sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Grzybiarze mogą roznosić ASF

Główny Lekarz Weterynarii wystosował komunikat, w którym czytamy, że osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF), nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów. Apel dotyczy w szczególności mieszkańców sześciu województw.

W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń.

Reklama Apel dotyczy w szczególności mieszkańców województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

- Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Reklama GLW przypomina, że w przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wyświetleń: 1911 komentarze: 2
15.09.2019, 08:57r. Drukuj
Powrót


da @ 20:08, 15.09.2019

IP: 5.172...95

Ciekawe jak politycy będą prowadzić kampanię skoro ludzie się z nimi spotykający nie będą potem mogli iść na grzyby... wassat

Gość @ 16:56, 16.09.2019

IP: 2a00:f41...5b34

da- jesteś mistrzem...👍