piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Przystanek przy bramie cmentarza tylko dla wsiadających

Wśród licznych interpelacji składanych przez radnych do prezydenta Łukasza Kulika znalazło się zapytanie radnej Grażyny Sosnowskiej w sprawie zmiany lokalizacji przystanków przy ulicy Krańcowej, która prowadzi do miejskiego cmentarza. Z odpowiedzi udzielonej przez włodarza wynika, że  w projekcie przewidziana jest zmiana lokalizacji przystanków.

Z powodu przebudowy ulicy Krańcowej przystanek dla wysiadających przeniesiono spod bramy wjazdowej cmentarza do zatoki przeznaczonej dla komunikacji miejskiej. W opinii radnej Grażyny Sosnowskiej taki stan rzeczy jest szczególnie uciążliwy dla osób starszych, gdyż pokonanie wydłużonego odcinka drogi jest dla seniorów dużym wyzywaniem.

Reklama Prezydent Łukasz Kulik przedstawił odpowiedź w tej sprawie.

- W odpowiedzi na interpelację z dnia 1 sierpnia 2019 dotyczącą usytuowania przystanku MZK przy ul. Krańcowej dla osób dojeżdżających do cmentarza, informuję, że widzimy problem, jakim jest zmiana lokalizacji przystanku i szukamy rozwiązania tej kwestii. Przebudowując ulicę Krańcową realizujemy jednak projekt przygotowany, przedstawiony i zaakceptowany przed objęciem przeze mnie urzędu prezydenta miasta Ostrołęki. Podczas projektowania drogi bardzo istotnym elementem jest bezpieczeństwo. W związku z budową nowej elektrowni ruch w tej okolicy znacznie wzrasta. Dlatego ważne jest odpowiednie oznakowanie drogi, wytyczenie bezpiecznych przejść dla pieszych oraz zaprojektowanie bezpiecznych przystanków autobusowych. Przed remontem przystanek dla wysiadających był naprzeciw głównego wejścia na cmentarz komunalny, jednak brakowało wówczas specjalnej zatoki dla autobusów, jak i przejść dla pieszych, czyli elementów niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. W realizowanym przez nas projekcie przystanek przy głównym wejściu na cmentarz jest zaplanowany dla wsiadających do autobusów. Nie ma możliwości umieszczenia takiego przystanku po przeciwnej stronie jezdni (dla wysiadających) ze względu na brak możliwości zaprojektowania w tym miejscu odpowiedniej zatoki dla autobusów, a w związku ze wzmożonym ruchem, autobusy nie mogą zatrzymywać się na jezdni. Mamy w tym miejscu gęsto zaprojektowane wjazdy na prywatne posesje, jak i przydrożne rowy odwadniające. Przystanek dla wysiadających jest umieszczony w projekcie ok. 100 metrów dalej, a więc w pobliżu przejścia dla pieszych, tak, by pasażerowie nie musieli nadrabiać drogi aby przejść przez ulicę. Jednak, nawet jeśli udałoby się nam umieścić przystanek na poprzednim miejscu, pasażerowie i tak musieliby udać się do przejścia dla pieszych, pokonując taką samą odległość na cmentarz, jaką muszą pokonać z nowej lokalizacji przystanku autobusowego. Gdybyśmy umieścili przejście dla pieszych na wysokości wejścia głównego na cmentarz, wówczas musielibyśmy oddalić od wejścia na cmentarz nie tylko przystanek dla wysiadających, ale także przystanek dla wsiadających. Ponadto na tym etapie realizacji projektu tego typu zmiany są niemożliwe. Zdając sobie jednak sprawę, że dodatkowa odległość dla ludzi starszych jest poważnym utrudnieniem, konsultujemy więc z odpowiednimi instytucjami (m.in. MZK) możliwość rozwiązania tego problemu w ramach realizowanego projektu przebudowy ulicy Krańcowej. W przypadku wypracowania rozwiązania, poinformuję o tym Radę Miasta Ostrołęki, administratora cmentarza miejskiego w Ostrołęce i opinię publiczną. 

Prezydent Łukasz Kulik udzielił odpowiedzi na interpelację w dniu 13 sierpnia br.

O interpelacji Grażyny Sosnowskiej w sprawie przystanków MZK przy ulicy Krańcowej pisaliśmy w artykule: https://www.moja-ostroleka.pl/art/1565006839/lokalizacja-przystankow-mzk-przy-ulicy-krancowej-ulegnie-zmianie.

Wyświetleń: 1251 komentarze: 1
18.08.2019, 10:21r. Drukuj
Powrót


krystyna @ 18:56, 18.08.2019

IP: 2a01:110f...55fd

Jedna wielka bzdura.Czy ktoś z UM pofatygował się żeby to zobaczyć? Raczej nie.Przejście dla pieszych jest na przeciwko głównej bramy cmentarnej.Z końcowego przystanka MZK trzeba wracać około 300 m .Widzę jak przyjezdni przechodzą przez rondo - wprost na parking cmentarny, gdyż tu przejścia dla pieszych nigdzie nie ma i nie będzie.Osoba sprawna przejdzie szybko, ale starsza i często o kulach ...? a tak przechodzą, niestety.