piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tydzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W programie wieczór wspomnieniowy, debata literacka i debiut poetycki

Ostatni tydzień września w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Czytelnicy wspomną zmarłego pod koniec sierpnia poetę Tadeusza Machnowskiego. Swój debiutancki tomik zaprezentuje Julia Lenkiewicz. Odbędzie się także debata poświęcona Henrykowi Sysce. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza we wrześniu:

Reklama

21 września (poniedziałek)

godz. 16.00, czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42

"Mały koncert od przyjaciół dla Tadeusza M."

Literaci, bibliotekarze i przyjaciele czytają utwory Tadeusza Franciszka Machnowskiego i wspominają ostrołęckiego poetę. Wieczór zostanie zarejestrowany w technice audiowizualnej i zostanie udostępniony w sieci. Spotkanie poprowadzi i komentarzem filologicznym opatrzy dr hab. Karol Samsel. 

22 września (wtorek)

godz. 18.00, czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42, I piętro

"Wieczór literacki Julii Lenkiewicz"

Prezentacja debiutanckiego tomiku poezji pt. "W rękach róże, w oczach szkło". Wieczór prowadzi dr hab. Karol Samsel. Tomik ukazał się dzięki pomocy finansowej Prezydenta Miasta Ostrołęki. Projekt: Przystanek Literacki Ostrołęka, realizowany przy współudziale samorządu miasta Ostrołęki

Młoda autorka pisze o sobie: Nazywam się Julia Lenkiewicz, mam 18 lat. Aktualnie jestem uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce oraz absolwentką Zespołu Szkół nr 4 w Ostrołęce. Pasję do pisania wierszy zaszczepiła we mnie moja prababcia. Dzięki jej opowieściom zaczęłam "przelewać na papier". Początkowo były to opowiadania, a następnie wiersze. Swoją pasję tworzenia pielęgnuję od ponad 5 lat. Moje pierwsze wiersze wkładałam między kartki pamiętnika, dopiero po czasie kładłam je na biurku nauczycielki języka polskiego w szkole podstawowej - pani Marleny Hrycyny. To Ona, jako pierwsza, wysłała moją pracę na Ostrołęcki Konkurs Poetycki "Pierwszy krok w poezję", w którym zostałam jego laureatką.

Gdy przeszłam do gimnazjum, moja przygoda z poezją weszła na wyższy poziom świadomości poetyckiej, właściwie przerosła moje oczekiwania. Pod swoje skrzydła wzięła mnie wówczas wychowawczyni, także polonistka - Pani Beata Narożna, która wysyłała moją twórczość na różnorodne konkursy, zarówno miejskie, powiatowe, jak i wojewódzkie. Przekaz, jaki wnosiłam do swej poezji, powodował zainteresowanie odbiorcy, toteż za każdym niemal razem był dostrzegany przez jury. Dzięki opiece mej nauczycielki, a także jej merytorycznemu wsparciu, zajęłam I miejsce i otrzymałam tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im Andrzeja Sulimy-Suryna.

Czym tak naprawdę jest moja poezja i o czym? Wiersze, w moim przekonaniu, są "kawałkiem mnie". To sekwencja różnorodnych uczuć, emocji, doznań, które towarzyszą młodemu człowiekowi wspinającemu się na szczyt dorosłości po bardzo stromym wzgórzu. Moja poezja to część mnie, którą znam tylko ja i dzięki niej pozwalam poznać się innym. Poezja jest dla mnie swoistą formą wypowiedzi tego, co niewypowiedziane. Książkę redagował i posłowiem opatrzył dr hab. Karol Samsel.

Reklama

24 września (czwartek)

godz. 16.00, czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42, I piętro

Debata "Henryk Syska, syn tej ziemi".

Debata z udziałem prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i dr. hab. Karola Samsela (Uniwersytet Warszawski). Debata wpisuje się w obchody Ostrołęckiego Roku Henryka Syski pod honorowym patronatem prezydenta miasta Ostrołęki. Współorganizator obchodów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Henryk Syska był pisarzem, publicystą, działaczem ruchu ludowego. Urodził się 4 marca 1920 roku w podostrołęckich Damiętach. Skończył szkołę powszechną w Borawem, Szkołę Rolniczą w Krzyżewie i Średnią Szkołę Ogrodniczą w Ursynowie. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. Od 1962 roku mieszkał w Olsztynie. Był wybitnym popularyzatorem regionu kurpiowskiego, warmińskiego i mazurskiego. Debiutował na łamach pism o tematyce ludowej. Opublikował ponad sześćdziesiąt książek. Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także odznakami "Zasłużony Działacz Kultury”. Zasłużony dla Warmii i Mazur" i "Za zasługi dla województwa ostrołęckiego". Był Honorowym Członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika. Henryk Syska zmarł 18 lutego 2000 roku w Olsztynie.

25 września (piątek)

godz. 18.00 - Klub przy Studziennej biblioteka ul. Gomulickiego 13

62 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Tematem będzie książka Romana Ingardena pt. "Książeczka o człowieku".

26 września (sobota),

godz. 10.00-13.00

Warsztaty literackie on-line

Warsztaty poprowadzi dr hab. Karol Samsel .

Szczegóły dotyczące połączenia on-line dostępne dla członków facebookowej grupy "Ostrołęka Literacka". Osoby spoza grupy, a chętne uczestniczyć w warsztatach proszone są o kontakt tel. (29) 764-21-51.

Wyświetleń: 913 komentarze: -
10:25, 21.09.2020r. Drukuj