piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Polityka" o porażce wielkiego projektu gospodarczego PiS - ostrołęckiej elektrowni: "Była ukochanym dzieckiem ministra energii"

Zawieszenie finansowania budowy elektrowni w Ostrołęce przez Energę i Eneę, tygodnik "Polityka" określa jako "spektakularną porażkę wielkiego projektu gospodarczego PiS". Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie przejmował się opiniami ekspertów o jej nieopłacalności, "była jego ukochanym dzieckiem".

Elektrownia w Ostrołęce miała być ostatnim blokiem węglowym w Polsce, ale też w Europie, która od dawna już nie inwestuje w moce węglowe. Była "oczkiem w głowie" Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii.

Reklama- Budowanie dziś wielkiej elektrowni na węgiel, i to na dodatek daleko od śląskich i lubelskich kopalń, od początku wydawało się rzeczą bezsensowną. Dlatego wszyscy powtarzali, że ten węgiel będzie zapewne rosyjski. Ale co było zrobić, skoro minister się uparł? A uparł się, bo jest szefem siedlecko-ostrołęckiego okręgu PiS i obiecał swoim wyborcom, że wybuduje im elektrownię. Obiecał też górnikom, że znajdzie nowy rynek zbytu dla węgla, z którym nie ma co robić. Ostrołęka miała spalać 2 mln ton rocznie - przypomina Adam Grzeszak, dziennikarz "Polityki".

Minister energii nie przejmował się opiniami ekspertów, że budowa elektrowni węglowej jest nieopłacalna. Przekonywał, że powstanie i że będzie to wielki sukces.

- Nie tylko wymusił na państwowych koncernach Energa i Enea wspólne podjęcie tej inwestycji, ale też doprowadził do szybkiego podpisania kontraktu na budowę i rozpoczęcia prac - podkreśla dziennikarz. Zauważa przy tym, "że nie da się prowadzić polityki gospodarczej opartej na samej polityce, a całkowicie oderwanej od gospodarczych realiów. Tylko ile my za to zapłacimy?".

Reklama- Wielu ekspertów przypuszcza, że w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem może być szybkie przestawienie Ostrołęki C z węgla na gaz. Taka opcja miałaby większe szanse powodzenia, bo choć gaz jest drogi, to emisje CO2 są mniejsze i sama elektrownia kosztuje mniej - stwierdza Adam Grzeszak.

Pełna treść artykułu:

Koniec Ostrołęki C. Jaka piękna katastrofa

Wyświetleń: 6282 komentarze: -
09:10, 19.02.2020r. Drukuj