piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Uroczysta sesja rady miasta z wyróżnieniami (zdjęcia, wideo, transmisja na żywo)

W sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta sesja ostrołęckiego samorządu. Obrady wpisały się w tegoroczne Dni Ostrołęki. Podczas sesji przedstawiciele władzy wręczyli odznaki dla osób zasłużonych dla miasta. Sesję uświetnił recital Jakuba Milewskiego.

Uroczysta sesja została zainaugurowana mszą świętą, która została odprawiona o godz. 8.30 w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce (fara). Po nabożeństwie radni złożyli kwiaty przy pomniku patrona miasta - świętego Jana Pawła II.

ReklamaO godz. 10.00 w sali Ostrołęckiego Centrum Kultury obrady otworzył Wojciech Zarzycki, przewodniczący rady miasta. Wybrzmiały słowa "Mazurka Dąbrowskiego" oraz hymnu Ostrołęki. Uczczono też minutą ciszy śp. Franciszka Dziczka, zmarłego w tym roku urzędnika miejskiego ratusza.

- Ostrołęka pisze swoją historię już przez 646 roku. Ważny dla Ostrołęki rok 1373 wiąże się przez nadaniem przez księcia mazowieckiego Siemowita I wójtostwa Świętosławowi Romie w Ostrołęce. Historia naszego miasta przez te lata przeplatała się różnymi wydarzeniami historycznymi - radosnymi i tragicznymi. Tegoroczna rocznica nadania praw miejskich przeplata się innymi ważnymi wydarzeniami - 15 rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej, 80 rocznicą wybuchu II wojny światowe, 30 rocznica częściowo wolnych wyborów, 20 rocznicą przyjęcia Polski do NATO, 20 rocznicą przeprowadzenia reformy administracyjnej, 25 rocznicą partnerstwa z miastem Meppen. Mieszkańcy mają plany, marzenia potrzeby, my radni jesteśmy od tego, aby pomagać je spełniać i realizować. Mam nadzieję, że coraz więcej będzie nas łączyć, będzie coraz więcej wspólnych celów. Tylko przez pracę, wzajemne zrozumienie, życzliwość, zbudujemy naszą, ostrołęcką wspólnotę. Powinno być to łatwiejsze, bo patronuje naszemu miastu św. Jan Paweł II. Przed nami wiele ekscytujących wydarzeń związanych ze świętem miasta, zachęcam do czynnego udziału - mówił Wojciech Zarzycki, przewodniczący rady miasta.

ReklamaGłos zabrał także prezydent Łukasz Kulik, dla którego jest to pierwsza uroczysta sesja rady miasta, podczas której wystąpił w roli gospodarza.

- Nasze miasto przeszło na przestrzeni setek lat długą, bujną, ciekawą historię, co pokazuje też, jak duża odpowiedzialność spoczywa na samorządowcach, na osobach, które są zaangażowane w pracę na rzecz miasta, aby budować lepsze miasto dla kolejnych pokoleń. Dzisiejsza sesja to też czas, aby powiedzieć o wyzwaniach, które czekają nas w przyszłości. Przed nami wiele pracy, trudne decyzje, ale mam nadzieję, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania, które pomogą naszym mieszkańcom żyć w mieście przyjaznym, ekologicznym, w którym znajdą pracę, w którym będą mogli spokojnie i dobrze żyć. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że chociaż na co dzień różnimy się w wielu kwestiach, to razem potrafimy budować porozumienie na rzecz lepszej Ostrołęki - mówił prezydent Łukasz Kulik.

Głównym punktem obrad było doroczne uhonorowanie znanych i zasłużonych dla Ostrołęki postaci oraz instytucji. Zasady i tryb przyznawania odznaki uchwalono na sesji rady miasta w 1997 roku. Odznaki "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" otrzymali Irena Nosek, Jakub Milewski, Adam Wołosz, Ryszard Ropiak, Andrzej Dudziec oraz Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa "Parkowa". Podczas sesji wręczono pięć odznak, dwie - dla Ryszarda Ropiaka oraz OSM - zostaną wręczone w późniejszych terminach.

W naszym serwisie znajdziesz sylwetki wszystkich odznaczonych oraz opisy wyróżnionych spółdzielni.

Podczas uroczystej sesji dokonano także wręczenia pośmiertnego aktu mianowania na stopień pułkownika rodzinie śp. ppłk. Stanisława Grodzickiego.

Lewa część fotografii przedstawia grób Stanisława Grodzickiego na cmentarzu Star Lane Cemetery (Wielka Brytania). Po prawej sylwetka podpułkownikaStanisław Grodzicki urodził się 1 marca 1905 r. w Ostrołęce. To najprawdopodobniej jedyny ostrołęczanin, który spotkał się z królową brytyjską. Przez wiele lat mieszkał w domu przy ul. Kolejowej na osiedlu Stacja, tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Placówka oświatowa mieściła się wówczas w prywatnym domu przy ul. Wiejskiej. W 1929 r. ukończył Oficerską Szkołę Lotnictwa w Dęblinie. W 1934 r. był dowódcą 141 Eskadry Myśliwskiej. Pod koniec 1937 roku dowodził 212 Eskadrą Bombową. W czasie kampanii wrześniowej był kierownikiem szkolenia na samolotach PZL P-37 "Łoś" w ośrodku szkolenia w Małaszewiczach koło Brześcia. Przez Rumunię i Syrię przedostał się do Francji i jednym z pierwszych transportów w grudniu 1939 r. odpłynął do Anglii. 15 listopada 1940 r. objął dowództwo 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego, a od 1 lutego do 31 października 1945 r. był dowódcą 305 Dywizjonu Bombowego. Odznaczony został m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (1 marca 1945 r. za zniszczenie w Niemczech transportu kolejowego z 12 mln litrów paliwa) i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po wojnie był w dowództwie Brytyjskich Okupacyjnych Sił Powietrznych. 13 lutego 1946 r. odbywał lot służbowy jako pasażer z Niemiec do Anglii z innymi oficerami Polskich Sił Zbrojnych. Zginął w wypadku lotniczym (samolot rozbił się podczas gęstej mgły) w miejscowości Surrey Hills (Wielka Brytania). Pochowany został na cmentarzu w Orpington. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Rzekuniu, w tamtejszej parafii był bowiem ochrzczony i przyjął pierwszą komunię św. Jedna z ulic na osiedlu Stacja, czyli tam gdzie spędził swoje najmłodsze lata, nosi jego imię.

Po części oficjalnej uczestnicy mogli wysłuchać muzyki. Wydarzenie uświetnił swoim występem ostrołęczanin Jakub Milewski - kompozytor, dyrygent i wokalista, inicjator muzycznych projektów i jeden z laureatów odznaki "Za zasługi dla miasta Ostrołęki", przy akompaniamencie Natalii Gaponenko.

Uroczysta sesja rady miasta odbył się w 12 maja br w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Zobacz zdjęcia:
Uroczysta sesja rady miasta

Więcej zdjęć: Uroczysta sesja rady miasta





Wyświetleń: 3397 komentarze: -
12:36, 12.05.2019r. Drukuj