czwartek, 22 października 2020 r., imieniny Halki, Kordiana, Kordelii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Budowa elektrowni zakończy się latem 2023 roku. Pochłonie 43 tys. ton stali (zdjęcia, wideo)

W ostrołęckim ratuszu toczyła się dyskusja nad jedną z największych inwestycji ostatnich lat w Ostrołęce. To budowa nowego bloku elektrowni. Z zapewnień przedstawicieli strony rządowej oraz głównego wykonawcy, inwestycja nie jest zagrożona i elektrownia będzie gotowa latem 2023 roku.

Na spotkaniu zaprezentowano wyniki analizy dotyczącej wpływu budowy Elektrowni Ostrołęka C na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu ostrołęckiego i Polski. Przedstawił je prof. Stanisław Kluza. W formie slajdów i wykładu omówiono kolejne aspekty wpływu powstania nowego bloku w Ostrołęce.

Reklama Nie zabrakło też części poświęconej pytaniom oraz dyskusji. Na pytania dziennikarzy odpowiadali m.in. Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki, Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP, Robert Mamątow, senator RP oraz przedstawiciele głównego wykonawcy GE Power oraz inwestorów m.in.: Jarosław Małkowski, prezes Elektrowni Ostrołęka, Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni oraz Sławomir Żygowski, prezes GE Power.

Elektrownia gotowa do 2023 roku

O wydaniu zgody NTP (z ang. notice to proceed) czyli poleceniu rozpoczęcia prac przy elektrowni węglowej w naszym mieście, Grupa Energa poinformowała w grudniu 2018 roku. Oznaczało to, że prace mogły wreszcie ruszyć pełną parą. Zgodnie z harmonogramem, wykonawca ma 56 miesięcy na przekazanie gotowego bloku od czasu wydania NTP. Ten harmonogram, jak wynika z zapewnień wykonawcy i inwestorów, nie jest zagrożony. Elektrownia ma być ukończona latem 2023 roku.

Przedstawiciele Elektrowni zapewniają, że prace budowlane są prowadzone. Gdy wyjdą one ponad poziom gruntu, realizacja inwestycji będzie bardziej widoczna dla postronnych obserwatorów.

- Czas, który poprzedzał głębokie wykopy, spędziliśmy na projektowaniu tej wielkiej inwestycji. Najlepiej dobrze zaprojektować, bo potem łatwiej jest wykonać. To dobre 60 tysięcy godzin inżynierskich poświęconych na te prace, teraz będzie to dobrze widoczne i zaczniemy "wychodzić z ziemi" - mówił Sławomir Żygowski, prezes GE Power.

Reklama Co się dzieje na placu budowy?

Z danych liczbowych wynika, że ostrołęcki blok elektrowni skupi wokół inwestycji nie tylko ekipę generalnego wykonawcy, ale liczną grupę przyszłych pracowników oraz firm zewnętrznych. Budowa to także wiele betonu i stali. Liczby poruszają wyobraźnię - to 200 tysięcy metrów sześciennych betonu czyli 85 basenów olimpijskich oraz 43 tysiące ton stali - co jest odpowiednikiem pięciu wież Eiffla.

- Na placu budowy toczą się prace związane z infrastrukturą podziemną. Generalny wykonawca prowadzi prace przyłączeniowe swojego miasteczka kontenerowego, aby na miejscu mogli już pracować specjaliści. Obecnie lejemy beton pod pylony komunikacyjne budynku kotłowni. Pylony są to wieże, które zawierają m.in. klatki schodowe, windy towarowe i osobowe. Prowadzone są też prace fundamentowe dla obiektu urządzeń maszynowni, gdzie ukryty będzie turbogenerator, oraz prace przygotowawcze pod lanie betonu dla chłodni kominowej - tłumaczył Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni.

Większość dotychczasowych prac była prowadzona poniżej poziomu gruntu, dlatego były one mało widoczne. Niebawem ma się to zmienić.

- W najbliższych miesiącach będzie wylany cały chudy beton pod chłodnię kominową, przygotowany zostanie teren pod wykonanie fundamentu pod pierścień chłodni kominowej, a w planach generalnego wykonawcy do końca roku jest przygotowanie płaszcza chłodni. Rozpoczną się niebawem prace przy wylewaniu betonu pod ściany pylonu, będzie wówczas widać, że ta elektrownia rośnie - dodał Robert Niewierski.

Czy jest już pełne finansowanie?

Od początku inwestycji słyszymy o problemach z dopięciem finansowania. Koszt inwestycji to nieco ponad 6 mld zł brutto i dotychczas nikt nie zapewnił o dopięciu całości finansowania. Po 1 mld zł zobowiązały się wyłożyć państwowe koncert Energa i Enea, jednak reszta kwoty nie była wciąż pewna. Kolejne miliardy miałyby dołożyć banki.

O finansowanie inwestycji zapytaliśmy przedstawicieli inwestorów.

