wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Policyjne działania EDWARD

W czwartek 26 września w Polsce, jak również na terenie całej Europy policjanci będą prowadzili działania pod nazwą EDWARD - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Założeniem projektu jest "wizja zero", oznaczająca zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Projekt EDWARD (European Day Without a Road Death) - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku.

Reklama Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Działania w ramach projektu EDWARD 2019 będą prowadzone przez policjantów z krajów europejskich w dniu 26 września br., w trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności (European Mobility Week).

Pomysłodawcy projektu EDWARD są przekonani, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest, w dużej mierze, zmiana zachowań ich użytkowników.

Na stronie internetowej projectedward.eu dostępnej w wielu wersjach językowych oraz za pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Twitter), można złożyć deklarację "bezpiecznego kierowcy".

Treść deklaracji znajduje się poniżej:

"Moje zobowiązanie, by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach".

Obiecuję, że:.

- będę przypominał członkom mojej rodziny, przyjaciołom i znajomym, by szczególnie dbali o bezpieczeństwo na drogach,

- by poprawić bezpieczeństwo, zadbam o oświetlenie swoje i pojazdu,

- będę jeździć tak bezpiecznie, jak to możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, którym będę się poruszał (samochód, motocykl, rower),

- będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, starszych oraz jeżdżących konno,

- będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi,

- będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu,

- będę zachowywać szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci,

- nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków/niedozwolonych leków, które to mogą spowolnić moje reakcje,

- będę przewidującym kierowcą i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami,

- zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte,

- nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem,

- upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza,

- będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie,

- jeśli jestem pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może w zgodzie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.

Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu bez zestawu głośnomówiacego, blokowanie przejść dla pieszych, parkowanie na drogach dla rowerów czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków.

TISPOL chciałby, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Wyświetleń: 1642 komentarze: 2
26.09.2019, 11:03r. Drukuj
Powrót


ketuks @ 13:54, 26.09.2019

IP: 31.0...155

jechał hulajnogą pod prąd na A2 bo skończyło mu się paliwo ..... wassat
te i inne kuriozalne przypadki na poralu brd24 kropka pl

ketuks @ 13:55, 26.09.2019

IP: 31.0...155

*****portalu