piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gość "Mojej Ostrołęki": grupa robocza Młodzieżowej Rady Miasta (wideo)

W Ostrołęce powstanie Młodzieżowa Rada Miasta, która będzie stanowiła łącznik pomiędzy samorządem a młodymi mieszkańcami miasta. Nasze studio odwiedziła grupa robocza powstającej rady. Młodzi opowiedzieli o inicjatywie, swoich pomysłach i planach na przyszłość.

Powstaniu Młodzieżowej Rady Miasta sprzyja lokalny samorząd. Pomysł podoba się także w szkołach, których przedstawiciele brali udział w spotkaniach roboczych nowo powoływanego organu.

ReklamaO inicjatywie opowiedzieli w naszym studiu: Bartosz Śnieciński i Arkadiusz Auguściak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Maciej Perzanowski ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Grzegorz Tomaszewski z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce.

Skąd pomysł powstania rady młodzieżowej?
Pomysł powołania w Ostrołęce Młodzieżowej Rady Miasta wynika przede wszystkim z lokalnych potrzeb. Podobne organy funkcjonują z powodzeniem w innych miastach Polski oraz tych ościennych jak chociażby Łomża czy Ostrów Mazowiecka, u nas, mimo wielu zapowiedzi, nigdy nie udało się jej stworzyć. Teraz przyszedł dogodny na to czas.

- W Ostrołęce z powodzeniem funkcjonuje rada seniorów. Dlaczego nie miałoby być także młodzieżowej. Przecież chcemy zatrzymywać w naszym mieście młodych, chcemy, aby miasto tętniło życiem. Młodzież mogłaby być siłą sprawczą takich działań - mówił Bartosz Śnieciński.

Tego samego zdania są inni członkowie roboczej grupy, którzy dodają, że młodzież, gdy tylko może, ucieka do większych miast, a przecież u nas można też stworzyć dla nich dobre miejsce do życia, do rozwijania swoich pasji czy zainteresowań, wystarczy tylko opracować i udostępnić ofertę skierowaną do młodych.

ReklamaCo już wiemy na temat funkcjonowania tzw. małej rady?
Sformalizowany pomysł pojawił się na początku tego roku, kiedy to o utworzenie młodzieżowej rady, wystąpił jeden z młodych mieszkańców - Bartosz Śnieciński. Stworzył on petycję, pod którą zbierał podpisy mieszkańców. Pomysł padł na podatny grunt i szybko znalazł swoich zwolenników. Do młodzieży odezwali się radni miejscy i udało się doprowadzić do spotkania, które było zaczątkiem drogi ku stworzeniu Młodzieżowej Rady Miasta. Odbyły się już wstępne spotkania, poznaliśmy też zakres działania tzw. małej rady.

- Na pierwszym spotkaniu omówiliśmy wstępne plany, zarys działalności młodzieżowej rady oraz poczyniliśmy pierwsze prace statutowe, dokonaliśmy wstępnego draftu i teraz będziemy nad nim pracować. Młodzieżowa Rada Miasta będzie organem pomocniczym, opiniodawczym i konsultacyjnym. Oczywiście nie będziemy mogli podejmować decyzji co do np. budowy dróg, ale będziemy mogli wpływać na to, co zrobić w mieście dla młodzieży, staniemy się łącznikiem pomiędzy szkołami a samorządem, będziemy reprezentantami młodego pokolenia, aby przekazywać propozycje, pomysły, plany, naszą wizję miasta - mówił Arkadiusz Auguściak.

Młodzi chcą też łączyć pokolenia. Planują m.in. współpracę z radą seniorów oraz organizowanie wspólnych warsztatów opartych na wzajemnej pomocy i wymianie doświadczeń.

- Chcielibyśmy, aby czasami odbywała się sesja trzech rad czyli rady miasta, młodzieżowej rady oraz rady seniorów. Moglibyśmy wówczas omówić propozycje współpracy czy spotkań międzypokoleniowych. Chcemy też podjąć współpracę z radami z innych miast. Kontaktowaliśmy się już z Łomżą, Siedlcami, Przasnyszem, Gdańskiem i są oni otwarci na współpracę. Kilka razy do roku są też organizowane zjazdy młodzieżowych rad miast, które są dobrym miejscem do wymiany doświadczeń - mówił Maciej Perzanowski.