- Grupy Energa i Enea są odpowiedzialne za finansowanie inwestycji Elektrowni Ostrołęka C. W tej chwili nie mamy żadnych wątpliwości i zgodnie z harmonogramami odbieramy od generalnego wykonawcy wszystkie etapy, które są finansowane na bieżąco. Oczywiście skala projektu jest taka, ze zawsze trzeba się zastanowić nad ryzykiem związanym z procesem budowy, ale nie mamy obecnie żadnych zagrożeń. Wiemy, że obaj sponsorzy pracują nad strukturą tego finansowania i forma czy kapitałowa, czy pożyczkowa, to jest w ich rękach - mówił Jarosław Małkowski, prezes zarządu Elektrowni Ostrołęka.

Prace potwierdził też prezydent miasta Łukasz Kulik.

- Od dawna pytacie nas, czy prace na placu budowy elektrowni są prowadzone, pytacie o szczegóły inwestycji. Musieliśmy poczekać, aż pewne sprawy zostaną dopięte i ustalone. Dziś mogę powiedzieć, że na placu budowy dzieje się dużo. Mam nadzieję, że wszystko będzie miało pozytywny koniec i będzie to szansa rozwoju dla naszego miasta. Może niebawem postaramy się zorganizować wycieczkę do Kozienic, gdzie powstał bliźniaczy blok, aby zobaczyć, jak to fizycznie funkcjonuje - mówił prezydent Łukasz Kulik.

Reklama Zwolennicy i przeciwnicy

Budowa bloku C elektrowni ma swoich zagorzałych zwolenników, ale też ogromną grupę przeciwników. Za tymi ostatnimi stoją specjaliści i eksperci, którzy ostrzegają przed zgubnym wpływem powstania węglowego bloku. Do lokalnych mediów docierają także sygnały, że mieszkańcy wsi Goworki i Ławy pytają o ewentualne rekompensaty za spadek wartości ich działek, które są w pobliżu placu budowy nowej elektrowni.

Spadek wartości gruntów to nie jedyny problem mieszkańców. Z analiz wynika, że emisje z bloku C mogą wpływać na nasze zdrowie. Zwolennicy budowy nowego bloku elektrowni chętnie mówią o jego dobroczynnym wpływie m.in. na rozwój gospodarki, ale nikt do tej pory nie zechciał zorganizować spotkania dla tych, którzy od samego początku są przeciwni inwestycji.

Jak zapowiada Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP, jest on otwarty na spotkanie, pod warunkiem, że zgłoszą się do niego tego typu środowiska.

- Jestem żywo zainteresowany informacją o organizacjach ekologicznych, które są w Ostrołęce, bo chętnie byśmy zainicjowali takie spotkanie, dlatego, że mamy bardzo dużo argumentów proekologicznych, wielokrotnie mniejsza emisja, wielokrotnie mniejsze zużycie wody z Narwi. Moglibyśmy zorganizować potężną debatę na temat przewagi proekologicznej tej inwestycji nad innymi elektrowniami tego typu w Polsce - mówił Arkadiusz Czartoryski.

Zwolennicy budowy zapewniają, że blok będzie niezwykle innowacyjny i nowoczesny, a emisja będzie znacznie ograniczona. Niestety, wbrew zapewnieniom, do debaty nie mogły przystąpić środowiska ekologiczne, przeciwne budowie elektrowni węglowej w naszym regionie, które, jak zapewniają, wyrażały chęć udziału w wydarzeniu, jednak nie zostały na nie zaproszone. Jeszcze przed zakończeniem spotkania w ratuszu, wysłali do naszej redakcji oświadczenie.

- O wydarzeniu nie poinformowano ani nie zaproszono na nie żadnej z eksperckich organizacji społecznych, które od ponad 2 lat prezentują analizy szkodliwego wpływu Ostrołęki C na klimat, środowisko i zrównoważony rozwój oraz jej nierentowności i głębokiej nieopłacalności - czytamy w piśmie Koalicji Stop Elektrowni Ostrołęka C.

Na spotkanie zaprosili: Prezydent Ostrołęki oraz Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank, przy współpracy z Elektrownią Ostrołęka sp. z o. o. i GE Power Sp. z o.o. Moderował je Piotr Potulski, kierownik Biura Prasowego miejskiego ratusza.

Wydarzenie odbyło się we wtorek, 23 lipca br. w sali konferencyjnej miejskiego ratusza.

Zobacz zdjęcia:
Śniadanie prasowe dotyczące budowy Elektrowni Ostrołeka C

Więcej zdjęć: Śniadanie prasowe dotyczące budowy Elektrowni Ostrołeka C

Wyświetleń: 10468 komentarze: 71
23.07.2019, 14:13r. Drukuj
Powrót


ketuks @ 14:19, 23.07.2019

IP: 5.184...106

oto co się teraz buduje we Francji ITER Tokamak:

watch?v=y_J8bD_Pq_w

a tutaj inwestuje się w przestarzałe technologie bez przyszłości

mISIO @ 14:26, 23.07.2019

IP: 5.173...250

Wy lepiej napiszcie kiedy CV można składać bo dużej części mieszkańców raczej to interesuje

Polak @ 14:31, 23.07.2019

IP: 178.42...69

Sprzedali się Amerykanom, aby nam dziadostwo postawili i truli ludzi przez kolejne 30 lat, a leczyć ofiar elektrowni B nie ma komu.

