas ćwiczeń poznaliśmy zasady rzutu granatem, czołgania się, pokonywania zasieków z drutu kolczastego, krycia się przed samolotem oraz posługiwania się bronią. "Adam" w oddziale "Sana" przebywał około dwóch miesięcy. "Cichy" wspomniał także o jego wyczynie i dwóch innych żołnierzy na Buczynie w majątku Rutkowskich w gminie Czerwin, zarządzanym przez Niemców, gdzie dokonano rozbrojenia Niemców. Zdobyto wówczas broń i mundury niemieckie - informuje Zbigniew Gołąbek.

Na koniec spotkania zaprezentowano zdjęcia z uroczystości obchodów 70. rocznicy śmierci kpt. Aleksandra Bednarczyka "Adama", która odbyła się 18 grudnia 2016 r. w Rzekuniu. Wspólne zaśpiewanie piosenki "Serce w plecaku", którą uczczono również pamięć sanitariuszki i łączniczki Powstania Warszawskiego, Dobrosławy Ciborskiej "Sławy", mającej dziś 98 lat.

Spotkanie odbyło się w środę 13 lutego w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie w ramach Ostrołęckiego Uniwersytetu III Wieku
Wyświetleń: 1594 komentarze: -
10:40, 04.03.2019r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com