sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Aktywiści weszli do banku. Byli ubrani na czarno i mieli maseczki. Dlaczego? (wideo)

W ubiegły poniedziałek w stołecznym oddziale PKO BP aktywiści z Obozu dla Klimatu protestowali przeciwko powstaniu elektrowni węglowej w Ostrołęce, którą budują państwowe spółki: Energa i Enea. Manifestujący byli ubrani na czarno, na twarzach mieli antysmogowe maseczki.

Tuż przed godz. 11.00 do oddziału PKO BP przy pl. Powstańców Warszawy weszło około 20 osób. Stanęły w półokręgu i rozwinęły bannery z hasłami "Nie dla finansowania katastrofy klimatycznej" i "Ostrołęka C? Nie!". Zaśpiewali też m.in.:

Reklama "Banku, nie zabijaj nas, węgiel rzucić już najwyższy czas.

Klimat się ociepla, zmierzamy do piekła.

Polsko, co z ciebie za kraj, elektrownie szkodzą wszystkim nam.

Atmosferą psują, węgiel w niebo emitują.

Klimat swoich ludzi ma.

My będziemy za nim murem stać."

Manifestujący byli ubrani na czarno. Na twarzach mieli antysmogowe maseczki.

Reklama Nowa elektrownia w Ostrołęce - o ile powstanie - co roku będzie emitować do atmosfery 6 mln ton dwutlenku węgla. To ostatni blok węglowy budowany w Europie. Ma zacząć działać w 2023 roku i operować przez kolejne 40 lat.

Manifestacja miała miejsce w poniedziałek 30 września przed godz. 11.00. Materiał filmowy z wydarzenia można obejrzeć na Facebooku Obozu dla Klimatu.

Fot. kadr z filmu

Wyświetleń: 2963 komentarze: 18
05.10.2019, 10:05r. Drukuj
Powrót


JzG @ 10:25, 05.10.2019

IP: 176.109...231

Aby zarobić trzeba się nachodzić wink

Stop elektrowni węglowej @ 10:28, 05.10.2019

IP: 178.42...108

Nie ma zgody mieszkańców na ostatnią elektrownię węglową w Ostrołęce, ponieważ zbyt dużo mieszkańców choruje i umiera przez choroby związane z emisją z elektrowni węglowej. Elektrownie węglowe to cisi zabójcy wprowadzający rok rocznie do atmosfery miliony ton toksycznych gazów i pyłów. Substancje te z łatwością dostają się do płuc oraz krwiobiegu człowieka, przez co wywołują liczne choroby, a często nawet śmierć. Na żadnym akcie zgonu nie znajdziemy jednak zanieczyszczenia powietrza podanego jako główna przyczyna śmierci. Niemniej jednak ignorowanie wpływu elektrowni węglowych na nasze życie to duży błąd.

Powtarzam prąd nie musi być z węgla może być z gazu lub odnawialnych żródeł, które są priorytetem. U mnie na dachu są panele fotowoltaiczne + gaz ziemny, który jest coraz tańszy. Ceny gazu niższe za sprawą LNG ( news-ceny-gazu-nizsze-za-sprawa-lng )


Energa zbuduje elektrownię gazową w Grudziądzu.

W Grudziądzu powstanie największa w Polsce elektrownia gazowo-parowa o mocy ok. 900 MW. ENERGA Invest złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i określiła docelową lokalizację inwestycji.

W konferencji prasowej, która odbyła się dziś, tj. 29 marca uczestniczył m.in. Prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz Piotr Litwin, wiceprezes ENERGA Invest i Jarosław Kołodziejski, Dyrektor Pionu Inwestycyjnego ENERGA Invest. Na spotkaniu przedstawiono założenia Programu ProGaz i projektu „Elektrownia Grudziądz” oraz omówiono kryteria wyboru umiejscowienia obiektu i korzyści dla miasta.

W marcu br. Spółka złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowanej elektrowni. W raporcie oddziaływania na środowisko przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i skali inwestycji, jej wpływu na środowisko, rodzaju monitoringu oraz rozwiązań służących ochronie środowiska.

Proces wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe, jak również przyjęte nowoczesne technologie spowodują, że obiekt charakteryzować się będzie niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko. Siłownia, bazując na czystym paliwie, nie emituje uciążliwego zapachu, dymu ani sadzy. Ze względu na nieznaczny poziom emisji zanieczyszczeń, niewielkie zapotrzebowanie na wodę i powierzchnię użytkową, a także znikomą emisję akustyczną, elektrownie gazowe są obiektami nieuciążliwymi dla otoczenia.