SZOK @ 14:55, 23.07.2019

IP: 88.149...59

To interes wąskiej grupy partyjnej zatrudnionej w ENERGA .Dojadą z inwestycją do dwóch mld i się wszytko posypie.
A może rumiany by się wypowiedział na temat grubego Edka .Jaką firmę stworzył i co dostarczał do segmentu energetycznego .Z kim i ile zarobił jako prezes nowej elektrowni C.
Z jaką partią był związany ?

Gdzie jest Jan Kowalski @ 15:06, 23.07.2019

IP: 178.235...240

Janie, czy dobrze, że Kulik popiera budowę elektrowni? Chyba będziesz miał koszmary przez najbliższych kilka nocy lub popełnisz sepuku :D chyba, że zmieniłeś zdanie już o elektrowni jak twój "bóg" Kulik i właśnie stałeś się zmienny jak chorągiewka :D

Ja @ 15:12, 23.07.2019

IP: 5.173...66

A wszędzie trąbią o efekcie cieplarnianym, szok.

Egon @ 15:14, 23.07.2019

IP: 37.248...225

Dla Kowalskiego Kulik to już nie bóg tylko zbuk:DDD

Do - Gdzie jest Jan Kowalski @ 15:17, 23.07.2019

IP: 83.15...233

hahaahahhaahhaahahahhaahahahah

Czy Jan Kowalski zmieni zdanie? Oto jest pytanie!

... @ 15:43, 23.07.2019

IP: 83.28...142

Heh, a Prezydent Kulik twierdził, że żadnej elektrowni w Ostrołęce nie będzie. ;D

Naprawdę wierzycie w to, że nowa elektrownia będzie bardziej szkodliwa od tej starej? :D Śmieszni Ci ekolodzy. :)

... @ 15:44, 23.07.2019

IP: 83.28...142

Przepraszam - nie, że 'żadnej', tylko, że ta konkretna inwestycja nie powstanie.

geos @ 15:49, 23.07.2019

IP: 178.235...137

W latach 70. poprzedniego stulecia Jan Kaczmarek, ten od "Elity", śpiewał tangopodobną melodię "Czego się boisz, głupia? Śniadanie prasowe dowiodło, że słowa nie straciły na aktualności, zmieniły się okoliczności...Ponoć tylko krowa nie zmienia poglądów...

Jd @ 15:59, 23.07.2019

IP: 178.235...190

Inwestycja miała być na 5 - 7lat. A tu zakończenie latem 2023r ( tylko 3 lata), na elektrowni starej stawiają komin do odsiarczania(inwestycja na 2 lata) średnica tego komina jest 100 razy mniejsza a na nowej komin będzie stawiany o średnicy 180m. To Raczej nie mozliwe

Koniec elektrowni węglowych w PL @ 16:18, 23.07.2019

IP: 178.42...69

Jeszcze w tym roku Polska Grupa Energetyczna ma ogłosić przetarg na budowę w Dolnej Odrze dwóch olbrzymich bloków gazowych po ok. 700 MW. W sumie w ciągu najbliższych sześciu lat może powstać w naszym kraju ponad 4 tys. MW gazowych elektrowni i elektrociepłowni.

Dotychczas PGE zapowiadała dwa bloki, ale o nieco mniejszej mocy – ok. 500 MW. Analizy wykazały jednak, że większe jednostki będą bardziej efektywne. - W pierwszej połowie 2019 r. planowane jest ogłoszenie jednego przetargu na oba bloki – mówi rzecznik PGE Maciej Szczepaniuk.

Bloki o mocy 650- 700 MW przeszły certyfikację do rynku mocy, co oznacza, że będą mogły wystartować w aukcji na moc organizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To będą pierwsze elektrownie gazowe w Polsce produkujące wyłącznie prąd – obecnie w systemie działają tylko zasilane błękitnym paliwem elektrociepłownie m.in. w Płocku i Włocławku (PKN Orlen), Zielonej Górze i Gorzowie (PGE) oraz Nowej Sarzynie (Polenergia). Elektrociepłownie są znacznie bardziej wydajne, ale w Dolnej Odrze nie ma klientów na ciepło.

Budowa elektrowni gazowych jest nieco tańsza niż węglówek – to ok. 4 mln zł na megawat, przy węglówce co najmniej 6 mln zł. Nowa Dolna Odra będzie więc kosztować ok. 5,6 mld zł. Oczywiście gaz jest droższy od węgla, ale o połowę mniej emisyjny. Elektrownia o takich parametrach bez trudu zmieści się w unijnym limicie 550 g na 1 KWh i będzie mogła skorzystać ze wsparcia w postaci rynku mocy.

