piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zależy Ci na zdrowiu? Wyeliminuj wilgoć ze swojego domu

Wilgoć utrzymująca się w pomieszczeniach domowych jest jednym z największych zagrożeń dla człowieka. Kiedy przekracza 60 procent, można spodziewać się problemu w postaci pleśni i grzybów. Są one przyczyną groźnych infekcji układu oddechowego, przewlekłego bólu głowy, czy zapalenia stawów.

Wilgocią zagrożone są szczególnie pomieszczenia mokre np. łazienki. Jednym z miejsc, które upodobały sobie bakterie, są fugi. Nie zwracałeś na to wcześniej uwagi? Zainteresuj się tym tematem.

Na co zwrócić uwagę przy zastosowaniu fugi?

Specjalista portalu internetowego Treehouse zauważa: Wiele osób błędnie sądzi, że główną funkcją fugi jest jej zastosowanie w celach dekoracyjnych. Owszem na rynku dostępnym jest wiele opcji wyboru w tym zakresie. Jest to jednak dodatkowe zadanie wypełnienia. Najważniejsza jest przede wszystkim ochrona płytek - pod różnymi względami - dodaje 

Wykorzystanie fugi sprawia, że w szczelinach nie gromadzą się zabrudzenia. Zwiększona zostaje wytrzymałość kafelków przez tłumienie drgań, jakie na nie oddziałują. Dzięki fugom pod płytki nie przedostaje się wilgoć. Długotrwale występująca wilgoć może natomiast powodować powstanie wspomnianych wcześniej grzybów i pleśni.

Dlaczego w fugach pojawia się wilgoć?

Przyczyny zawilgocenia fugi są związane bezpośrednio z wilgocią panującą wewnątrz pomieszczenia. Ta z kolei może mieć różne podłoża. Najczęściej wymienianymi czynnikami przyczyniającymi się do jej zwiększenia są:

- bardzo dobre ocieplenie budynku przy niewłaściwie wykonanej wentylacji,

- nieprawidłowe działanie instalacji wodnej i jej przeciekanie,

- źle wykonana konstrukcja fundamentów,

- nadmierne wykorzystanie użytkowania - przy dużej liczbie domowników - które przyczynia się do powstania dużej ilości pary wodnej - w porównaniu do standardowego użytkowania.

W każdym z tych przypadków doraźnym rozwiązaniem może być wentylacja mechaniczna. Ponadto, warto zdecydować się również na zastosowanie specjalnego  środka zapobiegającego powstawaniu pleśni i grzybów. 

Inną przyczyną powstawania nadmiernej wilgoci w fugach są jej uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego, nierównego ułożenia płytek. Struktura fugi w takich przypadku znacznie częściej ulega uszkodzeniom, a to w połączeniu z innymi czynnikami może przyczyniać się do nieprawidłowości. Czy można poradzić sobie z tym problemem? Oczywiście - wystarczy podczas układania kafelków użyć systemu poziomowania płytek, który sprawi, że glazura będzie znajdowała się na równym poziomie - a to zapobiegnie nieprawidłowościom wykonania fugi i późniejszym problemom.

Jak rozpoznać wilgotną fugę?

Wilgoć na fugach jest bardzo charakterystyczna. Dlaczego? Przede wszystkim mokra fuga zmienia kolor, który staje się intensywniejszy niż standardowo. Długotrwałe działanie pary wodnej lub wody wydostającej się z uszkodzonej instalacji wodnej może być powodem pojawienia się wilgoci w fugach - nie tylko po ich zewnętrznej stronie. Wówczas znacznie łatwiej o rozwój szkodliwych bakterii i grzybów - tego niestety już nie widać.

Co zrobić, jeżeli w fudze pojawi się wilgoć lub grzyb?

Pozbywanie się grzyba czy pleśni z fug nie ma najmniejszego sensu, jeżeli nie zostanie wykryta przyczyna ich powstania. Wówczas najprawdopodobniej w niedługim czasie problem powróci.

  • Jeżeli przyczyną powstania wilgoci jest brak hydroizolacji lub jej nieprawidłowe wykonanie, to najprawdopodobniej jedynym wyjściem będzie remont pomieszczenia wiążący się ze skuwaniem płytek. 
  • W przypadku błędnie wykonanego systemu wentylacji można zainwestować w dodatkową wentylację mechaniczną. Warto jednak skonsultować tę kwestię ze specjalistą, ponieważ to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe.

W momencie, kiedy rozwiązana zostanie zagadka związana z powstaniem wilgoci i pleśni w pomieszczeniu, można przystąpić do usuwania wykwitów. Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów, dzięki którym można pozbyć się grzybów w domowych przestrzeni. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, kiedy struktura fugi nie została uszkodzona. Wówczas czynności są bardzo proste. Należy spryskać powierzchnię środkiem - z odpowiedniej odległości. Trzeba zostawić go na pewien czas. Ostatnim etapem będzie zmycie środka razem z zabrudzeniami. Tego typu produkty są bardzo mocne, dlatego warto unikać ich wdychania.

W sytuacji uszkodzenia struktury fugi warto grzyby i pleśnie usunąć razem z nią. Następnie podobnie, jak we wcześniejszym przypadku konieczne jest zastosowanie środka grzybobójczego. Po wyschnięciu można położyć nową fugę. W przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności specjaliści polecają także zastosowanie specjalnego rodzaju fug epoksydowych o znacznie zwiększonej odporności na trudne warunki.

Istnieją oczywiście domowe sposoby na pozbycie się pleśni i grzybów. Wśród nich wymienia się zastosowanie proszku do pieczenia, octu lub sody oczyszczonej. Te środki są jednak znacznie słabsze - w związku z czym nie zawsze się sprawdzą. 

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1687 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:09, 14.04.2020r. Drukuj


Powrót