piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kampania "Ostrołęka wolna od plastiku". Jakie działania podjęto?

Ostrołęcki ratusz przygotował informacje z realizacji kampanii "Ostrołęka wolna od plastiku", polegającej na wyeliminowaniu z użytku m.in. toreb, talerzy, sztućców, kubeczków, słomek wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpieniu ich wielorazowymi odpowiednikami lub produktami ulegającymi biodegradacji.

Uchwałę w związku z realizacją kampanii "Ostrołęka wolna od plastiku" radni miasta przyjęli jednogłośnie podczas sesji 27 czerwca 2019 r. Biorąc pod uwagę, że projekt, zgodnie z zapisami uchwały, powinien być realizowany stopniowo i długofalowo - w związku z tym przedstawione w sprawozdaniu informacje stanowią swoistą egzemplifikację działań podjętych we wskazanym okresie - jako zbiór dobrych praktyk. Obejmują okres od 27 czerwca do 31 grudnia 2019 roku.

ReklamaKampania "Ostrołęka wolna od plastiku" - jak czytamy w opublikowanej przez ratusz informacji - polegała na:

1. Wyeliminowaniu z użytku jednorazowych toreb, torebek, talerzy, tacek sztućców, kubeczków, słomek wykonanych z tworzyw sztucznych i zastąpienie ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Podjęto m.in. następujące działania: 

- na potrzeby obsługi rady miasta przy zamawianiu usług (np. catering na sesję uroczystą) zobowiązano zleceniobiorców do wykonania usługi bez stosowania naczyń i opakowań plastikowych,

- dokonano zakupu worków biodegradowalnych na potrzeby Straży Miejskiej w Ostrołęce dla osób wykonujących prace porządkowe pod nadzorem straży na terenie miasta,

- na potrzeby organizacji imprez miejskich zakupiono biodegradowalne naczynia i sztućce.

Reklama2. Zaprzestaniu dokonywania zakupów wody w butelkach plastikowych i zastąpieniu wodą w opakowaniach szklanych, bądź też w opakowaniach wielokrotnego użytku. Podjęto m.in. następujące działania:

- przy najbliższym przetargu na zakup wody mineralnej (wykorzystywanej na posiedzenia komisji i sesji (rady miasta) uwzględnione zostaną wymagania w zakresie dostawy wody w szklanych butelkach,

- w Miejskim Zarządzie Obiektów Sportowo-Turystycznych i infrastruktury Technicznej, w biurze i w obiektach sportowych, wodę w butelkach plastikowych zastąpiono dystrybutorem wody (wielokrotnego użytku),

- w MZK Sp. z o.o. woda pitna dla pracowników udostępniona jest ze stacjonarnych dystrybutorów,

- w OPWiK Sp. z o.o. dla pracowników pracujących w warunkach uciążliwych kupowana woda jest tylko w szklanych butelkach (zakupiono 11 tys. szt. butelek o pojemności 0,33 l), a pozostali pracownicy i klienci korzystają z wody z dystrybutorów.

Reklama3. Wyeliminowaniu ze stosowania na wydarzeniach organizowanych i współfinansowanych przez Urząd Miasta Ostrołęki jednorazowych plastikowych produktów i zastąpieniu ich produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Podjęto m.in. działania:

-  na potrzeby organizacji wydarzenia pn. Spływ Flisaków organizowanego na plaży miejskiej w Ostrołęce 1 sierpnia 2019 r. zamówione zostały ekologiczne naczynia jednorazowe m.in. naczynia z otrąb pszennych jadalne, sztućce biodegradowalne z dodatkiem otrąb pszennych, kubki jednorazowe z materiału roślinnego, papieru z recyklingu oraz papieru celulozowego. Koszt 418,93 zł,

- na potrzeby organizacji Wigilii Miejskiej dla mieszkańców Ostrołęki zamówiono ekologiczne papierowe naczynia, kubki oraz sztućce, które były wykorzystywane podczas wydawania bezpłatnego cateringu świątecznego. Koszt 960,80 złotych,

- na potrzeby wydarzeń miejskich, podczas których zamawiano catering u lokalnego dostawcy starano się wybierać oferty z użyciem papierowych naczyń jednorazowych, które są przyjazne dla środowiska (np. Pożegnanie Lata) lub dążono do stosowania naczyń wielokrotnego użytku (np. Sylwester Miejski).

Reklama4. Niewykorzystywaniu w promocji Ostrołęki gadżetów i materiałów, które nie są biodegradowalne lub nie mogą podlegać wielokrotnemu recyklingowi, z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych.

5. Przeprowadzeniu przeglądu wszystkich dostawców oraz w miarę możliwości, zobowiązaniu do stosowania do pakowania swoich produktów w opakowania inne niż plastikowe.

6. Stosowaniu "zielonych zamówień" w przygotowywanych postępowaniach przetargowych i postępowaniach w ramach regulaminu zamówień publicznych, mających na celu eliminowanie zakupu i stosowania plastikowych produktów i zastępowanie ich produktami podlegającymi biodegradacji lub nadających się do wielokrotnego recyklingu.

7. Podejmowaniu działań promocyjnych i edukacyjnych zachęcających do zaprzestania stosowania plastikowych produktów i zastępowania ich produktami ekologicznymi.

Pena treść dokumentu dostępna jest w BIP Urzędu Miasta Ostrołęki.

Więcej na ten temat:

Ostrołęcki ratusz będzie eko? Szklane butelki i owoce zamiast plastiku i paluszków

Wyświetleń: 1294 komentarze: -
12:58, 18.02.2020r. Drukuj