Tak wielkich bloków gazowych nie ma nigdzie w Europie – zbudowano je w USA, Japonii czy Rosji. Faworytami do wygrania przetargi będą japoński Mitsubishi Hitachi, który ma w ofercie największe bloki gazowe o mocy 700 MW, niemiecki Siemens, który dysponuje nieco mniejszymi jednostkami powyżej 600 MW oraz amerykański GE. O ile oczywiście przezwycięży problemy z turbiną, które ostatnio trapią amerykański koncern, a które objawiły się niedawno we Włocławku.

Czytaj także: Klątwa gazowej turbiny

To nie koniec gazowych planów PGE. Nasz narodowy czempion chce także budować gazowe elektrociepłownie, które skorzystają z uchwalonej w zeszłym roku ustawy o wsparciu kogeneracji. Największa o mocy 110 MW ma powstać w Siechnicach pod Wrocławiem (110 MWe), nieco mniejsze w Bydgoszczy (50 MW) i Zielonej Górze (30 MW), a całkiem małe w Kielcach i Zgierzu. Jak poinformował nas rzecznik PGE, rozważane są także inwestycje w gazowe elektrociepłownie w Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu. Wszędzie tam mogłyby zastąpić stare jednostki węglowe.

Jeśli ziszczą się także plany innych firm, to budowniczych elektrowni gazowych czeka prawdziwy boom. Energa chce wybudować dwa bloki po 400 MW w Grudziądzu ( również elektrownia). PKN Orlen rozwijał projekt gazowego bloku szczytowego w Płocku (500 MW) i być może do niego wróci. Tauron cały czas analizuje inwestycję w gazową elektrociepłownię o zbliżonej mocy w Łagiszy.

Do tego trzeba dorzucić plany firm prywatnych – analizy w sprawie inwestycji w nowe jednostki kogeneracyjne prowadzą m.in. Synthos i Ciech, które dysponują obecnie starymi węglówkami.

Dorzućmy do tego budowane obecnie bloki na Żeraniu w Warszawie (400 MW, PGNiG Termika) oraz w Stalowej Woli (460 MW, Tauron i PGNiG) i w 2025 możemy mieć niemal 4 tys. MW nowych elektrowni i elektrociepłowni gazowych.

do @ 16:27, 23.07.2019

IP: 178.42...228

pan alski przygotowuje sie do wyborow to jego zadanie by nasz Ostroleczan jednoczyc ?????????????????

Zabawne @ 17:02, 23.07.2019

IP: 2a01:110f...4af3

„- Panie prezydencie, powiedział Pan, że elektrownia powstanie. Według mnie, w Ostrołęce elektrownia nie zostanie wybudowana. Takie są fakty. Ja jestem przekonany, że nowa elektrownia węglowa w Ostrołęce nie powstanie”. Kto to powiedział? Maciej Kleczkowski, w 2018 radny, obecnie wiceprezydent miasta:) Wygląda na to, że musi pan wiceprezydent zmienić zdanie, bo szef ma chyba inny pogląd w tej sprawie:)) No i wypada pewnie jeszcze dodać choć takie jedno, malutkie, wypowiedziane szeptem...przepraszam. Albo wygarnąć odważnie szefowi, że gada głupoty!

Gość @ 17:10, 23.07.2019

IP: 178.235...130

Dzwonię na policję, zaginął Jan Kowalski z Ostrołęki ;(

Polka kalkulująca @ 17:16, 23.07.2019

IP: 91.226...1

Może ktoś wreszcie oświecić posła Cz, że Ostrołęka C to nie zieleniak ani parking, by rozmawiały o nim lokalne stowarzyszenia ekologiczne, a olbrzymia elektrownia węglowa, która wpłynie na przyszłość całej Polski? No ale tak najwygodniej. Zamknąć usta ekspertom innym niż ci od inwestora i śmiać się z mieszkańców, którzy są zbyt zastraszeni przez ostrołęcki układ by ośmielić się protestować.

a @ 17:17, 23.07.2019

IP: 94.254...217

Pan Prezydent ładnie się prezentuje w tym gustownym garniturze w kratkę, chyba trochę też schudł.

Do wyżej @ 17:32, 23.07.2019

IP: 178.213...233

Nie schudł,choć mógłby bo przystojny jest. A garnitur jak najbardziej, nareszcie coś na obecną modę. Brawo.

dar @ 17:57, 23.07.2019

IP: 37.47...241

Dzisiaj buduja nowoczesna , a za kilka lat bedzie jak z dieslem zakaz i przerobka na inne cudo , bo diesel ma euro 6 i w centrach miast go nie chca, dostawcze i autobusy maja byc elektryczne i to dzisiaj wiadomo i budowac nowa .

