sobota, 19 października 2019 r., imieniny Piotra, Pawła, Ziemowita

BRW

Aktualności

Lekcja kurpiowskiego folkloru dla "Telewizji Polsat" w Kadzidle (zdjęcia)

Dziennikarze "Telewizji Polsat" uczestniczyli zajęciach pokazowych przygotowanych przez uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Kadzidle. Lekcja pt. "Jeśëń na Kurpśach" została poświęcona gwarze kurpiowskiej oraz jesiennym zwyczajom, panującym na Kurpiach.

W Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle gościła kamera "Telewizji Polsat", która uwieczniła zmagania uczniów z kurpiowską gwarą i zwyczajami.

Reklama- Wykorzystując wiersze znanych kurpiowskich regionalistów pana Leszka Czyża "Jeśëń na Kurpśach" oraz "Grzyby" pani Danuty Staszewskiej dostrzegano walory i piękno najbliższego otoczenia. Omawiano charakterystyczne zwyczaje na Kurpiach związane z jesienną porą roku: grzybobranie, sposoby suszenia grzybów, kiszenie kapusty, wykopki, pieczenie ziemniaków - informuje Urząd Gminy w Kadzidle.

Dzieci wzięły czynny udział w zajęciach poprzez oczyszczanie i krojenie grzybów, nawlekania ich na druty i sznurki oraz suszenie.

- Wprowadzone elementy regionalizmu na lekcji skierowały uwagę dzieci na piękno dostrzeżone w życiu codziennym Kurpiów, literaturze, kurpiowskiej przyrodzie, w wytworach kultury, uwrażliwiając na niepowtarzalność obyczajów z najbliższego otoczenia małej ojczyzny - czytamy w relacji Urzędu Gminy w Kadzidle.

Na koniec uczniowie zaprezentowali kilka piosenek i tańców kurpiowskich.

Lekcja pokazowa odbyła się w poniedziałek 30 września w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle.

Więcej zdjęć lekcji pokazowej dla "Telewizji Polsat" można zobaczyć na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle.

Fot. UG Kadzidło.

Odsłon: 803 komentarze: 0
09:02, 08.10.2019r. Drukuj

PROMOCJA

Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót