piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spotkanie "Śladami Kurpiów" w Kadzidle (zdjęcia)

Tegoroczne spotkanie "Śladami Kurpiów", połączone z piętnastą rocznicą nadania Centrum Kultury Kurpiowskiej im. Mieczysława Mieszki, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Sala wypełniła się artystami, miłośnikami kultury, gośćmi, ludźmi zasłużonymi dla Kurpiowszczyzny.

Gości powitał dyrektor CKK Grzegorz Parzych. Wójt Dariusz Łukaszewski mówił o wyjątkowości Kurpiowszczyzny, potrzebie bycia wiernym tej ziemi, codziennej pracy, ale również solidarności wobec wielowiekowej wspólnoty. Wspominano księdza Mieczysława Mieszkę, kapłana który miał w sobie dar zjednywania ludzi, przywołano tamten czas, gdy kresowy kapłan odbudowywał parafię i wiarę w wartość przekazywanej rodzinnie kurpiowskiej spuścizny.

Reklama- Wzruszeniom nie było końca, szczególnie gdy na scenę zaproszono Mariannę Staśkiewicz, nestorkę jednej z najstarszych rodzin kurpiowskich z Kadzidła i bardzo skromną, ale wybitną artystkę. Jej domeną są szydełkowe rzeźby i poezja pisana w gwarze kurpiowskiej. Szydełkowe cuda i wiersze czynią ją mistrzynią dużego formatu, ukrytą w kruchej, radosnej i serdecznej kobiecie. Wystarczy z nią pobyć i wsłuchać się w to, co mówi, by doświadczyć życiowej mądrości człowieka, który dużo widział, dużo przeżył i potrafi przełożyć to doświadczenie na sztukę i poezję. Pani Marianna skończyła 90 lat i z tej niecodziennej okazji, podczas "Śladami Kurpiów", były specjalne dla niej życzenia, podziękowania, kwiaty i upominki. Nie zabrakło również pamiątkowego grawertonu. Swój jubileusz świętował również trębacz, kapelmistrz Stanisław Gawrych - czytamy na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle.

Ogromną niespodzianką i przeżyciem artystycznym był występ chórzystek chóru Cantilena, pochodzących z gminy Kadzidło: Kasi Giers z Tatar, Darii Kaczyńskiej z Wachu, Klaudii i Izy Trzcińskich z Dylewa, które wykonały dwa utwory "Łu méj mamy" i "Juz wsystke studźënky" - wiersze pani Marianny, do których Henryk Gadomski skomponował melodie.

ReklamaPosypał się również deszcz ważnych i prestiżowych odznaczeń, nagród, dyplomów. A całość okrasiły pokoleniowe popisy i prezentacje artystów kurpiowskich. W kurpiowskich pieśniach, wspólnie zaśpiewanych, zaprezentowało się sześć Kół Gospodyń Wiejskich: Tatarskie Burśtynki z Tatar, Żurawinki z Piaseczni, Czarne Brzozy z Czarni i Brzozowej, Klimconecki z Klimk, Stokrotki z Krobi i Kurpianki z Golanki. Gadkę kurpiowską specjalnie napisaną na tę okazję "Grzéśńïky na kśęzoskëm polu" pięknym dialektem kurpiowskim opowiedziała autorka Krystyna Łaszczych. Amelia Wiktorowicz z Zespołu "Kurpianka" zaśpiewała pieśń "A na boru sosna", a na skrzypcach zagrała melodię "Moja mamo jado goście". Wiele radości i braw wywołały tańce kurpiowskie w wykonaniu par z pięciu grup wiekowych "Kurpianki" 7-latki: Zosia Kulesik i Nikoś Wiktorowicz, 9-latki: Ewa Kowalczyk i Kacper Kozłowski, 11-latki: Klaudia Mróz i Karol Białobrzeski, 20-latki Aleksandra Witkoś i Kamil Domurad oraz 40-latki: Dorota i Marek Kozłowscy, Katarzyna i Mariusz Nowakowie.

Na zakończenie zagrała kapela kurpiowska w niecodziennym składzie: akordeony - Kazimierz Gadomski i Ryszard Kaczyński, klarnet - Paweł Łaszczych, gitara basowa - Daria Kaczyńska i bębenek - Cezary Łaszczych. Wszystkie prezentacje kurpiowskie przygotował Kierownik Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka", Paweł Łaszczych. Z kolei ucztę duchową zakończyła biesiada kulinarna, o którą zadbały instruktorki CKK w Kadzidle: Grażyna Krystianiak, Ewa Zdunek i Edyta Sakowska.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac Marianny Staśkiewicz w Izbie pamięci ks. Mieszki w CKK oraz wystawa pokonkursowa X edycji konkursu plastycznego "Wycinanka Kurpiowska".

Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia", za wybitne osiągnięcia dla Mazowsza, nadanym przez marszałka Mazowsza Adama Struzika, na wniosek wójta gminy Kadzidło odznaczeni zostali:
- KGW "Czarne Brzozy" z Czarni i Brzozowej,
- Józef Sobiech z Brzozówki,
- Stanisław Mróz z Rososzy.

ReklamaNagrody wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego otrzymali:
- Marianna Staśkiewicz (Kadzidło),
- Stanisław Gawrych (Kadzidło),
- Czesława Marchewka (Kadzidło),
- Halina Pajka (Kadzidło),
- Genowefa Staśkiewicz (Strzałki),
- Apolonia Nowak (Kadzidło),
- Stanisława Staśkiewicz (Strzałki),
- Wiesława Bogdańska (Kadzidło),
- Aleksandra Oślicka (Kadzidło),
- Genowefa Pabich (Krobia).

Dyrektor Grzegorz Parzych przyznał nagrodę za szczególnie w minionym roku zaangażowanie we współpracę z kadzidlańskim ośrodkiem. Otrzymała ją Stefania Dawid z Jeglijowca.

W spotkaniu wzięli udział również: Mirosław Augustyniak - radny województwa mazowieckiego, ks. Tomasz Pokornowski - siostrzeniec księdza Mieszki, ks. Ryszard Kłosiński - proboszcz parafii Kadzidło, Tadeusz Lipka - radny powiatowy, Katarzyna Grodzka - dyrektor Wydziału Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce, Mirosław Grzyb - prezes Związku Kurpiów, Henryk Gadomski - Honorowy Obywatel Gminy Kadzidło, Adam Białobrzeski - prezes ZGKiM, Maria Gadomska - pomysłodawczyni nadania instytucji imienia ks. Mieczysława Mieszki, radni, sołtysi, dyrektorzy, Koła Gospodyń Wiejskich, dziennikarze radiowi i prasowi. Gminę reprezentowali wójt Dariusz Łukaszewski i Barbara Bączek, przewodnicząca rady gminy.

Wydarzenie odbyło się we wtorek 5 marca. Relacja fotograficzna z wydarzenia znajduje się na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle.
Wyświetleń: 993 komentarze: -
09:35, 08.03.2019r. Drukuj