piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Terytorialsi złożyli przysięgę w Ciechanowie. Wręczono także pierwsze patenty podoficerskie (zdjęcia)

Za nami kolejna przysięga żołnierzy-ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej. Wśród przysięgających było aż 10 mieszkańców powiatu ostrołęckiego, w tym wyróżniona za wysokie wyników podczas szkolenia, szer. Wiktoria Florek. Wręczono też pierwsze w historii brygady patenty podoficerskie.

W niedzielne południe na terenie ciechanowskich koszar, gdzie stacjonuje 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej odbyła się przysięga wojskowa. Słowa roty wypowiedziało ponad 400 terytorialsów z pięciu brygad obrony terytorialnej z całej Polski, 68 przysięgę złożyło w Ciechanowie. Byli to ochotnicy, którzy zamiast wyjechać na ferie zimowe postanowili zaciągnąć się do wojska i czas zimowej przerwy w nauce spędzić na poligonie. Wśród nowych kaprali Obrony Terytorialnej znaleźli się także kpr. Janusz Marzewski oraz Mariusz Kubeł, mieszkańcy Ostrołęki, a tym samym żołnierze 52 Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującej w z Komorowie.

ReklamaSzkolenie zorganizowane w czasie ferii cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród ludzi młodych. Blisko 50 proc. składających przysięgę to osoby w wieku 18-21 lat, głownie uczniowie i studenci. Wśród nowych terytorialsów są również trzy nauczycielki, instruktorzy strzelectwa, sprzedawcy, operatorzy różnego rodzaju maszyn, budowlańcy czy kierowcy.

- Wachlarz zawodów i profesji jest szeroki, mimo tego, tu za bramą koszar, wszyscy jesteśmy tacy sami, a co najważniejsze, mamy taki sam cel - stać się profesjonalnie wyszkolonymi żołnierzami. Formacja, którą razem tworzymy, jest w rzeczywistości wspólnotą ludzi pełnych pasji i zaangażowania - mówił w swoim wystąpieniu przedstawiciel przysięgających żołnierzy, szer. Sebastian Bramowicz.

Podczas uroczystości został odczytany również list od Ministra Obrony Narodowej, który zwracając się do żołnierzy, napisał:

"Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to zobowiązanie, które wyraża się przez motto formacji: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Dziś deklarujecie gotowość od obrony życia, zdrowia i mienia obywateli Waszej najbliższej okolicy w sytuacji kryzysowej. Mieszkańcy Mazowsza wiedzą, że mundur żołnierza Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret oznaczają pomoc i wsparcie".

Miniona uroczystość to powód do dumy nie tylko dla nowych terytorialsów, ale również dla tych, którzy odebrali, pierwsze w historii 5 Brygady, patenty podoficerskie. Odebrało je 52 kadetów kursu podoficerskiego Sonda.

ReklamaKurs podoficerski Sonda skierowany jest wyłącznie do żołnierzy-ochotników WOT, którzy są w służbie minimum od roku. Trwał kilka miesięcy i obejmował zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

- Jest to okres bardzo intensywnych ćwiczeń. W Sondzie wzięli udział żołnierze, którzy bardzo angażują się w szkolenie, są instruktorami, korzystają z dodatkowych kursów czy kursów i chcą rozwijać się jeszcze bardziej - podsumował jeden z kadetów kursu podoficerskiego kpr. Marcin Zieliński.

Obecnie w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej służy 2100 żołnierzy, z czego ponad 1800 stanowią ochotnicy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 23 lutego.

Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz zdjęcia:
Przysięga żołnierzy-ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej

Więcej zdjęć: Przysięga żołnierzy-ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obronny Terytorialnej

Wyświetleń: 2423 komentarze: -
08:59, 25.02.2020r. Drukuj