poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Ziemia z "Łączki" spoczęła w myszynieckim pomniku (zdjęcia, wideo)

Na Placu Wolności w Myszyńcu odbyła się wyjątkowa uroczystość patriotyczna. W pomnik poświęcony żołnierzom AK, WIN oraz NZW wmurowano urnę z ziemią z "Łączki" cmentarza na Powązkach. Drewnianą urnę z ziemią przewieziono w asyście żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gmina Myszyniec oraz parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu otrzymały w 2017 roku, z rąk profesora Krzysztofa Szwagrzyka - wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, urnę z ziemią symbolizującą prochy polskich patriotów.

Reklama Prochy upamiętniają żołnierzy różnych formacji powojennego podziemia niepodległościowego, ofiar Informacji Wojskowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, zamordowanych w Warszawie w latach 1948-1956. Ziemia z "Łączki" symbolizuje również szczątki dowódców i żołnierzy kurpiowskiego XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, zamordowanych i odnalezionych na "Łączce".

- Pamięć jest ciągle żywa po naszych bohaterach i po tym miejscu, które się nazywa "Łączką", które miało być na zawsze symbolem zwycięstwa komunizmu nad ich wrogami, a naszymi bohaterami. Dziś z tego miejsca płynie potężna siła i to bohaterowie, którzy mieli być zapomniani sa w chwale i oni powracają - mówił dla "Kuriera Mazowieckiego Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Reklama Uroczystość zainaugurowała msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Następnie uczestnicy przejechali na Plac Wolności w Myszyńcu, gdzie usytuowany jest pomnik. Po uroczystym akcie wmurowania urny z prochami żołnierzy, nastąpił apel pamięci oraz salwa honorowa ku czci polskich patriotów działających w podziemiu niepodległościowym. Delegacje oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń złożyli wieńce kwiatów. Uczestnicy mogli tez zobaczyć piękny patriotyczny mural, który został wykonany na ścianie budynku sąsiadującego z pomnikiem.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Giżycka.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 29 września 2019 roku.

Więcej na ten temat także w "Kurierze Mazowieckim"

Zobacz zdjęcia oraz relację z uroczystości na stronie gminy Myszyniec.

Zdjęcie: Gmina Myszyniec.

Wyświetleń: 1155 komentarze: 2
30.09.2019, 15:15r. Drukuj
Powrót


Fanta Cola w oczy Smola @ 20:32, 30.09.2019

IP: 178.235...86

Czego to ludzie nie wymyślą...

Nadejszła wiekopomna chwła... @ 21:44, 30.09.2019

IP: 178.235...204

Dobra ziemnia, Kaźmirz. Lepszej nie trzeba!

.