Pytanie @ 18:17, 23.07.2019

IP: 2a00:f41...b6

Dlaczego na spotkanie nie zaproszono mieszkańców? Chociażby tych, co do elektrowni beda mieli rzut beretem.
Dlaczego zapomina się o nas? My tu jestesmy od bardzo dawna, a wszystko dzieje sie w tajemnicy.
Nie tak mialo być...

ostrołęczanin @ 18:20, 23.07.2019

IP: 176.109...18

Witam ,chciałbym wiedzieć jaką fachową wiedzę posiadają panowie politycy pan Czartoryski i pan Mamontow? Tacy ludzie decydują o tak ważnej inwestycji?W moim odczuciu to jakiej żarty. wink

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 18:28, 23.07.2019

IP: 188.147...180

dar, stara elektrownia była kiedyś nowoczesna, a teraz bez przeróbki na inne cudo już dawno byłaby zamknięta.

Jeśli dostawcze i autobusy elektryczne to oznacza potrzebę zwiększenia mocy elektrowni.

W Polsce jest wzrost poboru mocy, więc trzeba budować nowe, większe elektrownie.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 18:31, 23.07.2019

IP: 188.147...180

ostrołęczanin, nie wystarczą Ci tacy fachowcy?

Przedstawiciele głównego wykonawcy GE Power oraz inwestorów m.in.: Jarosław Małkowski, prezes Elektrowni Ostrołęka, Robert Niewierski, członek zarządu Elektrowni oraz Sławomir Żygowski, prezes GE Power.

🐕 @ 18:47, 23.07.2019

IP: 37.47...152

PiS zawsze dotrzymuje słowa co za wspaniali ludzie nie to co ta banda od kamieni kupy

Gość @ 19:01, 23.07.2019

IP: 178.235...130

Jan Kowalski z Ostrołęki [*] ;(

Gość @ 19:06, 23.07.2019

IP: 178.235...130

Proponuję zrobić elektrownie na prąd elektryczny produkująca więcej energii elektrycznej i będzie bardzo eko, bo co jest bardziej eko od prądu elektrycznego :D głupi pseudo ekolodzy. Dopóki Chiny, Rosja i USA nie ograniczą emocji CO2 to nic nie zmieni wydobycie i zużycie naszego węgla do produkcji prądu elektrycznego, pozdro dla kumatych :)

. @ 19:08, 23.07.2019

IP: 185.135...5

O jest już ta opłacona przez Niemców łajza.
Tak, nikt was nie zaprosił na spotkanie. I powiem więcej: nikt was nie zaprasza do Ostrołęki!
Odwalcie się od nas i nie róbcie z nas idiotów.

Tłusty Wieprz @ 19:40, 23.07.2019

IP: 188.146...69

Kulik tyje w oczach!Juz nawet szyi mu nie widać!Olaboga, schudnij ze 20 kg człowieku,bo spasłeś się straszliwie

Szok @ 19:42, 23.07.2019

IP: 88.149...59

Dziwię się że Pan Kulig dał się wciągnąć w kampanię wyborczą PiS

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 20:02, 23.07.2019

IP: 37.30...17

Szok, kampanię wyborczą to robią krytycy budowy nowej elektrowni.

Zyczliwy @ 20:14, 23.07.2019

IP: 5.173...196

Prezydent wspolpracuje bo chyba rozum zwyciezyl

Zyczliwy @ 20:18, 23.07.2019

IP: 5.173...196

Gdzie jest kowalski? Czyzby go zabetonowali w kominie nowej elektrowni?

ZZZ @ 20:31, 23.07.2019

IP: 159.205...166

Panie Prezydencie nie chcemy smogu . Pogoń Pan tych gości z psisu.

On @ 20:40, 23.07.2019

IP: 178.213...10

100 nowoczesnych wiatraków jest w stanie wyprodukować tyle prądu co elek.c....nie wiem po co budować tą elektrownie...czy nie lepiej postawic wiatraki..? Oczywiście w innym rejonie polski..

Xxx @ 20:43, 23.07.2019

IP: 83.28...190

Albo 43tys ton betonu albo 200tys m3 betonu. Te cyfry się wykluczają panie redaktorze. Coś Pan przekrecil.

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 20:48, 23.07.2019

IP: 37.30...17

On, przecież wiatraki nie produkują prądu gdy nie ma wiatru. Ile prądu może wyprodukować 100 wiatraków o mocy w sumie 1000 MW, gdy nie ma wiatru? Jakie to da bezpieczeństwo energetyczne dla naszego regionu, na dodatek jeśli te wiatraki będą w innym regionie Polski? Po co budować wiatraki, jeśli nie będzie elektrowni konwencjonalnej? Jest wiatr, to jest prąd, nie ma wiatru, to zapalamy świeczki.

On @ 21:23, 23.07.2019

IP: 178.213...10

W innych krajach budują całe pola wiatraków i jakoś im się to sprawdza.... ile prądu wyprodukuje elektrownia gdy nie ma węgla...??? Wszystko ma swoje plusy i minusy stawiając elektrownie węglowo widzę więcej minusów...

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 21:41, 23.07.2019

IP: 188.147...142

On, po co budować 100 wiatraków o mocy w sumie 1000 MW, jeśli nie ma elektrowni konwencjonalnej o takiej mocy, która przejmie produkcję prądu w przypadku braku wiatru? Należy zbudować nową elektrownię konwencjonalną i do niej dobudować OZE, które jest tylko wsparciem dla energetyki konwencjonalnej.

