piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Do Ostrołęki przybyli ułani. Obchodzimy 99 rocznicę stacjonowania 5 Pułku Ułanów Zasławskich w naszym mieście

W tym roku obchodzimy 99 rocznicę przybycia do Ostrołęki 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Pułk stacjonował w Ostrołęce od 26 maja 1921 r. do 30 września 1939 r. Wywarł ogromny wpływ na rozwój miasta i regionu po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Ich ślady odnajdziemy na osiedlu Wojciechowice. 

W miejscu dawnej bramy do koszar pułku, dziś, przy alei Wojska Polskiego znajduje się pomnik upamiętniający walki pułku o niepodległość Ojczyzny.

Reklama- Oddajmy hołd żołnierzom 5 Pułku Ułanów Zasławskich, który po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości przybył do naszego miasta. Wywarł ogromny wpływ rozwój gospodarczy, kulturalny i społeczny społeczeństwa Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Szarża Zasławska przyniosła sławę 5 Pułkowi Ułanów w całej armii polskiej, wieść rozeszła się po całej Rzeczypospolitej, a w późniejszym czasie dokonano jej opisu w studium taktycznym Wojskowego Biura Historycznego - informuje Wieslawa Gałka - prezes Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

5 Pułk Ułanów, aby uczcić pamięć tej walecznej i brawurowej szarży, przyjął imię "Zasławski", a dzień szarży 23 września uznał za swoje święto pułkowe. Po bitwie płk Stanisław Sochaczewski został dowódcą VII Brygady Kawalerii w Poznaniu, a następnie mianowany generałem brygady i objął obowiązki dowódcy 3 Dywizji Kawalerii w Poznaniu, które pełnił do kwietnia 1929 r., kiedy przeszedł w stan spoczynku. Pod nowym dowódcą płk Spirydionem Koiszewskim, 5 Pułk Ułanów Zasławskich znowu został powołany na front. Do zawarcia rozejmu w dniu 18 października 1920 roku poszczególne szwadrony staczały walki z oddziałami radzieckimi, wypierając je dalej na wschód. Jeszcze do lutego 1921 roku pułk pełnił służbę na wschodnim pograniczu Polski. W czasie pobytu w Glinianach koło Lwowa, na rozkaz Naczelnego Dowództwa rozpoczął przemieszczanie się na stałe miejsce postoju do Ostrołęki.

W historycznym dla pułku i miasta dniu, 26 maja 1921 roku, w 90 rocznicę bitwy pod Ostrołęką 1831 r., pierwszy transport wojska przybył na stację kolejową do Ostrołęki, skąd marszem pieszym wyruszył do koszar w osadzie wojskowej Wojciechowice. Ostrołęka wówczas, jako miasto przyfrontowe, była zniszczona w 65 proc.

ReklamaMieszkało w nim 9145 osób, w tym około 70 proc. Polaków. Niezależnie od swoich głównych celów, pułk bardzo czynnie uczestniczył w życiu środowiska obywateli ostrołęckich. W znaczący sposób wpłynął na rozwój gospodarczy miasta i regionu. Dawał zarobić poważne kwoty ostrołęckim rzemieślnikom i kupcom zamawiając u nich obuwie, umundurowanie i akcesoria kawaleryjskie oraz okolicznym rolnikom, zakupując żywność i furaż. Organizował defilady, imprezy kulturalne, zawody sportowe, zabawy taneczne oraz różne uroczystości patriotyczne. Znacząca rolę wypełniały żony oficerów, które prowadziły wszelką działalność charytatywną w mieście i okolicy, m.in. otaczały opieką młode matki, przygotowywały wyprawki dla nowo narodzonych dzieci, uczestniczyły w ich pielęgnacji. Prowadziły drużyny harcerskie i uczestniczyły w edukacji dzieci i młodzieży. Pułk udostępniał społeczeństwu własną bibliotekę i kino. Corocznie w dniu 23 września w rocznicę słynnej szarży pod Zasławiem, organizował swoje święto pułkowe i wówczas otwarte były bramy do koszar dla społeczeństwa.

Najważniejszym gościem uroczystości był zapraszany zawsze płk generał Stanisław Sochaczewski, który przybywał z radością do swojego macierzystego pułku. Od 1991 roku społecznicy ostrołęccy, a od roku 2004, połączeni z Kołem Weteranów w Londynie i w Warszawie, tworząc Stowarzyszenie Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, które wspierane przez wojsko wszystkich szczebli, kościół pw. św. Wojciecha - dawny garnizonowy, społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich organizuje corocznie w kolejne rocznice zwycięskiej bitwy pod Zasławiem, ogólnopolskie uroczystości patriotyczno-religijne - Święto 5 Pułku Ułanów Zasławskich, z pełnym ceremoniałem wojskowym oraz liczne imprezy towarzyszące; sportowe, kulturalne i turystyczne.

ReklamaUroczystości obejmowane są honorowym patronatem Biskupa Diecezji Łomżyńskiej, Ministra Obrony Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Powiatu Ostrołęckiego, Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Pamiętajmy o żołnierzach 5 Pułku Ułanów Zasławskich, mimo trudnego okresu spowodowanego epidemią. Zawsze można oddać cześć bohaterom, modlić się, wspominać i przekazywać kolejnym pokoleniom wartości, którym byli zawsze wierni i które nieśli na swoim sztandarze: Bóg - Honor - Ojczyzna. 20 września 2020 roku będziemy obchodzili 100 rocznicę zwycięskiej bitwy 5 Pułku Ułanów pod Zasławiem (23.09.1920 r.)

Źródło: Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Wyświetleń: 1098 komentarze: -
11:34, 26.05.2020r. Drukuj