środa, 8 lipca 2020 r., imieniny Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wspominamy zmarłych z Ostrołęki i powiatu. Odeszli do wieczności znani i lubiani

Każdy mijający dzień uświadamia nas, że "życie jest tylko przechodnim półcieniem". Listopadowe Święto Zmarłych wywołuje w nas nastrój zadumy, refleksji i wspomnień o tych, którzy odeszli do wieczności. Odwiedzamy ich miejsca spoczynku - cmentarze i nekropolie, modlimy się i palimy światełka pamięci.

Wspominamy dziś nie tylko naszych najbliższych, ale też znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, którzy odeszli od nas w minionym roku. W lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości lub działalności społecznej.

Listopad 2018

W minionym roku, 29 listopada, zmarł Tadeusz Podbielski - Kurp, uznany śpiewak oraz tancerz zespołu "Kurpianka", autor wierszy, znany i doceniany w artystycznym środowisku Kurpiowszczyzny. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 1 grudnia br. Z ogromnym żalem żegnała go rodzina, najbliżsi, przyjaciele a także cała społeczność gminy Kadzidło oraz władze samorządowe. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha.

Grudzień 2018

Do wieczności odeszła Anna Orłowska - wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza, postać lubiana i szanowana O śmierci koleżanki, współpracownika oraz wspaniałego pedagoga z żalem zawiadomiła w grudniu minionego roku społeczność "jedynki". Anna Orłowska zmarła w poniedziałek 3 grudnia br. mając 53 lata. Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w środę 5 grudnia br. o godz. 11.00 w kaplicy przy ul. Kujawskiej. Po mszy świętej, bliscy odprowadzili ciało zmarłej w miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

W sobotę 22 grudnia zmarła Janina Krzyżewska z Lipnik (gm. Łyse), emerytowana nauczycielka, twórczyni ludowa, poetka. Pracą, sercem i twórczością związana z Kurpiami. Do wieczności odeszła w wieku 73 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Janina Anna Krzyżewska urodziła się w 1945 roku w Pile. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na ziemi swoich przodków w tzw. Księstwie Łowickim. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Łowiczu skierowano ją do pracy w Szkole Podstawowej w Szafrankach, a następnie w Lipnikach. Spisała wiele legend kurpiowskich, z których najpopularniejsze to: "O Janku z Kolna, co odkrył Amerykę" i "Jezioro Krusko". Napisała również przewodniki dla najmłodszych: "Zosia na Kurpiach", "Zosia na Warmii i Mazurach", "Zosia w Warszawie" oraz "Zosia i Jasio w Betlejem". Wraz z twórczością literacką Janina Anna Krzyżewska rozwijała swoją pasję malarską. Jej talent artystyczny przejawiał się też w bibułkarstwie.

Wykonywała kwiaty, palmy, ptaki, koszyki czy postacie osób występujących w jej utworach. Swoje prace prezentowała na terenie całej Polski i nie tylko. W 2012 roku ponad 200 palm jej autorstwa zdobiło siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas wystawy "Tradycyjna Wielkanoc na Kurpiach". Pisały o niej ogólnopolskie i lokalne media. Za swoją działalność uzyskała też wiele nagród. Blisko związana ze Związkiem Kurpiów od jego powstania w 1966 r. W 2006 r. otrzymała nagrodę Kurpika w kategorii Edukacja regionalna. Pogrzeb śp. Janiny Krzyżewskiej odbył się w czwartek 27 grudnia o godzinie 13.00 w kościele w Lipnikach.

Styczeń 2019

W środę 16 stycznia 2019 r., po długiej i ciężkiej chorobie, odeszła do wieczności Elżbieta Mieszkowska - ukochana żona, mama i babcia. W swoim życiu zawodowym niosła pomoc i wsparcie jako pielęgniarka i wieloletnia kierownik Miejskiego Żłobka w Ostrołęce. Nabożeństwo żałobne odprawiono w sobotę 19 stycznia w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Ciało zmarłej spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ulicy Krańcowej.

Także w styczniu zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Śmierć nastąpiła w wyniku ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo szybkiej akcji ratunkowej i wielogodzinnej operacji nie udało się go uratować. Bandyta został obezwładniony, jednak prezydent Gdańska był już w stanie krytycznym. Niestety, nie pomogła reanimacja oraz wielogodzinna operacja. Obrażenia były tak rozległe, że 53-letniego prezydenta Gdańska nie udało się uratować.

