piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka pytań: jakie są kryteria wyboru uczniów na wymianę do Hiszpanii?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:
Jakie były kryteria wyboru uczniów w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrołęce na wymianę do Hiszpanii? Z tego co mi wiadomo, żaden z uczniów klas 4 nie miał takich informacji, rodzice również.

Wiele innych dzieci bardzo by chciało pojechać na taką wymianę i wciąż pytają się czy był jakiś konkurs w związku z tą wymianą. Nikt nie informował o tym na zebraniach, więc kolejne pytanie. Jak dyrekcja szkoły wytłumaczy wybór uczennicy klasy 4/zbieg okoliczności, że to córka pani wicedyrektor/na wymianę do Hiszpanii, skoro wiem że dotyczyło to starszych klas, a ona jako jedyna z klas 4 została wybrana przez panią z historii. Na pewno nie były to wyniki w nauce. Kto finansuje taki pobyt?

ReklamaOdpowiada Dorota Kupis, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6:
Wymiana uczniów do Hiszpanii wynikała z realizacji zadania publicznego "Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce". Zakłada ono wspieranie współpracy szkół polonijnych ze szkołami w Polsce.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce i Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie i Gironie od sześciu lat współpracują ze sobą, korespondują, poznają zwyczaje panujące w Hiszpanii i Polsce, realizują wspólne projekty edukacyjne. Budują swoją tożsamość narodową, nie zapominając o korzeniach. Współpraca ciągle się rozwija, a uczniowie czynnie włączyli się w planowanie projektu edukacyjnego "Rodzina polonijna".

ReklamaW kwietniu 2018 roku nasza szkoła wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rodzina polonijna". Nasz wniosek otrzymał pozytywną ocenę i mogliśmy przystąpić do jego realizacji. Celami głównymi projektu są:
- upamiętnienie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwalaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Kształtowanie uczuć patriotycznych i poczucia dumy z bycia Polakiem,
- integracja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie i Gironie i Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce w celu wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy,
- upowszechnianie polskiego dziedzictwa narodowego poprzez poznanie sylwetek wybitnych Polaków na emigracji i postaci polskiego pochodzenia zasłużonych dla społeczności lokalnych w kraju zamieszkania oraz ich dorobku w różnych dziedzinach życia (Wanda Morbitzer Tozer, Irena Sendlerowa, dr Józef Psarski).

Ogromną rolę w poszerzaniu wiedzy o Polsce i Polakach miały wizyty studyjne. W listopadzie 2018 roku gościliśmy uczniów polonijnych w Ostrołęce. Uczniowie naszej szkoły i goście wspólnie poznawali stolicę Polski, Kurpie i Ostrołękę. Brali udział w zajęciach Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka, uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Uczestniczyli w święcie szkoły 9 listopada. Wszyscy uczniowie zaangażowani w projekt wzięli udział w konkursach: VI Ostrołęckim Konkursie Literackim "O Orle Pióro", konkursie historycznym i konkursie plastycznym "Z paletą barw do niepodległości". Wystawę prac mogliśmy podziwiać w holu Galerii Bursztynowej.

ReklamaW dniach 21-26 marca uczniowie naszej szkoły przebywali z wizytą w Katalonii u swoich kolegów polonijnych. Wizyta służyła wymianie doświadczeń i wzajemnemu poznaniu uczniów i nauczycieli, także przybliżaniu języka, kultury i historii Polski. Uczniowie poznali mało znane losy polskich dzieci w Barcelonie. W latach 1946-1956 w sierocińcu w Barcelonie przez dziesięć lat znalazło schronienie dwieście polskich dzieci, ofiar nazistowskiego programu Lebensborn. Ośrodek prowadzony był przez nauczycielkę, Polkę, Wandę Morbitzer Tozer.

O przystąpieniu Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego do realizacji zadania publicznego "Rodzina polonijna" dyrektor szkoły Dorota Kupis poinformowała 3 września 2018 roku podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. Projekt "Rodzina polonijna" został napisany dla uczniów z klas IV-VIII i tacy uczniowie w nim uczestniczyli. Naboru do projektu dokonali wychowawcy klas IV-VIII na podstawie regulaminu rekrutacji. Najwięcej punktów otrzymali uczniowie za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły, reprezentowanie szkoły na zewnątrz, udział w konkursach, współpracę z kolegami ze szkoły polonijnej.

Nadmieniam, iż bardzo dużo pracy w realizację projektu włożyli nauczyciele naszej szkoły, którzy samodzielnie przygotowali wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej, a następnie pracowali w projekcie w ramach wolontariatu. Zdajemy sobie sprawę, że wielu uczniów naszej szkoły, a pewnie i innych, jest zainteresowana taką formą współpracy. Dlatego też oprócz uczestników tego projektu także uczniowie młodsi z klasy drugiej c już drugi rok prowadzą korespondencję listową i e-mailową ze Szkołą w Gironie. Koledzy z Katalonii brali już udział w lekcjach w naszej szkole, może z czasem i nasi uczniowie wyjadą z rewizytą do dalekiego kraju przyjaciół.

W czasie spotkań w Hiszpanii od polskich rodziców naszych młodych przyjaciół wypłynął pomysł na kolejny wspólny projekt wymiany i spotkań polonijnych. W tej chwili rodzice poszukują ofert konkursowych i sponsorów na taki projekt. My również zachęcamy rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 do takiej pomocy. Z pewnością kolejni uczniowie chętnie skorzystają z takiej formy współpracy.

Wyświetleń: 4413 komentarze: -
10:03, 06.04.2019r. Drukuj