poniedziałek, 20 maja 2019 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Fat-Bike

Aktualności

Kadzidło: Urszula Kowalczuk i jej zbiór 300 konizmów

Fot. Urząd Gminy w KadzidleW Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Woźniaka w Kadzidle odbędzie się spotkanie autorskie z Urszulą Kowalczuk oraz promocja książki "Koń jaki jest, każdy widzi, czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów". Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Niegdyś koń był zwierzęciem powszechnym w życiu lokalnych społeczności. Dziś w gospodarstwach zastąpiły go maszyny. Mimo to darzymy konie wielkim uznaniem, na które zasługują. Te piękne zwierzęta doczekały się też wielu powiedzonek, przysłów oraz wyrażeń, których używamy na co dzień. Książka Urszuli Kowalczuk przypomni nam je wszystkie. Sprawdź czy i ty używasz konizmów.

Reklama- Choć konie nie są tak powszechnie obecne w życiu codziennym jak jeszcze przed 150 laty, to słownictwo, tradycje, historia i emocje z nimi związane są wciąż żywe w języku. Konizmów używają na co dzień i ci, co kochają konie, i ci, którzy w ogóle nie mają z nimi do czynienia - słowem wszyscy Polacy. "Dajemy konia z rzędem", "mamy końskie zdrowie", jesteśmy "kuci na 4 nogi", potrafimy "stanąć dęba", zażywamy "końską dawkę leków", stajemy "w szranki", otaczają nas "konie mechaniczne" i czasem też "dosiadamy swego konika". Nie ma dnia żeby w mediach ktoś nie użył jakiegoś konizmu. Wiele ciekawych sformułowań wyszło już z użycia. Pomyślałam, że obok tych aktualnych warto też odnaleźć i objaśnić te archaiczne, wskrzeszając ducha zawartego w ich pierwotnym znaczeniu - czytamy o książce na stronie konizmy.pl.

Spotkanie odbędzie się w piątek 17 maja br. w kadzidlańskiej bibliotece. Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Odsłon: 364 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 08:59, 15.05.2019r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót