piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zmienia się klimat. Jakie zjawiska atmosferyczne grożą Ostrołęce?

Najbardziej groźnymi dla Ostrołęki zjawiskami związanymi ze zmianami klimatu są: upały, fale upałów, fale chłodu, susze, intensywne opady i związane z nimi podtopienia, zagrożenia powodziowe, wiatr i burze - czytamy w Strategii adaptacji miasta Ostrołęki do zmian klimatu do roku 2025 z perspektywą do 2030.

Uwzględniając obserwowane i prognozowane zagrożenia miasto Ostrołęka podjęło wysiłki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy warunków życia mieszkańców w zmieniających się warunkach klimatycznych. Pierwszym krokiem tych prac było opracowanie Strategii adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęka.

ReklamaNa potrzeby strategii dokonano szczegółowej analizy, w której oceniono "warunki klimatyczne miasta, wrażliwość miasta na zmiany klimatu oraz potencjał adaptacyjny miasta do reagowania na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Na podstawie diagnozy przyjęto cele i działania adaptacyjne, które służyć będą zapewnieniu wysokiej jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców Ostrołęki w warunkach zmian klimatu."

W oparciu o wyniki prowadzonych w ramach projektu analiz zagrożeń klimatycznych uznano, że "najbardziej groźnymi dla Ostrołęki zjawiskami związanymi ze zmianami klimatu są: upały, fale upałów, fale chłodu, susze, intensywne opady i związane z nimi podtopienia, zagrożenia powodziowe, wiatr i burze". Zjawiska te stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania miasta oraz zdrowia i życia jego mieszkańców.

Reklama- Oprócz ocieplenia się klimatu, skutkującego m.in. brakiem zauważalnych okresów zimnych podczas okresu zimowego, coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskami ekstremalnymi, takimi jak fale upałów, temperatury powyżej 30 st. C, czy tzw. noce tropikalne, gdzie w nocy temperatura nie spada poniżej 20 st. C - co jeśli jest to długotrwałe, jest bardzo uciążliwe dla zdrowia, organizm nie ma możliwości wychłodzenia się. Wtedy trzeba posiłkować się klimatyzacją, która jest bardzo energochłonna. Rośnie liczba dni z temperaturą powyżej 30 st. C - wyjaśniał podczas sesji Dominik Kobus, który pracował w zespole przygotowującym Strategię adaptacji miasta Ostrołęki do zmian klimatu do roku 2025 z perspektywą do 2030.

Ekspert wskazał też, że na niekorzystne zjawiska klimatyczne najbardziej narażone są osoby poniżej 5 i powyżej 65 roku życia.

- Na zmiany klimatu szczególnie wrażliwe są następujące sektory: zdrowie publiczne i jakość życia, dobra kultury i społeczne usługi publiczne, różnorodność biologiczna oraz gospodarka ściekowa - podkreślił Dominik Kobus.

W ramach strategii - jak powiedział Dominik Kobus - zaplanowano działania służące zapewnieniu zabezpieczenia miasta przed skutkami ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu, zwiększeniu dostępności do infrastruktury usług publicznych przystosowanej do zmian klimatu, tworzeniu struktur przestrzennych odpornych na zmiany klimatu, a także podniesieniu świadomości społecznej dotyczącej adaptacji do zmian klimatu.

Do projektu odniósł się też Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

Reklama- Projekt został zapoczątkowany w 2017 roku. W sierpniu 2019 r. otrzymaliśmy zaproszenie do projektu, jako jednio z miast partnerskich i wróciliśmy do niego. Zmiana klimatu i adaptacja do klimatu, będą wyzwaniami kolejnych lat. Pokazują to zmiany temperatur w lato, zimy bez śniegu, okresy suszy. To są wyzwania, które stoją również przed nami. Wpisujemy się też w politykę rządową. Wyzwaniem dla miasta są wysokie temperatury w okresie letnim, które w sposób szczególny dotykają osoby poniżej 5 i powyżej 65 roku życia. Mamy świadomość tego, że w naszym mieście  jest wiele tzw. wysp ciepła, w których temperatury, zwłaszcza latem są bardzo wysokie. Powinniśmy robić wszystko, aby nasi mieszkańcy w sposób komfortowy mogli korzystać z infrastruktury miejskiej - powiedział prezydent Łukasz Kulik.

Włodarz miasta wspomniał też o projekcie wykorzystywania wód opadowych, żeby zamiast wnikać w grunt, zostały ponownie wykorzystane, np. do podlewania roślinności miejskiej.

Reklama- Chcielibyśmy też wrócić do pomysłu zielonych korytarzy czy też zielonych przystanków, które w okresie letnim mogłyby ulżyć mieszkańcom - dodał.

Opracowanie dokumentu nastąpiło na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym a naszym miastem. Stanowi on deklarację udziału miasta Ostrołęki w projekcie "Climate change adaptation in small and medium size Cities" dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej, realizowanym przez Instytut na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Radni przyjęli Strategię adaptacji Ostrołęki do zmian klimatu podczas sesji we wtorek 25 lutego.

Wyświetleń: 4177 komentarze: -
13:20, 25.02.2020r. Drukuj