piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Stara pocztówka z Ostrołęki. Tratwy na Narwi, w oddali kościół farny i łąka z pasącym się bydłem

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przedstawiło starą pocztówkę, na które widnieje Narew oraz tratwy płynące nurtem rzeki. W tle widoczny jest kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. tak zwana "pływank" może tłumaczyć obecność w kościele obrazu św. Barbary.

Święta Barbara jest bowiem patronką marynarzy, rybaków, ale też oryli - flisaków, orędowniczną w czasie burz i powierniczką w kłopotach, które spotkać mogą człowieka na rzece.

Reklama- Jest wielce prawdopodobne, że obraz z jej wyobrażeniem ma związek z dawną orylską tradycją. Podobnie, jak nazwa ulicy Rybackiej czy ryba na ratuszu - co jest pamiątką po dawnych zajęciach ludności i roli Narwi w gospodarce Ostrołęki. Adam Chętnik podaje, że dawniej wizerunki św. Barbary można było spotkać w kapliczkach w różnych miejscowościach położonych nad Narwią, np. w pobliskim Nowogrodzie, gdzie też jej imieniem nazwano górę. Ciekawy jest na tej pocztówce fragment przedstawiający budowanie tafli z drewnem. Scena odbywa się na lewym nabrzeżu przed farą, gdzie leżą bale. Ich skład w tym miejscu może świadczyć o istnieniu bindugi (miejsce nad rzeką służące do przygotowania drewna do spławu), choć w przekazach pisemnych o niej cisza. W świetle wspomnień Jadwigi Guttakowskiej z Łazku, sprzed pierwszej wojny światowej, binduga znajdowała się na wysokości Muszyństwa - ani o jednej, ani o drugiej nie wspomina Adam Chętnik - czytamy na stronie muzeum.

Pocztówka z rzeką i tratwami flisackimi skrywa inne jeszcze oblicza naszego miasta, których dziś już nie zobaczymy. To ciekawy wycinek historii Ostrołęki.

Reklama- Między farą a rzeką rozciągał się pas nadrzecznego piasku oraz łąka, na której wypasały się zwierzęta. Była też sadzawka, do której wpływała, a następnie wypływała do Narwi wąska struga Chachluza. Widok ujścia rzeczki nie należy do często spotykanych w źródłach ikonograficznych. Przy rozlewisku obserwujemy gromadkę dzieci, które nie wykazują zainteresowania teatrem rozgrywanym na wodach Narwi. Takie zachowanie można tłumaczyć jedynie powszedniością sceny - czytamy.

"Ostrołęka, Tratwy na Narwi", pocztówka fotograficzna, sepia, obieg - 1912 r..

Zdjęcie i źródło tekstu: Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Tekst pochodzi z książki Barbary Kalinowskiej, "Pocztówki z Ostrołęki 1902-1989. Katalog wystawy", Ostrołęka 2019.

Wyświetleń: 3424 komentarze: -
10:33, 19.04.2020r. Drukuj