czwartek, 23 stycznia 2020 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nowe boje na Narwi w Ostrołęce wytyczą szlak żeglowny (zdjęcia)

Na Narwi w Ostrołęce trwał wstępny montaż nowych znaków nawigacyjnych dla motorowodniaków. Czerwone boje wytyczą szlak wodno-żeglowny na rzece. Prace prowadziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zlewnia w Ostrołęce, które dokonało zakupu oznakowania.

Boje (zwane też bakenami lub pławami) oznaczają kierunek i strony szlaku żeglownego, wyznaczają też przeszkody wodne.

Reklama Po zamontowaniu oznakowania, jednostki płynące Narwią będą mogły korzystać z wytyczonego szlaku wodnego-żeglownego. Dotychczas szlak na Narwi wyznaczały drewniane tyczki, ale nie był to bezpieczny i trwały sposób oznakowania. Zmiana znaczników na rzece na pewno ułatwi nawigację a poruszanie się po akwenie będzie znacznie bezpieczniejsze dla wszystkich wodniaków. O szczegóły inwestycji zapytaliśmy Wody Polskie.

- Bakeny zastąpią użytkowane w przeszłości tyki drewniane, słabo widoczne dla żeglarzy, a także stanowiące niebezpieczeństwo w razie gdyby doszło do złamania. Nowe boje są dobrze widoczne także w czasie deszczu i słabej widoczności na rzece. Wyznaczają przeszkody wodne, tj. kamienie, rafy kamienne, przemiały piaszczyste, konary, odziomki drzew itp. Boje wyznaczają też granice szlaku żeglugowego - czerwone pławy stronę prawą (150 sztuk), a zielone lewą stronę szlaku (150 sztuk), żółte zaś wyznaczają przeszkody pojedyncze w granicach szlaku (20 sztuk). Docelowo bakeny będą ustawione na długości całego szlaku żeglownego znajdującego się na terenie Zarządu Zlewni w Ostrołęce tj. od ujścia rzeki Orzyc do ujścia rzeki Pisa - poinformowała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Reklama Kosz zakupu bakenów to 802 tys. 944 zł. Boje zostały roboczo rozstawione przez pracowników Zespołu Wsparcia Technicznego przy Zarządzie Zlewni w Ostrołęce. Właściwe oznakowanie całości szlaku żeglownego nastąpi na przełomie kwietnia i maja br., po opadnięciu wód przed otwarciem szlaku żeglownego.

To nie koniec prac na Narwi i w ostrołęckim porcie. W najbliższych dniach, jak informują Wody Polskie, ogłoszony będzie przetarg na dokumentację projektową dla kompleksowej przebudowy portu w Ostrołęce. Przed wakacjami zakupiony i zamontowany zostanie także pomost pływający, łączący dwa istniejące nabrzeża stałe portu, o długości około 60 metrów. Ze strony samorządu miasta pojawiło się natomiast zamówienie na przebudowę linii oświetlenia zewnętrznego na terenie portu rzecznego.

Zobacz zdjęcia:
Bakeny na szlaku Narwi
Wyświetleń: 1630 komentarze: 4
15.03.2019, 13:31r. Drukuj
Powrót


Pokraki i Szuje @ 10:10, 16.03.2019

IP: 188.146...127

2500zł za jedna boję ????

no ładnie ktoś zażarł .....

I to wszystko dla tych 5 motorówek rocznie na krzyż

Można było ten blisko milion złotych wydać zdecydowanie lepiej, choćby na walkę z kłusownikami i trucicielami którzy spuszczają scieki do Narwi czy Omulwi

Józef @ 11:54, 16.03.2019

IP: 188.147...144

niech lepiej zajmą się pogłębieniem dna

Majk @ 00:28, 17.03.2019

IP: 31.41...107

Super w końcu coś się dzieje😀. Aby tak dalej to coś z tego naszego portu będzie

Rybak z nad Narwi @ 19:04, 17.03.2019

IP: 188.146...93

Cieszmy, że coś się dzieje u nas w Ostrołęce, jak nic nie robiono to narzekali że nic nie nie dzieje, coś robią to narzekanie zw coś robią!!! Człowieku bądź optymista:) myślę, że doczekamy się portu fajnego, jakiś miejsc spacerowych, jakiegoś molo. Mamy piękna rzekę, wykorzystaj to😁