piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Co tu się odjaniepawla? Jesieniara, alternatywka i eluwina to młodzieżowe słowa roku 2019. W slangu są też inne zwroty. Znasz je?

Poznaliśmy wyniki dorocznego konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2019. W tegorocznym plebiscycie głosowało ponad 40 tysięcy osób. Wygrało słowo alternatywka. Na podium są też jesieniara i eluwina. W potocznym slangu nie zabrakło też słów "kurła", "madka" czy czasownika "odjaniepawla".

Co oznaczają te słówka? Warto się zapoznać, aby nie zostawać w językowym i słowotwórczym tyle. Wszak tworzenie neologizmów to znak naszych czasów, warto zatem być na bieżąco.

ReklamaAlternatywka oznacza dziewczynę o alternatywnych zainteresowaniach, zachowaniu i sposobie bycia. Jej atrybuty to m.in. kolczyki, kolorowe włosy, a czasami też liberalne podejście do seksu. To także osoba, która nie wpisuje się w dominujące, popularne trendy odnośnie np. muzyki, ubioru czy makijażu.

Jesieniara to kobieta lub mężczyzna, którzy uwielbiają jesień. Wykonują też typowo jesienne czynności np. czytanie książek w ciepłym ubraniu, pod kocem, z kubkiem ulubionego napoju. Jesieniara lubi ciepłe swetry, świeczki i koce. Słowo może być też nacechowane nieco pejoratywnie, jako ktoś nieco wycofany, niedzisiejszy.

Eluwina to forma powitania, pochodząca od popularnego słowa elo. Słowo wystąpiło także w piosence jednego ze znanych youtuberów - Kacpra Błońskiego.

Jakie inne słowa dominowały w zgłoszeniach? To m.in. wciąż popularne: sztos, boomer, zwyklak, żenada, smakówa, prestiżowy, dymy czy gringe.

ReklamaW poprzednich latach w młodzieżowym slangu królowały:

Słowa roku 2018: I miejsce - dzban, II miejsce - masny, III miejsce - prestiżowy.

Słowa roku 2017: I miejsce -  sztos, II miejsce - dwudzionek, III miejsce - XD.

Słowa roku 2016: I miejsce - sztos, II miejsce - ogarnąć/nieogar, III miejsce - ex-aequo: beka, masakra i gitara siema.

W codziennym slangu ulicy i mowie potocznej nie brakuje też hitów internetu

Wśród popularnych i funkcjonujących w przestrzeni publicznej słów, używanych bardzo często w mowie potocznej, są m.in.

- odjaniepawlać - czasownik zapożyczony z kreskówki "Blok ekipa", oznaczający eufemizm dla wulgarnego określenia oznaczającego bezsensowne działanie na czyjąś szkodę. Synonim dla "co tu się dzieje?", "co tu się odwala?",

Reklama- kurła - załagodzenie popularnego wulgaryzmu, polegające na zastąpieniu "w" literą "ł",

- odzobaczyć - oznaczające ujrzenie czegoś okropnego, czego nie da się już cofnąć,

- pieseł - słynny pies uwieczniony w memach, na których później pojawił się też "koteł",

- hora curka -  prześmiewcze określenie zjawiska wyłudzania  np. pieniędzy przez matki powołujące się na rzekomą niepełnosprawność dziecka,

- madka - negatywne określenie matki niezbyt inteligentnej, żyjącej z dodatków socjalnych, która w sieci ośmiesza się zamieszczanymi treściami,

Reklama- internety - sieć internetowa postrzegana z przymrużeniem oka,

- gimby nie znajo - określenie czegoś modnego w latach 80, 90-tych, czego nie zna młodsze pokolenie,

- paczać - słowo oznaczające "patrzeć”, pochodzące od internetowego mema z kotem i napisem "Co ja paczę",

- fejk - z angielskiego fake, czyli coś nieprawdziwego, sfabrykowanego,

- cebulak - osoba skąpa, zawistna, zazdrosna, posiadająca wiele cech typowych prowincjusza bez ogłady,

- Janusz i Grażyna - osoby w średnim wieku, którzy uosabiają stereotypowe wady narodowe Polaków. Ich młodsze wersje to Seba i Karyna, a najmłodsze - Brajan i Dżesika.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizuje Wydawnictwo Naukowe PWN. Była to czwarta edycja wydarzenia. W sieci można jednak znaleźć znacznie więcej rankingów na popularne czy najważniejsze słowa.

Wyświetleń: 1423 komentarze: -
00:02, 09.02.2020r. Drukuj