Chociaż prezydent nie był bezpośrednio związany z naszym regionem, to żałoba po jego śmierci obchodzona była w całym kraju, także w Ostrołęce, gdzie zorganizowano spotkania ku jego pamięci oraz nabożeństwo w intencji zamordowanego.

Luty 2019

W lutym, w wieku 82 lat, zmarła Eulalia Wnęt-Marzewska. Nabożeństwo żałobne odprawiono we wtorek 5 lutego w Sanktuarium pw. św. Antoniego w Ostrołęce (klasztor). Śp Eulalia Wnęt-Marzewska była wieloletnim pracownikiem i działaczką wielu instytucji w naszym mieście. Zasłużona w propagowaniu kultury kurpiowskiej, pracowała w Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, Towarzystwie Kultury Teatralnej. Była kierownikiem artystycznym klubu seniora "Złoty wiek" i sekretarzem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.

Żałobę narodową ogłoszono w lutym po śmierci Jana Olszewskiego - polityka, premiera Polski w latach 1991-1992, Kawalera Orderu Orła Białego. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu. Jan Olszewski zmarł 7 lutego br. w wieku 88 lat. Uroczystości pogrzebowe byłego premiera miały charakter państwowy. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 16 lutego br. Ciało Jana Olszewskiego spoczęło na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Marzec 2019

2 marca w wieku 88 lat do wieczności odszedł Stanisław Gładysz - emerytowany ostrołęcki lekarz, chirurg ortopeda i lekarz-orzecznik, pracował w komisjach lekarskich i wojskowych. Był bardzo znany w środowisko medycznym naszego miasta. Nabożeństwo żałobne odprawiono w środę 6 marca w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Kujawskiej.

W marcu tego roku ostrołęczanie dowiedzieli się o tragicznej śmierci Franciszka Dziczka - pracownika Urzędu Miasta w Ostrołęce. Ciało urzędnika zostało odnalezione we wtorek 19 marca br. w wodach Narwi nieopodal miejscowości Korczaki (gm. Rzekuń). W urzędzie miasta zarządzono żałobę. Tuż przed głównym wejściem do budynku ratusza, mieszkańcy i pracownicy spontanicznie ustawili zapalone znicze. Władze miasta, pracownicy i mieszkańcy uczcili pamięć zmarłego minutą ciszy i modlitwą, solidaryzując się z rodziną zmarłego. Prezydent miasta zarządził też żałobę, w wyniku której flagi na masztach przed ratuszem opuszczono do połowy. Żałobne barwy przybrała też oficjalna strona internetowa urzędu, na której pojawił się znak żałoby - czarna wstążka. Ratusz wydał też oficjalny komunikat:

"Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi Franciszka. Pragniemy skierować wyrazy głębokiego żalu i współczucia do Rodziny, bliskich i przyjaciół. Łączymy się w bólu z najbliższymi. Prezydent Miasta Ostrołęki wraz z koleżankami i kolegami z Urzędu Miasta."

Kwiecień 2019

W nocy z piątku na sobotę, 19/20 kwietnia, zmarł Sławomir Różański, były piłkarz Ostrovii Ostrów Maz., Korony Ostrołęka i Narwi Ostrołęka. W ostrołęckich klubach występował w latach 2004-2007, gdy grały one w IV lidze. Grał również w barwach Bugu Wyszków i Olimpii Zambrów. Miał 44 lata. Sławomir Różański po odejściu z Narwi, wrócił do Ostrowi Maz., gdzie przez kilka sezonów był grającym trenerem Ostrovii. Popularny "Różan" po raz ostatni na ostrołęckim stadionie zagrał w czerwcu 2018 roku, podczas meczu oldbojów z okazji 20-lecia OTS Korona Ostrołęka. Mieszkał w Ostrowi Mazowieckiej (i tam zmarł), ale często odwiedzał inne miasta w regionie, w tym Ostrołękę.

Maj 2019

Pogrążona w smutku i żałobie rodzina zawiadomiła, że w czwartek 23 maja w wieku 86 lat do wieczności odeszła Cecylia Kowalczyk (z domu Zaorska). Cecylia Kowalczyk była wieloletnim pracownikiem Spółdzielni "Przyszłość" w Ostrołęce. Modlitwy różańcowe za duszę zmarłej odbyły się w niedzielę 26 maja i w poniedziałek 27 maja w kaplicy przy ul. Krańcowej w Ostrołęce (PGO). Nabożeństwo żałobne odprawiono 28 maja w kaplicy, skąd trumna z ciałem zmarłej przewieziona została na cmentarz miejski.