Wszystko ma swoje plusy i minusy, budując tylko elektrownie wiatrowe widzę więcej minusów.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 21:49, 23.07.2019

IP: 205.201...29

Spokojnie, już jestem.
Srałem

do nieradiomaryjny @ 21:52, 23.07.2019

IP: 178.42...69

Będą takie elektrownie gazowe. PGE i PGiNG budują selktrownei o lącznej mocy 4000MW. Ta węglowa nikomu nie potrzebna.

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 22:00, 23.07.2019

IP: 188.147...142

do nieradiomaryjny , dobrze, że będą również elektrownie gazowe, bo nie powinno być tylko elektrowni węglowych albo tylko elektrowni gazowych. W razie braku dostaw gazu elektrownie węglowe zapewnią jakąś moc dla odbiorców. Ta el. węglowa ma być ostatnią węglową.

On @ 22:09, 23.07.2019

IP: 178.213...10

Jan Kowalski...elektrownia konwencjonalna w oce chyba jedna już jest...zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dobudowanie OZE.

Tyle w temacie...

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 22:14, 23.07.2019

IP: 188.147...142

On, w Ostrołęce jest stara elektrownia konwencjonalna. Należy zbudować nową i dobudować OZE, które jest wsparciem dla energetyki konwencjonalnej.

Dolek @ 22:17, 23.07.2019

IP: 37.248...71

Węgla mamy coraz mniej, węgla o wysokiej kaloryczności, niezasiarczonego mamy jeszcze mniej. Nowe pokłady i pełne ściany wydobywcze już się kończą i trzeba ponosić coraz większe koszty urobku węglowego w byłych pokładach kopalnianych oraz na dużych głębokościach. Dobre gatunki węgla kupujemy już od Rosjan, Czechów na Ukrainie a nawet w USA, Australii i Kolumbii. Nikt rozsądny by nie postawił bloku węglowego do którego trzeba dopłacać ( bo dopłacimy my wszyscy z własnej kieszeni ) . To tylko interes przedwyborczy oraz wpływ potężnego lobby górniczych związków zawodowych i strach rządu przed ich gniewem i niepokojami spowodował uległość i taką politykę energetyczną.
Przyszłość to Energetyka Jądrowa z energią OZE jako uzupełnienie - innej drogi Nie Ma
W stosunku do obecnie stosowanej technologii elektrowni jądrowych korzyści zastosowania reaktorów jądrowych 4-ej generacji obejmują
- odpady jądrowe, których aktywność znacznie maleje w ciągu dekad zamiast mileniów,
- 100-300 razy większy uzysk energii z takiej samej ilości paliwa jądrowego w stosunku do starych reaktorów atomowych
- możliwość wykorzystania odpadów jądrowych do produkcji energii elektrycznej (co jest możliwe również w wielu użytkowanych reaktorach wcześniejszych generacji przy zastosowaniu zamkniętego cyklu paliwowego),
- zwiększone bezpieczeństwo użytkowania.
- w Polsce jest dosyć uranu do uruchomienia własnego programu budowy energetyki atomowej a większa część złóż tegoż pierwiastka znajduje się światowych na terenach stabilnych politycznie i gospodarczo
- należy przyjąć, że przez cały czas będzie się odbywał rozwój nowych technologi jądrowych o wiele wydajniejszych w pozyskiwaniu energii od dotychczasowych alektrowni atomowych
- brak naszego uczestnictwa w tej dziedzinie spowoduje wieloletnie opóźnienia i wręcz uniemożliwienie dostępu do tych technologi, pozostanie w prymitywnym spalaniu konwencjonalnych kopalin, których to złoża się kończą oraz całkowity brak doświadczonej kadry naukowej i technicznej w dziedzinie atomistyki.
Chcę jeszcze uzmysłowić wszystkim jedną rzecz - to nie tylko elektrownia z terenem na którym powstanie i koniec na tym. Proszę pamiętać, że rocznie powstanie około 260 tyś ton popiołów i żużlów z którymi trzeba coś zrobić i to przy spalaniu dobrych gatunków węgla. Przy spalaniu gorszych gatunków węgla ilość odpadu może dojść do 400 tyś ton. Że nie wspomnę o kilkudziesięciu tysiącach tonach gazów emitowanych do atmosfery. Z popiołami trzeba coś zrobić i Gdzieś to składować i to będzie składowane koło was i waszych domów. Proszę zapytać projektantów nowego bloku energetycznego - ile pociągów na dobę będzie wywoziło popioły ? Czy myślicie, że spalenie rocznie 3 milionów ton węgla wyjdzie wam na zdrowie ? do tego potrzebny jest tlen, którym oddychacie.

nieradiomaryjny jest o 350 zł tańszy @ 22:26, 23.07.2019

IP: 188.147...142

Dolek,

"Przyszłość to Energetyka Jądrowa z energią OZE jako uzupełnienie - innej drogi Nie Ma"

W Ostrołęce elektrownia jądrowa?

