sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

MBP podsumowała ubiegły rok: ze zbiorów skorzystało ponad 8 tysięcy czytelników

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada 8 maja, jest między innymi okazją do podsumowania ubiegłego roku. Tak też zrobiła Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce. W 2018 roku ze zbiorów placówki i jej filii skorzystało 8704 czytelników stałych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce i jej pięć filii oferuje mieszkańcom Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego blisko 190 tys. jednostek inwentarzowych książek i blisko 17 tys. jednostek inwentarzowych zbiorów specjalnych (m.in. książki mówione, płyty CD, DVD, winylowe, audiobooki, nuty, mapy, grafika) oraz 123 tytuły czasopism bieżących (w tym w czytelni głównej 87 tytułów).

Reklama W 2018 r. zbiory zostały wzbogacone o 6617 książek, w tym z zakupu 3400 (pozostałe to głównie dary wydawnictw, autorów, czytelników).

- Szczególnej pieczy polecamy zbiory dotyczące regionu Kurpiowszczyzny: książki nowe i dawne, czasopisma (niemal wszystkie tytuły od 1 numeru), rękopisy i maszynopisy, prace magisterskie i doktorskie, grafikę, nagrania muzyczne i nie tylko na płytach CD, DVD, wideo, mapy, dokumenty życia społecznego (plakaty, zaproszenia, ulotki, foldery) i oczywiście Kronikę Miasta Ostrołęki z lat 1983-2017 spisaną przez Czesława Parzycha - zachęcają pracownicy biblioteki.

Ze zbiorów ostrołęckiej biblioteki publicznej i filii w ubiegłym roku skorzystało 8704 czytelników stałych (posiadających kartę stałego czytelnika). Natomiast zarejestrowano 48092 odwiedziny czytelników (o 1326 więcej niż w 2017 r.). Najliczniejsza grupa czytelników to osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata oraz uczniowie i studenci. W roku ubiegłym wypożyczono z bibliotek 102249 jednostek inwentarzowych zbiorów (o 1540 więcej niż w 2017 r.), w tym 86827 książek. Aby ułatwić czytelnikom dostęp do różnych publikacji biblioteki prowadzą akcję "Książka na telefon", adresowaną głównie do osób starszych i chorych.

Reklama Co najczęściej czytamy? Okazuje się, że literaturę obyczajową, romanse, książki sensacyjne, biografie, pamiętniki, literaturę fantasy i powieści historyczne. Najbardziej popularni pisarze to: Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalska, Ken Follett, Katarzyna Bonda, Andrzej Sapkowski, Sparks Nicholas, a także klasycy Bułhakow, Dostojewski, Camus.

Zbiory biblioteczne wszystkich bibliotek są skomputeryzowane. Katalogi MBP i filii można przeglądać na domowych komputerach.

- Można dokonać rezerwacji książki, sprawdzić swoje konto czytelnicze, można również dokonać przedłużenia wypożyczonej książki pod warunkiem, że nikt na nią nie czeka. Można też korzystać z bezpłatnych e-booków, darmowego łącza internetowego wi-fi oraz internetu szerokopasmowego w czytelni głównej - zaznaczają bibliotekarze.

Biblioteka to również miejsc spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych z pisarzami, muzykami, regionalistami.

Reklama - Wielką popularnością cieszą się spotkania w cyklu Ulicami wspomnień, Ostrołęcki Album Pamięci, Spotkania z historią regionu, Klub podróżnika, a także promocje książek ostrołęckich autorów i autorów z kraju. Biblioteka jest organizatorem konkursów, debat literackich, koncertów, Nocy Bibliotek, imprezy Dionizje, teatrzyków dla dzieci, formy działalności kulturalno-edukacyjnej dla dzieci (m.in. konkursy, spotkania w ramach projektu Ojczyzna gdy myślę, spotkania autorskie, wystawy) - informują pracownicy.

W 2018 r. zorganizowano 73 imprezy biblioteczne, w których uczestniczyło ogółem 5265 osób.
Wyświetleń: 494 komentarze: 0
12.05.2019, 08:42r. Drukuj
Powrót