piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wielka Sobota w ostrołęckich parafiach. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów w kościołach

Wielką Sobotę obchodzić będziemy 11 kwietnia.Tradycją tego dnia jest poświęcenie pokarmów. Z powodu epidemii koronawirusa, błogosławienie koszyczków w kościołach nie obędzie się. Wierni pobłogosławią je w domach, odczytując przed śniadaniem wielkanocnym tekst specjalnej modlitwy.

Wielka Sobota to przedostatni dzień Triduum Paschalnego. W tym czasie w ciszy oczekujemy na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

ReklamaTradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Biskup łomżyński Janusz Stepnowski przypomina o ograniczeniu liczby osób do pięciu podczas celebracji w kościele, jak również przedłuża dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej aż do odwołania. Jeżeli wchodząc do kościoła widzimy większą liczbę osób, należy poczekać przed kościołem, aż zwolni się miejsce!

Program Wielkiej Soboty w ostrołęckich kościołach:

ReklamaParafia pw. św. Antoniego Padewskiego:

Wielka Sobota - całodzienna adoracja Chrystusa.

Msza święta Wigilii Paschalnej z poświęceniem wody o godzinie 18.00. Adoracja Chrystusa do rana.

Transmisja nabożeństw na stronie parafii pw. św. Antoniego Padewskiego

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny:

Msza święta o godzinie 18.30.

Transmisja nabożeństw na stronie parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Parafia pw. Zbawiciela Świata:

ReklamaWielka Sobota. Nie będzie święcenia pokarmów. Wigilia Paschalna będzie odprawiana przez kapłanów pracujących w parafii.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 7.00 do 18.00. Nie będzie adoracji nocnych. Prosimy, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych udział uwielbienie Pana Jezusa. Ograniczmy czas adoracji do 10 minut i starajmy się przestrzegać zarządzenia obecności 5 osób. Jeżeli wchodząc do kościoła widzisz większą liczbę osób poczekaj przed kościołem, aż zwolni się miejsce. Wejście do kościoła i wyjście jest jedno (przy zakrystii).

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu:

W Wielką Sobotę o godz. 18.00 Wigilia Paschalna

Parafia pw. św. Wojciecha:

Nie będzie nocnego czuwania przy grobie Pańskim. Do indywidualnej adoracji księża zachęcają w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 17.00. Od 14.00 do 17.00 będzie jeszcze spowiedź.

ReklamaParafia pw. NMP Królowej Rodzin:

Msza św. Wigilii Paschalnej godz. 18.00, połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Z racji zaistniałej sytuacji nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów, zamiast tego w domach przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego jeden z członków rodziny odmawia modlitwę błogosławieństwa posiłku (modlitwa znajduje się na stronie internetowej parafii).

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Sobotę od godz. 8.00 do godz. 18.00. W Wielki Piątek i Sobotę kościół będzie otwarty cały dzień by można było przyjść na adorację. Przypominam jednak o tym, że w kościele może być tylko 5 osób, postarajmy się też innym osobom umożliwić adorację.

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa święcenie pokarmów w kościołach nie obędzie się. Wierni pobłogosławią je w domach, odczytując przed śniadaniem wielkanocnym tekst specjalnej modlitwy.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

ReklamaWszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy czynią znak krzyża. 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan: 

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18)

albo:

ReklamaBracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane". (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się tak, jak nas nauczył Zmartwychwstały Pan: Ojcze nasz, któryś jest w niebie… (wszyscy wspólnie odmawiają Ojcze nasz).

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: 

Pomódlmy się za zmarłych: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Wszyscy: ... a światłość wiekuista niech im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

ReklamaMódlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

ReklamaMódlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen

("Błogosławieństwo stołu", według księgi "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001, nr 1347-1350.)

Wyświetleń: 1380 komentarze: -
09:31, 10.04.2020r. Drukuj