Czerwiec 2019

8 czerwca br., w wieku 83 lat, do wieczności odszedł Henryk Witkowski - naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Ostrołęce w latach 1975-1998. Był także współzałożycielem oraz prezesem ostrołęckiego oddziału Związku Sybiraków, odznaczonym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru.

Lipiec 2019

Na poczatku lipca tego roku odszedł, w wieku 56 lat, Tomasz Sierant - specjalista medycyny ogólnej, lekarz rodzinny, pracujący w Ostrołęce i Czerwinie. Ostatnie pożegnanie zmarłego odbyło się 2 lipca 2019 roku. Doktor cieszył się uznaniem i zaufaniem pacjentów, był też społecznikiem, od 1993 r. należał do Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwinie. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce o godz. 14.30.

W lipcu tego roku, w wieku 20 lat, zmarł młody strażak OSP z Troszyna - Andrzej Tyszka. Mężczyzna "na wieczną wartę" odszedł w środę 17 lipca. Na łamach naszego serwisu informowaliśmy o zbiórce krwi dla zmarłego strażaka. Koledzy śp. Andrzeja Tyszki poinformowali o jego śmierci na profilu facebookowych ostrołęckiego Legionu HDK.

- Kochani chcemy podziękować za udostępnianie apelu i za odpowiedź na apel i tym którzy oddali krew. W środę śp. druh Andrzej Tyszka odszedł na wieczną wartę. Spoczywaj w pokoju. Składamy głębokie wyrazy współczucia dla rodziny. Kochani pamiętajmy krew jest potrzebna cały czas i dzielmy się tym darem życia - czytaliśmy na profilu facebookowym ostrołęckiego Legionu HDK.

Sierpień 2019

W sobotę 17 sierpnia br., w wieku 76 lat, zmarła Teresa Antoszewska, wieloletnia nauczycielka chemii i biologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. W najstarszym ostrołęckim ogólniaku pracowała przez kilkadziesiąt lat. Pełniła różne stanowiska i uczyła całe pokolenia ostrołęczan. Teresa Antoszewska miała 76 lat. Chemii w I LO w Ostrołęce uczyła od 1966 roku. Cztery lata później rozpoczęła nauczanie także biologii. Przez wiele lat (od 1978 r.) była wicedyrektorem najstarszego w naszym mieście liceum. Była także instruktorem i aktywistą harcerskim. Uczyła całe pokolenia ostrołęczan.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 20 sierpnia br. Wystawienie ciała w domu pogrzebowym przy ul. Kujawskiej 13 w Ostrołęce o 13.30. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara) o godz. 14.00. Trumna z ciałem zmarłej spoczęła na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Wrzesień 2019

Do wieczności odszedł Arkadiusz Kuśmierczyk, pracownik GOKSiR w Goworowie, gitarzysta zespołów Zupa Grzybowa i Nie Oni Jedni, muzyk sesyjny i weselny. 36-latek zginął w tragicznym wypadku, do którego doszło w Czarnowie (gm. Goworowo), w czwartek 29 sierpnia br. Uroczystości pogrzebowe śp. Arkadiusza Kuśmierczyka odbyły się we wtorek 3 września br. w Goworowie. Jego śmierć była ciosem dla rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników. W sieci pojawiły się wzruszające pożegnania. We wtorek o godz. 18.00 nastąpiło wyprowadzenie ciała z domu żałoby przy ul. Witosa w Goworowie do kościoła parafialnego, gdzie odbyło się nabożeństwo. Po mszy świętej ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym.

 

W wieku 96 lat do wieczności odszedł Edmund Babiński, weteran II wojny światowej, siłą wcielony do Armii Czerwonej i wysłany na Daleki Wschód, gdzie walczył m.in. z Japończykami. Zmarł w poniedziałek 9 września br., a w ostatnią drogę udał się w środę 11 września br.

