piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

O Ostrołęce i mauzoleum w ogólnopolskiej prasie. Artykuły pochodzą z lat 30 ubiegłego wieku

U progu lat 30 ubiegłego wieku o Ostrołęce pisano w ogólnopolskiej prasie, a to za sprawą rozstrzygniętego konkursu na projekt pomnika-mauzoleum upamiętniającego stulecie bitwy z 1831 roku, który znajduje się na Fortach Bema. Jeden z ciekawszych głosów pojawił się m.in, w "Kurierze Warszawskim".

Jak informuje "Goniec Ostrołęcki", dokładnie 90 lat temu, 6 kwietnia 1930, w "Kurierze Warszawskim" ukazał się felieton, w którym do ostrołęckiej inicjatywy odniósł się Jan Kleczyński - pisarz, publicysta i znawca sztuki, a także wybitny szachista. Kleczyński we właściwym sobie, płomiennym stylu pochwalił fakt, że tak ambitna koncepcja powstała w - bądź co bądź - prowincjonalnym środowisku.

ReklamaPoniżej fragment jego tekstu:

- Któż ogłosił konkurs na pomnik wojska polskiego z lat 1830-1831? Naród? Państwo? Nie. Konkurs ogłosiło miasto Ostrołęka. Ono poczuło dumę, że pod jego murami rozegrała się ta wspaniała bitwa (…) Miasto Ostrołęka ogłosiło konkurs na pomnik bitwy uwiecznionej w historii Polski, świata i wojskowości, jako czyn bezprzykładnego heroizmu i genialnej techniki bitewnej wojska słabszego liczebnie, broniącego się przeciwko przeważającym siłom lepiej uzbrojonym - czytamy w felietonie.

Inna wzmianka pojawiła się w czasopiśmie "Światowid" 12 kwietnia 1930 roku. Wówczas wzmianka o budowie ostrołęckiego pomnika znalazła się w rubryce pod hasłem "Ze świata sztuki", w sąsiedztwie m.in. informacji o wystawie w warszawskiej "Zachęcie", fotografii opactwa tynieckiego oraz reklamy Polskich Linii Lotniczych.

O medialnych wzmiankach o ostrołęckich inwestycjach przypomina "Goniec Ostrołęcki". Więcej na ten temat na Facebooku.

Fot. pocztówka ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz artykuł "Światowid", 12 kwietnia 1930/"Goniec Ostrołęcki"

Wyświetleń: 1189 komentarze: -
10:18, 26.04.2020r. Drukuj