piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Współczesny samorząd terytorialny - jak go unowocześnić

Samorząd terytorialny jest formą administracji publicznej będącą najbliżej mieszkańców. Poprzez gminę czy powiat organizowana jest społeczność lokalna, natomiast województwo ma funkcję organizacji regionalnej. Jednostki samorządu terytorialnego mają za zadanie realizować potrzeby danej wspólnoty na danym terytorium.

Jak wygląda to w praktyce i czy można to unowocześnić?

Reklama

Za co odpowiada gmina?

Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina, która jest odpowiedzialna za realizowanie kwestii o zasięgu lokalnym. Wedle definicji ustawowej są to sprawy, które mogą się przysłużyć zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Gmina powinna zatem aktywnie rozwiązywać problemy mieszkańców. Zadaniem gminy będzie więc zadbanie o to, by nieruchomości były podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, by autobusy miejskie były nowoczesne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz by przyjeżdżały na czas. Ponadto, gmina jest odpowiedzialna za zapewnienie osobom o najniższych dochodach mieszkań komunalnych. Nowoczesna gmina zadba również nie tylko o regularny wywóz śmieci, ale także o ich prawidłowy recykling. Do zadań gminy należy także zadbanie o drogi gminne, kondycję lokalnych parków, skwerów oraz obiektów rekreacyjnych.

Gmina ma także kompetencje w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego. Określa on warunki zabudowy oraz zagospodarowania nieruchomości położonych na terenie gminy. Musi uwzględniać także inwestycje cele publicznego, takie jak drogi, obiekty infrastruktury etc. Co więcej, gmina jest odpowiedzialna za prowadzenie przedszkoli i żłobków, szkół podstawowych oraz jeszcze do niedawna gimnazjów. W zakresie zdrowia od gminy wymagane jest zadbanie o podstawową opiekę zdrowotną, czyli świadczenia profilaktyczne, diagnostyczne, rehabilitacyjne, pielęgnacyjne oraz lecznicze w ramach medycyny ogólnej, rodzinnej oraz pediatrii.

Kompetencje powiatu

Z definicji powiat powstał po to, by zarządzać usługami publicznymi, z którymi nie poradziłyby sobie gminy. Warto zaznaczyć, że gmina i powiat to jednostki niezależne od siebie, powiat nie pełni nad gminą roli nadrzędnej. W zakresie edukacji, powiat odpowiada za sprawne funkcjonowanie szkół do niedawna określanych mianem ponadgimnazjalnych, a więc liceów, techników oraz szkół zawodowych. Istotnym zadaniem powiatu jest także opieka zdrowotna na poziomie szpitalnym - to one odpowiadają za zapewnienie mieszkańcom dostępu do szpitala. Ponadto, ważnym zadaniem powiatu są również prace na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Nowoczesny powiat nie tylko zarządza urzędami pracy, ale inwestuje w szkolenia, które są organizowane na rzecz pracowników. Mają one na celu ułatwić przekwalifikowanie i zapewnić lepszy dostęp do potencjalnych pracodawców. Unowocześnienie tej kwestii, dostosowanie tematyki szkoleń do realiów rynku i lepszy dostęp dla osób bezrobotnych pozwala aktywnie walczyć z bezrobociem na terenie całego powiatu.

Reklama

Dochody gminy i powiatu

Istotną częścią dochodów samorządów terytorialnych, dzięki którym mogą wykonywać swoje zadania, są podatki. Powiaty uzyskują dochody z części podatku PIT (10,25% podatku osób, które zamieszkują teren powiatu), części podatku CIT (1,4% podatku firm mających siedzibę na terenie danego powiatu), z dochodów przedsiębiorstw, których powiat jest właścicielem oraz dochodów z majątku powiatu. Ponadto do budżetu powiatu wpływają także odsetki od lokat i zaległych opłat, kwoty z nałożonych kar pieniężnych oraz opłaty od czynności urzędowych, na przykład praw jazdy wydawanych przez starostę.

Samorządy gminy posiadają wyższe dochody, ale mają także więcej obowiązków wynikających z ustawy. Budżet gminy zasila część podatku PIT (39,34% od osób zamieszkujących daną gminę) oraz część podatku CIT (6,71% od firm, które mają siedzibę w gminie). Ponadto, wpływa do niego także podatek od środków transportu, podatek leśny, podatek rolny, podatek od nieruchomości, podatek od spadków i darowizn i opłaty: między innymi klimatyczna, uzdrowiskowa, targowa czy od posiadania psa.  

Nowoczesny samorząd w kwestii podatków

Aby samorząd terytorialny mógł się rozwijać, tworzone są specjalne usługi dla samorządów, które usprawniają jego funkcjonowanie. Jedną z nich są Przyjazne Deklaracje, czyli narzędzie do obsługi podatków, na którym korzysta zarówno Samorząd, jak i jego mieszkańcy.

Kalkulator deklaracji pomaga podatnikom skutecznie oszacować odpowiednie stawki podatku, poprawnie wyliczyć i zaokrąglić jego wartości, a także złożyć deklarację podatkową online. W ramach narzędzia obsługiwany jest podatek od środków transportowych, podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek rolny oraz podatek leśny. Urząd korzystający z Przyjaznych Deklaracji ma lepszy wizerunek wśród mieszkańców, mniej postępowań wyjaśniających związanych z błędami w deklaracjach, a także krótszy czas spędzony na konsultacji z podatnikami. To zmniejsza koszty obsługi spraw podatkowych i pozwala nowocześnie komunikować się z mieszkańcami w formie elektronicznej. Sami mieszkańcy dostają natomiast uproszczony formularz, automatycznie dobieranie stawek podatkowych i wyliczenie podatku, oszczędność czasu i możliwość załatwienia całego procesu w formie online. Korzyści są obopólne, a zadowolenie przynosi wymierne korzyści.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 844 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:41, 14.08.2020r. Drukuj


Powrót