- W celu zlokalizowania inwestycji w najdogodniejszym ze względów technicznych, przyrodniczych oraz ekonomicznych miejscu, dokonaliśmy przeglądu ponad 20 lokalizacji na terenie północnej Polski. Braliśmy pod uwagę możliwość dostarczenia paliwa i zasilania w wodę, odbioru energii elektrycznej, wymagania terenowe, problemy konstrukcyjne oraz ocenę techniczno-ekonomiczną. Zbadaliśmy także aspekty środowiskowe i geotechniczne. Priorytet przyznaliśmy lokalizacji w Grudziądzu - mówi Marcin Szpak, prezes Zarządu ENERGA Invest SA.

Spośród analizowanych lokalizacji ENERGA Invest wybrała tereny niezurbanizowane pomiędzy ulicami: Skowronkową, Bażancią i Jaskółczą, w sąsiedztwie systemowej stacji elektroenergetycznej 400/220 kV GPZ Grudziądz Węgrowo należącej do PSE Operator SA oraz magistrali gazowej wysokiego ciśnienia należącej do Gaz-System SA. Łączna docelowa powierzchnia terenu pod elektrownię i infrastrukturę liniową wyniesie ok. 30 ha, do tej pory zabezpieczono 25 ha gruntu. Dzięki tej lokalizacji zostanie zapewniony dostęp do sieci elektroenergetycznej - 500 m, gazowej - 1 km, wodnej - 7,5 km.

- Projekt „Elektrownia Grudziądz” będzie największą inwestycją w historii naszego miasta i województwa. To ogromna szansa dla Grudziądza. Poza wpływami do budżetu z tytułu podatków, powstaną nowe miejsca pracy i zostanie rozbudowana infrastruktura drogowa w okolicy Węgrowa. W fazie budowy zatrudnienie znajdzie nawet 800-1000 osób, z kolei etap eksploatacji obiektu prawdopodobnie przyciągnie kolejnych inwestorów i spowoduje rozwój gospodarczy - mówi prezydent Robert Malinowski.

Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowań do wyboru wykonawcy projektu budowlanego oraz w końcowej fazie istotnych negocjacji dotyczących umów przyłączeniowych. Planowana moc elektrowni to ok. 900 MW, w pierwszym etapie budowy powstanie blok o mocy 450-600 MW. Według wstępnych planów rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić w drugiej połowie 2013 r., a zakończyć się po ok. 3 latach. Budżet inwestycji to ponad 3 mld zł.

Głosuję na opozycję, aby w Ostrołęce wybudowaną nowoczesną elektrownie gazową zamiast ostatniej węglowej, która będzie emitował toksyczne odpady przez kolejne 50 lat. Zdrowie mieszkańców najważniejsze.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.

... @ 11:57, 05.10.2019

IP: 94.254...158

To tylko statyści.

do wyżej @ 12:22, 05.10.2019

IP: 178.42...108

Są to młodzi świadomi ludzie, którzy walczą o swoją przyszłość. Nie chcą, aby ministrowi i posłowie podejmowali decyzje bez ich zgody, dlatego będą głosować przeciw politykom, którzy narzucili im ostatnią elektrownię węglową, których już nie będziemy budować w Polsce.

lolo @ 16:36, 05.10.2019

IP: 188.146...9

Trochę ich za mało..... laughing laughing laughing
Tylko pośmiewisko z siebie zrobili i nic więcej nie osiągną w tym temacie.

BIG LEBOWSKI @ 17:56, 05.10.2019

IP: 2a00:f41...5d01

DO @STOP ELEKTROWNI WEGLOWEJ:DLACZEGO KLAMIESZ ZIELONY B.YDLAKU?,JESTEM MIESZKANCEM OSTROLEKI I CHCE TEJ ELEKTROWNI,TAK SAMO CALA MOJA RODZINA I ZNAJOMI!!!!,A TE ZIELONE B.YDLO W BANKU ,TO POWINNO BYC SILA WWALONE DO SAMOCHODOW I JAZDA DO WARSZAWY LOWIC G.OWNA Z WISLY!!!!,OCZYWISCIE RAZEM Z LGBT TRZASKOWSKIM!!!!

KODowica precz !!! @ 19:25, 05.10.2019

IP: 37.30...206

Budować elektrownie i to jak najszybciej! A ekoterrorystow to jak radził Bolek w. "Palowac" ...może niech grinpice zajmą się warszawskim guanem płynącym szerokim strumieniem do Wisły. Ale tym to się nie zajmą, nie ma rozkazu....bo to jest "dobre POsKOmusze" goowno.

