środa, 25 listopada 2020 r., imieniny Erazma, Katarzyny, Beaty

Reklama   |   Kontakt
Leclerc

Aktualności

OSP w Baranowie ma już 100 lat! Strażacy hucznie obchodzili doniosły jubileusz

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie uroczyście obchodzili stulecie istnienia jednostki. Tak doniosły jubileusz nie mógł przejść bez echa. Druhowie w towarzystwie bliskich i rodzin, a także władz samorządowych, duchowieństwa oraz zaproszonych gości hucznie obchodzili swoje święto.

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Baranowie. Później odbył się uroczysty apel. Przy dźwiękach "Mazurka Dąbrowskiego" na maszt wciągnięto flagę narodową, następnie uczestnicy wydarzenia usłyszeli kilka faktów z życia jednostki oraz jej powstania.

Reklama

Odznaczenia, medale, życzenia i gratulacje

Podczas uroczystego apelu nie zabrakło też przemówień, gratulacji i życzeń, odznaczeń i prezentów dla dzielnych strażaków, którzy codziennie, z narażeniem własnego zdrowia i życia, niosą pomoc mieszkańcom gminy Baranowo, ale też innych, okolicznych miejscowości. Baranowska jednostka została tez uhonorowana przez marszałka Mazowsza Adama Struzika prestiżowym medalem Pro Masovia.

- Nie może być nic piękniejszego, nic bardziej szlachetnego, niż służba drugiemu człowiekowi, służba ludziom, ratując ich mienie, zdrowie a czasem też życie, z narażeniem własnego zdrowia i życia. Za to, drodzy druhowie, strażacy ochotnicy, należy wam się najwyższy szacunek i uznanie - mówił Jarosław Kalinowski, poseł Parlamentu Europejskiego.

Życzenia dla druhów przekazał także wójt gminy Henryk Toryfter.

- Obchodzimy jubileusz najstarszej jednostki w naszej gminie. Jako gospodarz gminy, cieszę się, że pomimo pandemii udało się ten jubileusz zorganizować, bo to wspaniała okazja, aby uhonorować druhów tej jednostki, aby podziękować im za wieloletnią służbę. Gratuluję doniosłego jubileuszu i życzę, aby wasza jednostka w tak dobrej kondycji doczekała kolejnych jubileuszy, bo zagrożeń jest wiele, szczególnie dotkliwe to malejące szeregi ochotników. Dlatego tym bardziej życzę, aby jednostka się nadal rozwijała i była pierwszą siłą w gminie. Życzę, aby służba drugiemu człowiekowi dawała wam zawsze satysfakcję i społeczne uznanie - mówił Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo.

Reklama

O historii OSP w Baranowie przeczytasz w ilustrowanej monografii

Z okazji jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie ukazała się ilustrowana monografia, opisująca jej historię.

- Jest to pierwsze opracowanie, które zostało wydane drukiem. Ochotnicze Straże Pożarne należą do najbardziej zasłużonych dla społeczeństwa organizacji, skupiających w swoich szeregach ludzi, których cechuje odwaga, zdecydowanie, bezinteresowność, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Warto zatem było zadać trudu, aby ocalić od zapomnienia tych druhów, którzy zaangażowali się w powołanie do życia tej organizacji, tych, którzy kontynuowali dzieło przez następne lata, a których nie ma już w szeregach OSP Baranowo, a także tych, którzy w czasach obecnych tworzą nową historię tej zasłużonej organizacji dla społeczeństwa baranowskiego. Trud opisania stuletniej historii wziął na siebie Waldemar Dębek, notabene kontynuujący rodzinne tradycje strażackie i sekretarz baranowskiej jednostki OSP - czytamy na stronie Baranowo - Historia i współczesność.

Uroczystość związane z obchodami 100-lecia istnienia OSP Baranowo zakończył koncert zespołu Top Girls.

Wydarzenie odbyło się w sobotę 12 września br.

Fot. Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Baranowie

Wyświetleń: 1294 komentarze: 1
18.09.2020, 13:02r. Drukuj
Powrót


kl @ 05:14, 19.09.2020

IP: 178.235...124

,,Niema nic bardziej dobrego, nic bardziej szlachetnego niż służenie drugiemu człowiekowi,, - dlaczego zatem impreza odbywa się w kościele?