piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

UNICEF alarmuje: w czasie pandemii rośnie skala zjawiska przemocy domowej wobec dzieci

Wraz z ograniczeniami i zaostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach zmagających się z COVID-19, znacząco nasila się zjawisko przemocy domowej. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci - alarmuje UNICEF Polska.

Problemy związane z izolacją i naruszeniem rutyny dnia codziennego odbijają się negatywnie na psychice najmłodszych. Ciężar wsparcia edukacyjnego i psychologicznego dziecka spoczął przede wszystkim na rodzicach, którzy nie zawsze są wstanie pomóc.

Reklama- Izolacja i brak kontaktów z innymi osobami sprzyjają nasilaniu się aktów przemocy domowej. Pracownicy UNICEF ze wszystkich krajów, gdzie występuje koronawirus, alarmują, że sytuacja dzieci staje się coraz trudniejsza. W Polsce organizacje prowadzące telefony zaufania informują o coraz większej liczbie zgłoszeń ze strony najmłodszych - informuje Monika Kacprzak, rzecznik prasowy UNICEF Polska.

W związku z trudną sytuacją UNICEF Polska przygotował zalecenia, mające na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w czasie epidemii.

UNICEF Polska rekomenduje zarówno instytucjom państwowym jak i samorządowym:

- przygotowanie i wdrożenie zaleceń dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej w czasie epidemii instytucjom realizującym zadania w tym zakresie,

- stałe i regularne monitorowanie sytuacji dzieci w rodzinach, które zostały objęte procedurą "Niebieskie Karty" lub w których dochodziło do zjawiska przemocy domowej,

- prowadzenie dodatkowych działań informacyjnych o tym, gdzie dzieci i ich rodziny mogą uzyskać pomoc, wykorzystując różnorodne kanały dotarcia (wiadomości SMS, wiadomości mailowe, informacje na portalach społecznościowych, informacje przekazywane przez nauczycieli w czasie nauczania zdalnego),

- zapewnienie lokalnego kontaktu telefonicznego lub mailowego do psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych w celu uzyskania porady i wsparcia.

- monitorowanie sytuacji żywieniowej i edukacyjnej dzieci przebywających w rodzinach dotkniętych przemocą oraz szybkie kierowanie właściwego wsparcia w przypadku zaistnienia takiej potrzeby.

Wyświetleń: 785 komentarze: -
10:24, 12.04.2020r. Drukuj