Lipny rumianek @ 00:08, 24.07.2019

IP: 176.109...116

W tym miescie trudno zyc .jestem kilka tyg.w nocy sie budze.smrod spalenizna .nie da sie spac .czyzby filtry zawodzily nocami

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 06:01, 24.07.2019

IP: 188.147...142

Lipny rumianek, należy jak najszybciej starą elektrownię zastąpić nową. To samo należy zrobić z piecami przydomowymi.

nie kościołowy jest tańszy o 350 zł miesięcz ... @ 06:31, 24.07.2019

IP: 188.147...142

" Miliard złotych z nowego programu "Mój prąd" przeznaczy rząd dla gospodarstw domowych, w szczególności tych na terenach słabiej zurbanizowanych.

Dzięki nowemu programowi, realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma powstać ok. 200 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych (PV). - Dotacje do jednej instalacji mają wynieść do 5 tys. Taka instalacja kosztuje 15-18 tys."

TM @ 06:35, 24.07.2019

IP: 188.146...222

Znowu jakiś "dziennikarz" z M.O. popisał się swoją "yntelygenjom".
W tytule jest napisane, że zostanie zużyte 43 tys. ton betonu, a w treści 43 tys.stali i 200000 metrów
sześciennych betonu.
Pogratulować rzetelności!

no @ 07:29, 24.07.2019

IP: 176.109...152

Brawo panie prezydencie. I brawo PIS smile smile

Gromix @ 08:15, 24.07.2019

IP: 2a00:f41...4f01

Smutni panowie w garniturach decydują czy ostrołęczanie będą truci mniej czy bardziej. Ja poproszę referendum dla mieszkańców miasta i okolic ws.budowy tego zabytku-muzeum.

do wyzej @ 08:42, 24.07.2019

IP: 212.244...25

A kto by Cie słuchał, za cienki Bolek jestes??Haha

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 08:43, 24.07.2019

IP: 188.147...142

Gromix, zabytek-muzeum masz na Wojtkach. Stare lepsze?

mieszkaniec wojciechowic @ 08:58, 24.07.2019

IP: 178.42...69

Po co pakować miliardy w starą technologie węglową, gdy wszędzie w Polsce mają budować nowoczesne elektrownie gazowe. Niskoemisyjne, tańsze, szybsze i łatwiejsze w budowie, nie wymagające sprowadzania węgla od Rosji, a gazu z Norwegi.

Stara elektrownia została zmodernizowana i może pracować aż do 2035 roku, więc po co niszczyć coś co działa i nie wymaga wkładu kilku-kilkunastu miliadów złotych?

🐰 @ 09:41, 24.07.2019

IP: 194.50...223

Budowa elektrowni zakończy się po Nowym Roku. Zobaczycie laughing

zoo @ 10:11, 24.07.2019

IP: 95.41...225

Tak po kampanii bedzie po elektrowni .ale puki co budujemy oj budujemy

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 10:26, 24.07.2019

IP: 188.147...142

mieszkaniec wojciechowic, po co nam stare, małe i niewydajne elektrownie?


Cyt.:
"Niskoemisyjne, tańsze, szybsze i łatwiejsze w budowie, nie wymagające sprowadzania węgla od Rosji, a gazu z Norwegi. "

To skąd gaz do elektrowni gazowej w Ostrołęce? 1000 MW elektrownia ile potrzebuje? Ciekawe ile całe miasto zużywa gazu i jaka jest moc zainstalowanych urządzeń gazowych? Strzelam 10 MW? Czyli elektrownia gazowa 1000 MW zużywa tyle gazu co 100 miast wielkości Ostrołęki.

Obliczenia. @ 11:07, 24.07.2019

IP: 83.17...138

metr sześcienny betonu = 2100 do 2300kg

By zbliżyć się do obliczeń w artykule, przyjmiemy -> 2150

Czyli.
200 000 betonu x 2150 = 430 000 000 (430 tys. ton)
gdzieś zniknęło jedno zero w treści.

Jeżeli na stronie inwestora giną ZERA, to ciekawe czy koszt inwestycji nie jest pomyłką laughing

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 11:10, 24.07.2019

IP: 94.254...88

Zawsze byłem za budową elektrowni węglowej w Ostrołęce, za rozwojem miasta.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 11:12, 24.07.2019

IP: 94.254...88

Zapomniałem zacytować jak zawsze robię, to przez ten niski stan wody w Narwi.

Cyt.:
"Czy Jan Kowalski zmieni zdanie? Oto jest pytanie!"

