środa, 15 lipca 2020 r., imieniny Włodzimierza, Henryka, Egona

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Masywna burza przeszła nad Ostrołęką i powiatem. Na niebie obserwowany był wał szkwałowy (zdjęcia)

Nad niemal całą Polską przetaczają się masywne burze, niosące intensywne opady deszczu, gradu oraz silnego wiatru. Niebezpieczne zjawiska pogodowe nie ominęły Ostrołęki i powiatu. Gwałtowna burza z obserwowanym wałem szkwałowym napędziła niejednemu strachu, a silne porywy wiatru wyrządziły sporo szkód.

W środę 17 czerwca nad Ostrołękę i powiat nadciągnęła gwałtowna burza z piorunami, ulewnym deszczem, gradem oraz porywistym wiatrem.

Nad Ostrołęką i powiatem utworzył się wał szkwałowy

Reklama Na niebie utworzył się także ogromny wał szkwałowy, szczególnie dobrze widoczny nad północno-wschodnią Polską. Piękne, ale też niezwykle niebezpieczne zjawisko przyniosło intensywną burzę. W Ostrołęce i powiecie mocno wiało i grzmiało, spadł ulewny deszcz, przechodząc miejscami w grad. W mieszkaniach, sklepach i galeriach handlowych wyłączało się światło, a siła wyładowań była tak mocna, że załączały się alarmy w samochodach.

Interweniowała straż

Strażacy wyjeżdżali na interwencję piętnastokrotnie. Zgłoszenia dotyczyły zerwanych linii energetycznych oraz powalonych drzew i konarów. W działaniach brały udział trzy zastępy: JRG PSP Ostrołęka oraz 13 zastępów OSP. Dużo pracy mieli też strażacy z jednostek na terenie całego powiatu.

Reklama

Wal szkwałowy tworzy się zazwyczaj, gdy mieszają się masy powietrza ciepłego i chłodnego. Wał to zazwyczaj podłużna, pozioma, nisko zawieszona chmura, często kilkuwarstwowa, nachylona do powierzchni terenu pod pewnym kątem, przypominający taran lub klin. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem oraz intensywne opady. 

IMiGW ostrzega

Niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą się otrzymać przez najbliższe dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w całym kraju w czwartek mogą występować burze z gradem. IMGW wydał alerty ostrzegawcze dla każdego województwa.

Zobacz piękno i grozę natury na zdjęciach:

Wyświetleń: 14873 komentarze: 2
18.06.2020, 11:44r. Drukuj
Powrót


dobry duszek @ 07:20, 19.06.2020

IP: 5.184...46

fajne foty

koty @ 10:39, 19.06.2020

IP: 188.146...143

I psy szczekałyi i koty miałczały