wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Zjazd łagierników i żołnierzy AK. Przyznano medale "Pro Patria" (zdjęcia)

Fot. Zakład Karny w Przytułach StarychW Pułtusku odbył się XXXIV Międzynarodowy Zjazd Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas spotkania przyznano medale "Pro Patria" - za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W spotkaniu uczestniczyło wielu gości, m.in. Maria Koc, wicemarszałek Senatu RP, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele szkół oraz władz samorządowych, weterani i łagiernicy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich m.in. Wileńszczyzny i Białorusi.

Reklama - Prezydent Andrzeja Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w listach skierowanych do bohaterów zjazdu podziękowali im za poświęcenie, odwagę i honor. Odśpiewano hymn państwowy, a także hymn Sybiraka. W wykonaniu piosenek Hanki Ordonówny, łagierniczki zesłanej do Uzbekistanu, piosenkarki młodości wielu gości zjazdu, Anna Przybysz przeniosła wszystkich w sentymentalną podróż w czasie. Wspólny śpiew pieśni patriotycznych wywołał szczery uśmiech na twarzach weteranów i łagierników - relacjonuje st. chor. w st. sp. Piotr Wiktorski.

W zjeździe wzięli też udział przedstawiciele lokalnej społeczności: kpt. Franciszek Chrostowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Ostrołęka, Grzegorz Sul, koordynator ostatnich zbiórek darów dla kombatantów i dzieci z Kresów Wschodnich oraz st. chor. w st. sp. Piotr Wiktorski, funkcjonariusz ZK w Przytułach Starych.

Reklama Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, ppłk Stanisław Kociełowicz ps. "Iskierka" oraz płk Weronika Sebastianowicz ps. "Różyczka" uhonorowali Grzegorza Sula i Piotra Wiktorskiego medalami "Pro Patria" - za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Kpt. Franciszek Chrostowski z radością przyjął od nich uroczystą nominację na wyższy stopień oficerski.

Zjazd przesiąknięty był życzliwością, zadumą i wielką radością, szczególnie wyczuwalną wśród kresowiaków. Jak podkreśla Piotr Wiktorski przyznany mu medal jest po części medalem przyznanym całej załodze Zakładu Karnego w Przytułach Starych, a szczególnie tym funkcjonariuszom, którzy chętnie i z zaangażowaniem brali udział we wszystkich organizowanych zbiórkach i inicjatywach na rzecz weteranów i kresowiaków.

Zjazd odbył się w dniach 30 maja - 2 czerwca. Relacja fotograficzna znajduje się na stronie Zakładu Karnego w Przytułach Starych.
Wyświetleń: 865 komentarze: 0
06.06.2019, 14:09r. Drukuj
Powrót