Zawsze byłem za budową elektrowni węglowej w Ostrołęce, za rozwojem miasta.

sss @ 11:40, 24.07.2019

IP: 195.12...148

Gdyby zastąpić starą elektrownię nową to jasne, że warto ale będą pracowały obydwie co spowoduje bardzo duży wzrost zanieczyszczeń w regionie. Elektrownia węglowa jeśli musi powstać w Polsce powinna powstać w pobliżu miejsca wydobycia. Na Kurpiach węgla jak wiemy nie ma. Poza tym kolejny blok węglowy oddala nas od el. jądrowej o kilka lat - bez sensu. Węgiel i tak damy radę spalić w elektrowniach, które już mamy. Niestety politycznie nie mamy dobrego wyjścia bo z jednej strony PIS chce inwestować w el. węglową a z drugiej PO nie chciała w ogóle inwestować w rodzimą energetykę. Nie wiadomo co gorsze....

do sss @ 11:50, 24.07.2019

IP: 94.254...88

Nowa elektrownia ma zastąpić starą której kończy się za parę lat czas życia technologicznego, więc pozostanie tylko jedna elektrownia. W naszym rejonie potrzebna jest elektrownia by podtrzymać sprawność sieci, jeśli nie powstanie będziemy musieli podtrzymywać ją zakupem prądu z Litwy lub z Rosji. Tak wygląda rzeczywistość.

skk do do sss @ 12:27, 24.07.2019

IP: 194.50...27

Nie kilka lat tylko kilkanaście. Własnie elektrownia B jest w modernizacji.

do nieradiomaryjny @ 12:44, 24.07.2019

IP: 178.42...40

Już Ci napisano, że w okolicach Ostrołęki jest węzeł gazowy mogący zasilić w gaz 4 elektrownie po 1000MW, a ty swoje? Nie chcesz czystszego powietrza w Ostrołęce? Czy już dostałeś robotę w elektrowni C i zakłamujesz rzeczywistość, że przestarzałe technologie węglowe są lepsze od turbin gazowych? czyli co jesteś mądrzejszy od zarządów PGE i PGiNG? przecież to spółki państwowe, a nie dołożą się do elektrowni węglowej? Pogubiłeś się w tych twoich kłamstwach.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 14:10, 24.07.2019

IP: 188.147...142

do nieradiomaryjny, przecież to ma być ostatnia elektrownia węglowa, bo nie ma aż tyle gazu, by zasilić wszystkie.

Co to ma do rzeczy, że chociaż w pobliżu miasta jest rura z gazem o przekroju umożliwiającym zasilenie jak piszesz 400 takich miast, jeśli import gazu jest za mały. Już jest dużo elektrowni gazowych w Polsce, ta ma być ostatnia węglowa.

Czy to kłamstwo, że to ma być ostatnia węglowa i że importujemy dużo gazu, bo w Polsce jest dużo elektrowni gazowych?

Poczytaj sobie ten wpis:

Koniec elektrowni węglowych w PL @ 16:18, 23.07.2019

Gdyby w Polsce nie budowano elektrowni gazowych, to ta jak najbardziej mogłaby być gazowa. W Polsce musi być mix energetyczny. Węglowe, gazowe i OZE.

Czy tak to trudno zrozumieć?

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 14:21, 24.07.2019

IP: 188.147...142

sss,

Cyt.:

" Elektrownia węglowa jeśli musi powstać w Polsce powinna powstać w pobliżu miejsca wydobycia. Na Kurpiach węgla jak wiemy nie ma. "

Elektrownia B jest największa w tym rejonie Polski, więc lepiej jest dowozić węgiel z kopalni niż przesyłać moc 1000 MW z okolic kopalni.

Najlepiej jest, gdy źródła prądu nie są w jednym miejscu, bo co będzie w przypadku awarii linii zasilającej?

:) @ 15:02, 24.07.2019

IP: 83.17...138

Rzucili kość/patyk pod nazwą:
"Ostatnia elektrownia węglowa"

A wierny pisowski kundelek aportuje bezmyślnie aż do upadłego.
Przez ogień, pod wiatr, przez wodę, przez morze naśmiewających się.

Szczerze, współczuję Ci.

nieradiomaryjny jest tańszy o 350 zł miesięc ... @ 15:20, 24.07.2019

IP: 188.147...142

:), Tobie rzucili patyk/kość o nazwie:

"Stara elektrownia jest, to nowej nie potrzeba."

Aport!

CZAR TO MOMUTOW @ 22:23, 24.07.2019

IP: 87.205...197

KŁADKA JEST. ELEKTROWNIA BĘDZIE.GDZIE MUZEUM //? MUZEUM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH? OGROMNA KASA

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:46, 25.07.2019

IP: 78.152...118

Cyt.:
"Janie, czy dobrze, że Kulik popiera budowę elektrowni?"

Gdybyś był wystarczająco uważnym obserwatorem moich komentarzy, to wiedziałbyś, że Kulik wypowiadał się na temat tej idiotycznej inwestycji, tuż po wygranych wyborach, a jego wypowiedź spotkała się z moją ostrą krytyką i zdania nie zmieniłem - zwolennicy tej idiotycznej inwestycji, są krótkowzroczni i działają na szkodę mieszkańców Ostrołęki i okolic.

Inną sprawą jest to, że prezydent Ostrołęki ma w tej sprawie g... do gadania i nie nazywa przeciwników tego idiotyzmu "ujadającą sforą", jeśli rozumiesz o czym piszę.

Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
Ynet.pl
Sklep Enter