Jakie pomysły dla młodych mają uczniowie ostrołęckich szkół?
Młodzieżowa rada jeszcze formalnie nie powstała, ale już widać wśród uczniów zapał i ogrom pomysłów na to, jak zmieniać Ostrołękę, aby była przyjazna dla młodych, aby dawała perspektywy rozwoju zainteresowań, pasji, aby można było tu uczyć się, wypoczywać i dobrze bawić.

Grupa robocza, która odwiedziła nasze studio, już rzuciła kilka pomysłów. Pierwszy z nich to organizacja imprezy na wzór juwenaliów studenckich - powołanie do życia cyklicznej imprezy dla uczniów, połączonej np. z koncertami, pokazami talentów czy innymi atrakcjami. Inny pomysł to organizacja turniejów e-sportowych, na które można zaprosić przedstawicieli innych miast i zrobić z e-sportu wizytówkę i promocję dla miasta. Niezwykle popularny e-sport mógłby przyciągnąć do Ostrołęki wielu zwolenników tego typu rozrywki. Inne pomysły to m.in. organizacja międzyszkolnych zawodów kalisteniki, street workout czy innych sportów siłowych a także uruchomienie strony internetowej promującej wydarzenia odbywające się w mieście. Pojawił się też pomysł specjalnej Karty Młodzieżowej, która uprawniałaby np. do zniżek.

Pomysłów jest znacznie więcej. Młodzież chce wykorzystać te dziedziny, które nie są w naszym mieście powszechnie dostępne, ale cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.

Młodzieżowa Rada Miasta - pasja, praca i początek zawodowej drogi
Dla wielu młodych osób praca w młodzieżowej radzie to początek zawodowej drogi. Chociaż teraz żaden z nich nie myśli jeszcze poważnie o karierze urzędniczej czy kandydowaniu na przykład na urząd prezydenta miasta, to na pewno taka działalność będzie jasnym punktem w szeregu doświadczeń i zdobytych umiejętności, które w przyszłości będą mogli przedstawić potencjalnemu pracodawcy.

- Jest to pewnego rodzaju początek drogi zawodowej i być może przyszłej pracy w samorządzie czy lokalnej polityce. Praca w młodzieżowej radzie, chociaż nie przynosi profitów finansowych, jak niektórzy mogli oczekiwać, to da nam na pewno duże doświadczenie, umożliwi na przykład zapoznanie się z funkcjonowaniem lokalnego samorządu - mówił Bartosz Śnieciński.

Działania młodzieży wspierają lokalni samorządowcy, na czele z prezydentem, przewodniczącym rady oraz radnymi. Działania wspierają też nauczyciele oraz rodzina.

- Chcemy działać na rzecz miasta i poprawy warunków dla młodzieży. Mamy dużo pomysłów. Wspiera nas w tym wiele osób, także rodzina, która jest dumna, że poza nauką, chcemy się angażować w sprawy społeczne - powiedział Grzegorz Tomaszewski.

ReklamaWybory do Młodzieżowej Rady Miasta już na jesieni
Według wstępnych założeń, rada będzie miała przynajmniej jednego przedstawiciela z każdej szkoły ponadpodstawowej. Obrady będą zarządzane przynajmniej raz na dwa miesiące, wyłączając okres wakacji oraz ferii zimowych. W miarę potrzeb będą też zwoływane sesje nadzwyczajne.

- Założeniem naszym jest, aby przedstawiciel szkoły konsultował się ze szkolną społecznością, samorządem klas, a pozyskane informacje przekazywał do młodzieżowej rady, a ta z kolei do rady miasta - dodaje Bartosz Śnieciński.

Obecnie pracuje tak zwana grupa robocza. W nowym roku szkolnym odbędą się demokratyczne wybory. W wyborach do MRM startować będą osoby z Ostrołęki oraz spoza miasta, które uczą się w szkołach ponadpodstawowych w Ostrołęce. Każda placówka oświatowa będzie okręgiem wyborczym, a ordynacja będzie zwarta w statucie rady.

Grupa robocza zapowiada, że zamierzają ciężko pracować na rzecz młodych w mieście i słuchać pomysłów kolegów i koleżanek, aby Ostrołęka stała się miejscem przyjaznym oraz sprzyjającym realizacji pasji i osiągania celów. Niebawem powołanie młodzieżowej rady zaopiniuje samorząd miasta. O wszelkich nowinach będziemy informować w naszym serwisie.

Wyświetleń: 4399 komentarze: -
10:03, 29.03.2019r. Drukuj