Pristol. @ 20:56, 05.10.2019

IP: 178.235...58

Lepszym pomysłem byłoby strajkować w brukseli przed parlamentem eu: preferencyjne kredyty - NIE, Dotacje bezzwrotne 50% - TAK wtedy bym jeszcze uwierzył... inaczej pozostaje budować te węglówki :(

HAAH @ 00:53, 06.10.2019

IP: 5.174...18

Ostrołeka C musi powstać jestem zdecydowanie za! ocieplenie klimatu nie jest winą człowieka nie wierzę w to!

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 08:21, 06.10.2019

IP: 78.152...118

Powiedzcie mi, PiSowskie niedojdy, skąd zamierzacie wziąć brakujące 5 mld - przez 4 lata udało Wam się zmusić Energę do wyrzucenia w błoto, 1mld, który już zresztą wydaliście - skąd zatem, zamierzacie wziąć pozostałe 5 mld???

Stop elektrowni węglowej @ 08:21, 06.10.2019

IP: 83.28...233

Przykłady badań nad wpływem elektrowni węglowych na zdrowie

Na podstawie badań prowadzonych w jednym z regionów północnych Włoch stwierdzono, że kobiety mieszkające na terenach zagrożonych zanieczyszczeniem powietrza dwukrotnie częściej mogą zachorować na nowotwory płuc. Niedaleko badanego miejsca swoją siedzibę miała elektrownia węglowa i inne źródła przemysłowe.

Badania przeprowadzone w Hiszpanii potwierdziły zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów płuc, gardła oraz pęcherza moczowego u osób mieszkających w odległości 50 km od elektrowni węglowych; stwierdzono również korelację między zamieszkiwaniem w bliższej odległości od takiego zakładu a wyższym ryzykiem zachorowania.

W trakcie badań dotyczących słowackiej elektrowni Nováky, wykorzystującej węgiel o wysokiej zawartości arsenu, stwierdzono zwiększone stężenie tego pierwiastka we włosach i moczu okolicznych mieszkańców, postępującą utratę słuchu u dzieci i zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Zamknięcie elektrowni węglowej w chińskiej prowincji Chongqing doprowadziło do spadku stężenia zanieczyszczeń organicznych w pępowinie noworodków, poprawy zdolności motorycznych i językowych u dzieci oraz ich ogólnego rozwoju umysłowego.

SZOK @ 12:17, 06.10.2019

IP: 5.173...126

Ludzie politycy w du_pie maja czy to jest zdrowe czy nie ,czy to jest ekonomicznie uzasadnione .Czy jest sens takiej inwestycji.
To wszystko jest forsowane na siłę tak aby mieli dla swoich stołki do obsadzenia. "Specjalistów "polityków przybywa z roku na rok to najłatwiejszy sposób na zarabiane pieniędzy.Życie na czyjś rachunek.

Pogonić PiS !!!!

do stop el weg jk @ 13:39, 06.10.2019

IP: 83.28...95

tak jak pan pawlak wygra bedziemy palic gazem z Kataru???panschetyna i nejman prawde powiedzieli??? i reszta przeciwnikow godzacych w dobre imnie nas Polakow i Katolikow---- widze same reklamy z PiS

do wyżej @ 15:06, 06.10.2019

IP: 83.28...210

PGiNG

W Polsce jest najtańszy gaz i nie będziemy go sprowadzać w Rosji.


Duża dostępność LNG wpływa na spadek rynkowych cen gazu. Są one najniższe od dekady.

do wyzej @ 19:27, 06.10.2019

IP: 83.28...95

masz racje tylko wegiel trzeba zgazowac sa jusz technologie lub beda i my Polacy zamiast klocic sie potrafimy zrobic duzu a nie wyzywac sie od??? a kto zrobil duzo przekretow -nagroda parlament a dobro Ojczyzny ???? maja ????

do wyżej @ 19:38, 06.10.2019

IP: 83.28...210

Polska aż 70% importowanego węgla sprowadza z Rosji, a jak nam nie sprzedadzą węgla to nie będzie co zagazowywać. Natomiast dostawy gazu mamy zakontraktowane na 25 lat z USA, Norwegii, Kataru, Izraela i innych krajów.

do KODowica precz !!! @ 22:31, 06.10.2019

IP: 2a01:110f...34c1

czy ty też masz takie próchno w ryju jak twój naczelnik

Polka kalkulująca @ 09:59, 07.10.2019

IP: 91.226...1

I bardzo dobrze. Młodzi zauważyli, gdzie leży źródło problemu. Europejskie banki już nie finansują tak bezsensownych i toksycznych inwestycji, mają polityki klimatyczne a polskie banki - nie. Budowę elektrowni wspierają głównie Chiny. Świetny przykład. Ale i Chińczycy patrzą na opłacalność inwestycji więc Ostrołęka C raczej nie ma szans.

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter