wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Mikołajki - skąd to święto i kim był legendarny święty Mikołaj?

Mikołaj niemal na całym świecie wygląda podobnie - ma siwą, długą brodę, czerwoną szatę i czapkę oraz pastorał. Odwiedza dzieci w wigilię świąt Bożego Narodzenia, ale też 6 grudnia, kiedy to przypada święto ku czci świętego Mikołaja - biskupa Miry. O dobrodusznym Mikołaju od wieków krążą legendy.

Zwyczaj wręczania prezentów w mikołajki wywodzi się ze średniowiecza.

Reklama Już wtedy krążyły bowiem legendy o życiu świętego Mikołaja, który był człowiekiem bardzo dobrym, pobożnym i szczodrym. Opowieści o nim przetrwały do dziś, a wręczanie prezentów, tak jak to przed wiekami czynił św. Mikołaj, zrosły się z naszą tradycją.

Wedle legend Mikołaj urodził się w miasteczku Patara w Licji. Był dzieckiem bogatych, ale i bardzo religijnych rodziców, a po ich śmierci odziedziczył duży majątek. Swoje życie poświęcił jednak Bogu oraz pomocy ludziom biednym i pokrzywdzonym, dlatego wyrzekł się doczesnych uciech, poświęcił Bogu i rozdał swoje bogactwo bliźnim. Dzięki wielkiej pobożności wybrano go na biskupa Miry.

O św. Mikołaju krążą też inne legendy. Najbardziej znaną jest opowieść o Mikołaju oraz chciwym człowieku i jego trzech córkach.

Reklama Młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

Współcześnie postać św. Mikołaja jest tylko wzorowana na legendarnej postaci świętego, chociaż w niektórych kręgach nadal kultywuje się wspomnienie o sławnym biskupie. Wzorując się na postaci świętego, którego wspominamy właśnie 6 grudnia, podkłada się bliskim, a szczególnie dzieciom, prezenty, drobne upominki i słodycze. Także w szkołach dzieci obdarowują się prezentami, a w przestrzeni społecznej organizowane są z tej okazji różne wydarzenia, połączone często z wizytą św. Mikołaja, który rozdaje dzieciom słodkie upominki.

Wyświetleń: 679 komentarze: 0
06.12.2019, 09:32r. Drukuj
Powrót