piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Lokata bankowa overnight - czy warto z niej skorzystać?

W jaki sposób oszczędzać z lokatą bankową overnigt? Przedstawiamy analizę wad i zalet. Nie trać czasu na brak efektywności - uchroń firmowe finanse przed inflacją.

Co to jest lokata overnight?

Bankowa lokata overnigt potocznie nazywana nocną to specyficzny produkt oszczędnościowo - inwestycyjny oferowany przez banki. Warto poznać jej zasady funkcjonowania a także całokształt specyfiki aby właściwie ocenić opłacalność przedsięwzięcia z użyciem tego depozytu. Jako, że nie jest to standardowy produkt warto wiedzieć kiedy lokata nocna się opłaca a kiedy wręcz przeciwnie.

ReklamaJak to działa? - mechanizm funkcjonowania lokat nocnych

Sama nazwa lokata bankowa większości osób kojarzy się z określoną formą działania tych produktów na rynku. Przede wszystkim myśląc o lokacie myślimy o standardowych produktach oferowanych dla klientów indywidualnych. Jednak nie każdy wie, że istnieją również nietypowe lokaty nazywane overnight. Czas, w którym aktywowane są te specyficzne lokaty następuje w godzinach nocnych. Wówczas automatycznie otwierany jest rachunek, który o poranku dnia następnego zostaje zamknięty. Wraz z aktywacją depozytu na rachunku księgowane są środki klienta, które obracane są przez bank. Następnego dnia rano cały kapitał wraca na rachunek właściciela. Dzięki temu rozwiązaniu jest on skutecznie chroniony przed skutkami inflacji a jednocześnie stale dostępny dla klienta. W ciągu dnia bowiem może on swobodnie nim dysponować.

Dla kogo są lokaty overnigt?

Oferta bankowych lokat nocnych skierowana jest głównie w stronę przedsiębiorców posiadających rachunek firmowy w danym banku. Z punktu widzenia korzyści równoległe funkcjonowanie obu produktów jest bardzo kuszące. W ciągu dnia przedsiębiorca bez problemów rozporządza swoim firmowym kapitałem obrotowym a nocą wykorzystywana jest szansa ochrony tego kapitału przed skutkami inflacji. Środki finansowe nie tracą więc na wartości a płynność finansowa przedsiębiorstwa w żadnym stopniu nie zostaje zaburzona. Oprócz lokat nocnych dla przedsiębiorstw banki coraz poważniej myślą nad podobną ofertą dla klientów indywidualnych. Dzięki temu większa liczba zainteresowanych ma szansę zdecydować się na oszczędzanie przy pomocy lokat bankowych - dla banków to czysta korzyść.

ReklamaPo co właściwie są lokaty nocne?

Lokaty overnigt jako produkty powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorców na możliwość dokonywania bardzo krótkoterminowych inwestycji z uwagi na konieczność utrzymania stałej płynności finansowej na rachunku firmowym. Kiedy więc opłacalne jest korzystanie z lokat nocnych? Wtedy gdy w ciągu dnia potrzebny jest stały dostęp do kapitału, który jest znacznej wysokości a stałe jego zamrożenie nie jest możliwe. Wówczas tego typu lokata zabezpiecza pieniądze, generuje niewielki zysk a przy tym minimalizuje efekty inflacji rynkowej. Wyróżnia się dwie formy prowadzenia lokat overnigt. Pierwsza z nich jest w pełni zautomatyzowana i działa na podstawie udzielonego przez klienta upoważnienia. Dzięki niemu bank sam dokonuje przelewu kapitału z  konta klienta na konto lokaty każdego dnia pomiędzy godziną 15 a 17. Tam przez całą noc pracuje a rano wraz z doliczonymi odsetkami wraca ponownie na konto wyjściowe. Taki proces dokonywany jest każdego dnia od zawarcia umowy aż do chwili zerwania jej przez klienta. Drugi możliwy mechanizm prowadzenia lokaty nocnej polega na osobistym dokonywaniu wszelkich czynności przez deponenta. To on musi pamiętać by na koniec każdego dnia dokonać przelewu na konto lokaty. Dlatego też nie jest to rozwiązanie w pełni sprawdzające się w praktyce. Jak wygląda sytuacja gdy kolejny dzień nie jest dniem roboczym? Wówczas środki pozostają w depozycie do kolejnego dnia roboczego - lokata nocna zamienia się więc w lokatę kilkudniową. W odniesieniu do odsetek wynikających z bankowej lokaty overnight należy stwierdzić, że bywa różnie. Wszystko zależy głównie od wysokości wkładu jaki zostaje pod koniec dnia pracy. Jednak nawet jeżeli wartość odsetek pokrywa jedynie  inflację i generuje nieznaczny zysk to i tak w perspektywie braku jakiejkolwiek pracy włożonej w ten proces, rozwiązanie jest bardzo korzystne.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 3709 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 10:33, 28.09.2019r. Drukuj


Powrót