sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka pytań: Czy epidemia wpływa na realizację postanowień sądowych w zakresie widzeń z dziećmi?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Czy w czasie epidemii realizowanie wyroków sądowych odbywa się w normalnym trybie? Czy rozwiedzeni rodzice mogą nadal spotykać się ze swoimi dziećmi? Czy jeden z rodziców ma prawo utrudniać kontakty?

Takie pytania napływają od niezaniepokojonych rodziców, którzy na co dzień nie mieszkają ze swoimi dziećmi. Po rozwodach korzystają np. z wyznaczonych terminów spotkań. Co w przypadku, gdy jeden z rodziców utrudnia te kontakty, tłumacząc się zagrożeniem epidemicznym?

Reklama- Mam zapytanie odnośnie realizacji wyroków sądów odnośnie spotkań z dziećmi, wnukami, po rozwodzie rodziców. Jak jest z ich realizacją w obecnym czasie epidemii? Wytyczne Rzecznika Praw Dziecka jak i Ministerstwa Sprawiedliwości są jasne, jednak wielu rodziców i dziadków jest w obecnym czasie izolowanych od dzieci, pod pretekstem zagrożenia wywołanego COVID-19. 25 kwietnia mieliśmy Światowy Dzień Alienacji Rodzicielskiej, która jest przemocą psychiczną na dzieciach. Proszę o informacje, czy zgodnie z prawem zakazuje się widzenia z dzieckiem w czasie epidemii? - pyta jedne z czytelników.

Odpowiada Waldemar Ustaszewski, prezes Sądu Rejonowego w Ostrołęce:

Aktualnie, w związku z obowiązującą w naszym kraju epidemią COVID-19, nie wprowadzono żadnych zmian legislacyjnych w zakresie wykonywania (realizacji) kontaktów rodziców (innych członków rodziny) z małoletnimi dziećmi, wynikającymi z orzeczeń sądowych (ugód). Tak więc realizowanie tych rozstrzygnięć, w tym okresie czasu, winno odbywać się na dotychczasowych zasadach.

ReklamaProblem realizacji kontaktów, w obecnej sytuacji, zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich, zawracając się do Ministra Sprawiedliwości o rozważenie możliwości i zasadności podjęcia kroków legislacyjnych w tej sferze.

Ministerstwo Sprawiedliwości stoi na stanowisku, że w mocy pozostają wszystkie rozstrzygnięcia wydane w sprawie kontaktów z dziećmi przez rodziców, którzy żyją oddzielnie. Brak realizacji tych postanowień może doprowadzić do wszczęcia postępowania w trybie art. 59815 kpc i następnych. Odmowa wykonania orzeczenia sądu może wynikać jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny.

Bez wątpienia sytuacja, w jakiej znalazły się osoby, które dotyka ten problem, jest bardzo trudna i złożona. Jest to sytuacja, z którą ogół społeczeństwa nie miał dotychczas do czynienia. Pamiętać należy, iż rodzice i ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Jednak z drugiej strony, w obecnej sytuacji, bezwzględny prymat musi mieć prawo wszystkich zainteresowanych do ochrony życia i zdrowia. Z uwagi na obowiązujące ograniczenia, jeszcze do niedawna niektóre formy kontaktów nie mogły odbywać się np. w centrach handlowych, na placach zabaw, w kinie, siedzibach organizacji pozarządowych.

ReklamaNiezależnie jednak od aktualnej sytuacji, już wcześniej były przypadki, kiedy określone kontakty w wyznaczonym terminie nie mogły się odbyć z powodu jakichś nieprzewidzianych okoliczności np. choroba rodzica, choroba dziecka, wyjazd służbowy rodzica, wyjazd dziecka na wycieczkę, wakacje, co powinno mieć odpowiednie przełożenie na aktualną sytuację. W każdej z takich sytuacji, osoby uczestniczące w tych kontaktach powinni dążyć do porozumienia się i takiego rozwiązania problemu, aby służyło to dobru dziecka, gdyż to jest najważniejsze.

Wyświetleń: 2077 komentarze: -
10:42, 10.05.2020r. Drukuj