Był niezwykłym człowiekiem z wyjątkową historią. Bardzo otwarty i rozmowny. Chętnie dzielił się swoimi przeżyciami, uwielbiał dzieci. Ostatnie lata swojego życia spędził na os. Łęczysk. Mieszkał w bloku przy ul. Elizy Orzeszkowej. Sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy znali go jako starszego pana wygrzewającego się w ciepłe dni w słońcu przed blokiem. Pomimo sędziwego wieku, cieszył się świetnym zdrowiem. Podczas II wojny światowej został siłą wcielony do Armii Czerwonej i wysłany na Daleki Wschód. Walczył z Japończykami, przebywał w pobliżu Muru Chińskiego, Mandżurii i dotarł aż do Władywostoku. Powrót w rodzinne strony zajął mu wiele czasu z uwagi m.in. na brak dokumentów. Do Polski wrócił dopiero rok po wojnie, ukończył kurs obserwatora meteorologicznego i trafił do Ostrołęki, gdzie spędził resztę swojego życia. Był wielokrotnie odznaczany, ale głównie przez obce wojska, którym musiał służyć. W swojej kolekcji posiadał medale i odznaczenia sowieckie, chińskie oraz polskie. Pozostawił po sobie wiele notatek i pamiątek. Żałobna msza święta odprawiona została w kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara) w Ostrołęce o godz. 11.00 w środę 11 września br. Ciało śp. Edmunda Babińskiego spoczęło na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.

Zdjęcia: archiwum Mojej Ostrołęki, UG w Kadzidle, UM w Ostrołęce, kadr z wideo "Tygodnika Ostrołęckiego".

Wyświetleń: 23076 komentarze: 17
01.11.2019, 09:31r. Drukuj
Powrót


Pipi @ 10:34, 01.11.2019

IP: 176.109...18

co nam po świętym Adamowiczu,kiedy tu w Ostrołęce brakuje mieszkań...

Ddddhdhh @ 13:53, 01.11.2019

IP: 5.173...19

Trudno pożegnać tych, którzy mogli być jeszcze z nami.. Jeszcze trudniej jest wtedy, gdy śmierć jest nagła i odbiera młodego człowieka z pasją do życia, który swoją osobą czynił wokół dobro i który miał jeszcze tyle marzeń do spełnienia :(

Stefan @ 14:45, 01.11.2019

IP: 188.147...60

Szkoda że nie wspomnieliscie o Grzesiu Grochockim, to był wspaniały człowiek, a liczba ludzi na pogrzebie mówiła sama za siebie. Spoczywaj w pokoju Grosiu:-/

Sss @ 16:15, 01.11.2019

IP: 95.49...8

Arek zginął w sierpniu...

xyz @ 17:28, 01.11.2019

IP: 77.113...254

dzisiaj dokładnie jest 2 miesiące jak Grzesia nie ma z nami. Został żal, smutek i tęsknota. Spoczywaj w pokoju Grzesiu. Pokój Twojej duszy

kl @ 18:40, 01.11.2019

IP: 178.235...54

,,Pipi,, - w sprawie mieszkań zwróć się do JPII. To był przecież cudotwórca.

fishu @ 21:18, 01.11.2019

IP: 157.25...130

Żal smutek wspomnienia... tyle po Tobie pozostało Grzesiu. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach ;(

go... @ 22:22, 01.11.2019

IP: 157.25...130

Grzesiek.....powinni Cię powyżej wymienić....:(

wyborca @ 00:26, 02.11.2019

IP: 31.41...214

ba ten adanowicz mia łzaniki pamięc ibiedaczyna nie pamiętal ile ma mieszkan

WOS @ 16:57, 02.11.2019

IP: 31.0...42

Ostre słowa.

??? @ 19:08, 02.11.2019

IP: 178.42...122

d kurpiem

NIE WIEŻĘ @ 19:12, 02.11.2019

IP: 5.173...53

Zawias jesteś mądry anonimowy w necie. Ale jesteś poprostu żałosny. Jak zwykle ortografia to ortografia tamto brak normalnych argumentów. Przeciętny to jesteś Ty.
Pozdrawiam.

NIE WIEŻĘ @ 19:14, 02.11.2019

IP: 5.173...53

Po prostu ręce opadają.

NIE WIEŻĘ @ 19:20, 02.11.2019

IP: 5.173...53

Trzymaj się zawias. Życzę Ci jak najlepiej.
Pozdrawiam. Najlepszego.

NIE WIEŻĘ @ 19:36, 02.11.2019

IP: 5.173...53

Trzymaj się zawias. Życzę Ci jak najlepiej.
Pozdrawiam. Najlepszego.

. @ 09:02, 03.11.2019

IP: 188.146...253

A o Arku Gołasiu zapomnieliście...

do zawias @ 07:50, 04.11.2019

IP: 5.173...184

Nie masz wiedzy o wykształceniu i umiejętnościach Arka,ponieważ On był absolwentem Szkoły Muzycznej.Był multiinstrumentalistą,jednym z najlepszych akordeonistów szeroko pojętego regionu,a jeśli uważasz,że był tylko przeciętnym basistą,to nie gratuluję ci słuchu,bo bas trzeba umieć słuchać.

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Mechanix
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter