sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nie możesz kupić żelu antybakteryjnego lub płynu do odkażania? Zrób je samodzielnie w domu (wideo)

W aptekach i drogeriach nadal brakuje zeli antybakteryjnych i płynów do dezynfekcji. Rząd zapowiadał, że niebawem płyny takie będą dostępne na stacjach paliw Orlen. Warto jednak pamiętać, że płyn do odkażania czy żel do rąk możemy zrobić sami. Różnymi przepisami dzielą się internauci.

Do przyrządzenia płynu do dezynfekcji rąk potrzebne są niedrogie i łatwo dostępne składniki: alkohol etylowy lub izopropanol, gliceryna oraz woda destylowana. Przepis podali naukowcy z Uniwersytetu Ślaskiego.

ReklamaWystarczy do dziesięciolitrowego baniaka wlać 8,3 litra etanolu lub 7,5 litra izopropanolu. Następnie dodać do tego należy 417 ml trzyprocentowej wody utlenionej i 145 ml gliceryny. Pojemnik dopełnia się wodą destylowaną i gotowe. Przygotowany produkt przelać do butelek z rozpylaczem.

Wieloma przepisami na płyny i żele odkażające dzielą się także internauci, w tym czytelnicy "Mojej Ostrołęki". Na naszym forum znaleźliśmy m.in. taki przepis:

- Chyba nadal najtaniej jest stosować alkohol 99 proc. ze sklepu spożywczego i balsamu aloesowego z drogerii. Wymieszać stosunku 60 proc. spirytusu i 40 proc. balsamu (zabezpiecza przez przesuszeniem skóry). Konsystencja nie będzie tak jednorodna jak przy dobrych, firmowych preparatach, ale skuteczność przeważnie większa niż wynalazki z ostatnich dni. Stosowane na całym świecie przez lekarzy w warunkach polowych, misjach, nawet ostatnio przypomniane przez naszych epidemiologów. Oczywiście można można stosować doustnie, ale wtedy nie polecam dodawania balsamu aloesowego i jednak zmniejszenie proc. do standardowego poziomu, max 50/50. I życzę zdrowia. - pisze internauta o nicku jermak.

ReklamaInny forumowicz poleca tańszą wersję środka odkażającego, na bazie

- Zamów sobie IPA Izopropanol (alkohol izopropylowy). 70 proc. wodny roztwór stosowany jest jako płyn antyseptyczny a czystym możesz dezynfekować powierzchnie. Odparowuje w 100 proc. i nie zostawia śladów. Na jego bazie można zrobić sobie żel (płyn) antybakteryjny. Spirytus spożywczy wychodzi około 100 zł za litr (przez podatki fiskusa oczywiście) podczas gdy izopropanol to 50 zł za baniak 5 litrów. Natomiast nie zalecam stosowania doustnego IPA - pisze sylwor.

Inne, równie skuteczne przepisy znajdziemy na wielu stronach internetowych. Jednym z prostszych produktów będzie żel na bazie alkoholu, żelu aloesowego i olejków eterycznych. Będzie skutecznie zabijał zarazki, a przy tym ładnie pachniał.

Proporcje: 30 ml spirytusu, 20 ml żelu aloesowego oraz kilkanaście kropli wybranych olejków eterycznych, które także wykazują działania bakteriobójcze np. olejki z drzewa herbacianego, oregano, eukaliptusa czy tymianku, dobre będą także lawendowy, cynamonowy, pomarańczowy. Do produktu można też dodać zawartość kapsułek witaminowych np. A+E. Wymieszać i gotowe.

Wiele przepisów znajdziesz także na kanale YouTube.

Wyświetleń: 8774 komentarze: -
09:56, 20.03.2020r. Drukuj