środa, 8 lipca 2020 r., imieniny Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Kurier Mazowiecki" o introdukcji raka do Narwi. Do rzeki trafiło 400 skorupiaków (wideo)

Po niemal 40 latach w Narwi znów pojawiły się raki. Nie odrodziły się one jednak samoistnie, ale dzięki akcji introdukcji czyli sztucznego wprowadzenia gatunku do rzeki, który niegdyś tu bytował. Pomysłodawcy liczą, że skorupiaki na nowo zadomowią się w Narwi. O wydarzeniu informował "Kurier Mazowiecki".

W piątek 22 listopada do rzeki wpuszczono 400 sztuk raków błotnych. Są one naturalnym wyznacznikiem czystości wodnych akwenów, a ostatnie badania wskazują, że stan Narwi nie jest najgorszy.

Reklama Przed kilkudziesięciu laty było tu pełno raków, niestety, wszystkie wyginęły po katastrofie biologicznej 1979 roku, kiedy do rzeki dostał się krochmal z jednego z zakładów przemysłowych z Łomży.

- Tlen został całkowicie odcięty, co spowodowało, że wydusiły się wszystkie raki, ale też ryby, minogi i inne stworzenia. teraz musimy w sposób sztuczny musimy introdukować raka, bo w sposób naturalny on tu nie przybędzie, musielibyśmy czekać dziesiątki jak nie setki lat, a tak, poprzez sztuczne zaraczenie, mamy nadzieję, że się przyjmie - mówił Wiesław Szczubełek z Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.

Rak do przetrwania nie potrzebuje wiele to czysta woda i roślinność, wytrzymuje on niskie temperatury i miejmy nadzieje, że odnajdzie się w Narwi i na stałe zadomowi.

Więcej na ten temat w "Kurierze Mazowieckim".

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 1124 komentarze: 0
01.12.2019, 09:27r. Drukuj
Powrót


Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Mechanix
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter